Emerytura po 50. roku życia. Czy mając 50 lat mogę przejść na emeryturę? Wyjaśniamy
Emerytura powszechna z ZUS to tylko jedna z form zabezpieczenia emerytalno-rentowego w Polsce. Oprócz ZUS zabezpieczenie emerytalne zapewniają również branżowe zakłady ubezpieczeń emerytalno-rentowych dla służb mundurowych, górników, sędziów i prokuratorów oraz rolników. Czy można być emerytem już w wieku 50 lat?
Spis treści
- Czy mając 50 lat mogę przejść na emeryturę?
- Dla kogo wcześniejsza emerytura?
- Kiedy może przejść na emeryturę policjant i wojskowy?
- Artystyczna emerytura nawet w wieku 40 lat
Czy mając 50 lat mogę przejść na emeryturę?
Emeryturę lub rentę pobiera obecnie co czwarty Polak. Największa liczba korzysta ze świadczeń z ZUS, ale część należy do branżowych zakładów emerytalno-rentowych. Należą do nich:
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, KRUS,
- Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
- Wojskowe Biura Emerytalne Ministerstwa Obrony Narodowej.
System emerytalny ZUS i branżowy nie jest jednakowy i z tego mogą wynikać różnice uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych. Zmiany jakie nastąpiły w ostatnich latach zbliżyły systemy do siebie, ale wciąż grupy branżowe również w ZUS mają pewne przywileje, do których zalicza się możliwość przejścia na emeryturę w wieku 50, a nawet mniej lat. Mogą na to liczyć górnicy, służby mundurowe i wojskowi.
- Jak sprawdzić wysokość emerytury? Sprawdź prognozę swojej emerytury w ZUS
- Lata pracy do emerytury 2023 - tabela. Jaki minimalny staż pracy do emerytury? Co wlicza się do stażu pracy do emerytury
Dla kogo wcześniejsza emerytura?
Na przykład dla górnika. Emerytura górnicza na nowych zasadach przewiduje wiek emerytalny 50 lat bez względu na płeć po przepracowaniu 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym 15 lat pracy górniczej. Jeśli jednak osoba wykonywała pracę górniczą przez 15 lat może ubiegać się o emeryturę w wieku 50 lat!
Górnicy mają także możliwość przejścia na emeryturę w dowolnym wieku, ale muszą wykonywać 25 lat pracy górniczej pod ziemią w pełnym wymiarze czasu pracy. Oznacza to, że górnik, który ukończył szkołę zawodową i od razu rozpoczął pracę może przejść na emeryturę mając 45, a nawet mniej lat.
Kiedy może przejść na emeryturę policjant i wojskowy?
Preferencyjne warunki przejścia na emeryturę mają wojskowi, policjanci i funkcjonariusze m.in.:
- Straży Granicznej,
- Straży Marszałkowskiej,
- Służby Ochrony Państwa,
- Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
- Służby Celnej,
- Państwowej Straży Pożarnej,
- Służby Celno-Skarbowej,
- Służby Więziennej.
Od 2013 r. obowiązują nowe zasady nabywania praw do emerytury dla służb mundurowych i wojska. Jednak wszyscy którzy byli rozpoczęli służbę przed 1 stycznia 2013 r. podlegają poprzedniemu systemowi lub mogą wybrać po odbyciu 25 lat służby czy chcą być rozliczeni na starych czy nowych zasadach..
Wszyscy, którzy rozpoczęli służbę przed 1 stycznia 2013 r. mają prawo przejścia na emeryturę po 15 latach służby. To oznacza możliwość zostania emerytem w wieku 35 lat! Jednak to się nie opłaca to ponieważ świadczenie będzie wynosić zaledwie 40% podstawy wymiaru emerytury z 15 lat. Za każdy kolejny rok służby można zyskać dodatkowe 2,6%. Przepracowując kolejne 12 lat można zyskać i zostać emerytem w wieku 47 lat.
Zatrudnieni po 31 grudnia 2012 r. nie nabywają praw emerytalnych w tak wczesnym wieku, bo aby je uzyskać muszą ukończyć 55. rok życia i mieć przynajmniej 25-letni staż służby.
Artystyczna emerytura nawet w wieku 40 lat
Artyści mogą skorzystać z wcześniejszego wieku emerytalnego, ale muszą udokumentować co najmniej 15 lat działalności twórczej lub artystycznej. Należą do nich:
- tancerz, akrobata, gimnastyk, ekwilibrysta, kaskader w wypadku w wieku 40 lat dla kobiet i 45 lat dla mężczyzn,
- solista wokalista, muzyk grający na instrumentach dętych, treser zwierząt drapieżnych w wieku 45 lat dla kobiet i 50 lat dla mężczyzn,
- artysta chóru, żongler, komik cyrkowy, aktor teatru lalek w wieku 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn.
Prawa do emerytury artyści tych profesji uzyskują ze względu na pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na podstawie ustawy o emeryturach pomostowych.
Najbrzydsze miejsca Warszawy - zdjęcia
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Pokryte graffiti ulice w centrum Warszawy