Fotowoltaika dla wspólnoty mieszkaniowej 2023 - wytwarzanie własnej energii obniży czynsze?

2023-05-15 16:37
Fotowoltaika dla wspólnoty mieszkaniowej 2023
Autor: getty images Do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie rozliczania fotowoltaiki dla wspólnot i spółdzielni

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wprowadzić kolejne rozwiązanie zachęcające do stosowania odnawialnych źródeł energii (OZE). Planuje odstąpić od net-billingu w przypadku wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. Chodzi o to, aby pieniądze z depozytu prosumenckiego mogły zostać przeznaczone na obniżenie czynszów za mieszkania w budynkach wielorodzinnych.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z września 2019 roku rozszerzyła pojęcie prosumenta energii elektrycznej o spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. To tzw. prosument zbiorowy. Chodzi o to, że właściciele zamontowanych na dachach budynków wielorodzinnych mikroinstalacji fotowoltaicznych mogą aktualnie rozliczać energię na zasadach net-billingu. Jednak system ten nie sprawdza się. Rozliczanie energii na zasadach net-billingu jest skomplikowane, a oszczędności na rachunkach za prąd mało przewidywalne. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych potrzebują lepszej zachęty, aby korzystać z fotowoltaiki.

Spis treści

  1. Fotowoltaika dla wspólnoty mieszkaniowej i spółdzielni - nowy sposób rozliczeń energii
  2. Ważne zmiany dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni w 2023
  3. Jakie korzyści dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni?

Fotowoltaika dla wspólnoty mieszkaniowej i spółdzielni - nowy sposób rozliczeń energii

Do Sejmu trafił właśnie projekt zmiany o OZE. Rząd chce wprowadzić tzw. prosumenta lokatorskiego. Oznacza to wprowadzenie nowego sposobu rozliczeń energii elektrycznej dla części wspólnych budynków wielorodzinnych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii twierdzi, że zmiany te rozwiążą problemy z wysokimi rachunkami za energię, a co za tym idzie - spowodują obniżkę czynszów. Zmiany mogą wejść w życie jeszcze w tym roku.

Ważne zmiany dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni w 2023

Rząd obiecuje więcej korzyści dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni z wytwarzania własnej energii. Prosument lokatorski zakłada możliwość zmiany formy otrzymywanego wynagrodzenia za energię. Forma wynagrodzenia w postaci obniżenia rachunków za energię przez sprzedawcę (tak jest dzisiaj), będzie mogła zostać zmieniona na przelew wartości tej energii, w formie pieniężnej, na wskazane konto.

Oznacza to, że już niedługo właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych, będą mogli wnioskować o status prosumenta lokatorskiego i wypłacanie wynagrodzenia za energię bezpośrednio na wskazane konto. Nadwyżki mają obniżyć czynsze lokatorów.

Jakie korzyści dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni?

  • Zasady rozliczeń – korzystniejsze niż przy prosumentach indywidualnych. Odzyskanie 100% energii przekazanej do systemu energetycznego.
  • Objęcie dofinansowaniem instalacji wspomagających – magazyny energii, pompy ciepła itp.
  • Przykładowy budynek: 64 mieszkania – energia na potrzeby wspólne: 4 MWh/rok = 2 800 zł
  • Instalacja produkuje do 30 MWh/rok – pokrywa zużycie wspólne i daje przychody dla budynku w wysokości 19 600 zł/rok.
  • Lokatorzy nie płacą za energię w części wspólnej i obniża się ich własny koszt zużycia. Tu, średnia obniżka na lokal to 328 zł/rok przez kolejnych 15 lat.
  • Przewidywany zwrot z inwestycji według Instytutu Gospodarki Nieruchomościami, przy dotacji 50% (można wnioskować od 1 lutego 2023) to około 5 lat.

Czytaj też:

Przypomnijmy, że pozyskana z instalacji fotowoltaicznej energia elektryczna może być wykorzystana przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową tylko na potrzeby części wspólnej budynku: oświetlenie klatek schodowych lub garaży, pracę wind osobowych, bram czy wentylacji, co pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną zużytą przez obiekt.

Źródło: gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany