Ila czasu ma ZUS na zwrot nadpłaty składki zdrowotnej? Kiedy zwrot nadpłaty składki zdrowotnej 2024?
Co z nadpłatą składki zdrowotnej w ZUS? Przypomnijmy, że przedsiębiorcy na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty mają czas do 3 czerwca 2024. Kiedy ZUS zwróci na konto nadpłaconą składkę składkę zdrowotną? Ile ma na to czasu? Wyjaśniamy.
Przypomnijmy, że każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność i opłacająca składki na własne ubezpieczenia, po raz pierwszy w 2023 miała obowiązek rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tak jak w przypadku podatku, mogła powstać niedopłata lub nadpłata, którą ZUS musi zwrócić.
Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 trzeba złożyć do 3 czerwca 2024. Ila czasu ma ZUS na zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?
Wniosek o zwrot nadpłaty - jak złożyć? Termin to 3 czerwca
Wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R), która wynika z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej, jest automatycznie tworzony i udostępniany na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS następnego dnia po złożeniu dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek dostępny jest w widoku „Dokumenty i wiadomości”, w sekcji „Dokumenty robocze”. Należy go zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE najpóźniej do 3 czerwca 2024 r.
Ila czasu ma ZUS na zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?
ZUS ma czas na przekazanie środków na wskazany we wniosku rachunek bankowy do 1 sierpnia 2024. Jeśli przedsiębiorca nie zrobi tego we wskazanym czasie, to ZUS za niego rozliczy nadpłatę, ale pieniądze przekazane zostaną w późniejszym terminie, najpóźniej do końca 2024 roku.
Niedopłata razem ze składką za kwiecień
W sytuacji, gdy z rozliczenia wynikła niedopłata, płatnik miał obowiązek ją uregulować wraz ze składką za kwiecień, jednym przelewem, na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) w terminie do 20 maja. Opłacenie składek po terminie wiąże się z koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę, jeśli przekraczają kwotę 42,42 zł, a od 1 lipca kwotę 43 zł.
Kto musi rozliczyć składkę zdrowotną?
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą czy zatrudniające pracowników muszą się rozliczyć także z ZUS-em. Są zobowiązani do złożenia rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2023. Co istotne, wysokość składki powiązana jest z formą opodatkowania. ZUS informuje, że nowy obowiązek rozliczenia dotyczy płatnika składek, który skorzystał z jednej z trzech form opodatkowania, są to:
- zasady ogólne – podatek według skali,
- zasady ogólne – podatek liniowym,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
ZUS informuje, że rozliczenie roczne należało przygotować w dokumencie za kwiecień 2024 r. Ostateczny termin na złożenie formularza upływał 20 maja. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą musiała wypełnić dokument ZUS DRA (blok XIII), a jeśli składki są również opłacane za pracowników - druk ZUS RCA (blok III.F).
Do kiedy trzeba było rozliczyć z ZUS?
W rozliczeniu rocznym mogło się okazać, że opłacona składka jest niższa, niż ta ustalona w rocznym rozliczeniu. Niedopłatę należało zapłacić w terminie do 20 maja, czyli ostatniego dnia, jaki jest na złożenie rozliczenia rocznego.
Komu przysługuje zwrot składki zdrowotnej?
Jeżeli składka została opłacona wyższa, niż ta ustalona, to ZUS tę nadpłatę przedsiębiorcy zwróci. Zakład Ubezpieczeń informuje, że sam stworzył wniosek o zwrot nadpłaty, a dokument zawiesił na profilu podatnika w Platformie Ubezpieczeń Społecznych (PUE) ZUS.
Jak obliczyć wysokość składki?
ZUS informuje, że na swojej stronie internetowej zamieścił specjalny kalkulator, który pomaga wyliczyć składki. Narzędzie jest szczególnie pomocne dla osób, które rozliczają się w formie papierowej.