Instytut Techniki Budowlanej proponuje nową formułę przepisów techniczno-budowlanych dla budynków

2009-06-25 12:05

Obecnie obowiązujące przepisy techniczno-budowlane zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - były wielokrotnie nowelizowane. Ostatnie nowele z 6 listopada 2008 r. i 12 marca 2009 r. wprowadziły w rozporządzeniu istotne zmiany, nie naruszające jednak dotychczasowego charakteru i struktury dokumentu. Teraz prac nad nową formułą przepisów techniczno-budowlanych dla budynków podjął się Instytut Techniki Budowlanej. Dlaczego? Bo czas na szerokie konsultacje środowiskowe.

Potrzeba podjęcia prac nad nową formułą przepisów techniczno-budowlanych dla budynków wynikła z następujących przesłanek:

  • sprzeczności między dynamicznym rozwojem techniki i myśli projektowej a stabilnością przepisów powstających ex post w stosunku do stosowanych już rozwiązań technicznych;
  • istniejącej procedury odstępstw od obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych udzielanych, nawet z udziałem ministra, która jest zniechęcająco uciążliwa;
  • wyniki analizy analogicznych przepisów obowiązujących w wielu państwach wskazują na coraz bardziej wyraźną tendencję do stosowania tam elastycznych przepisów sprzyjających innowacjom;
  • nadmierna szczegółowość dotychczasowych przepisów daje łatwą podstawę do zakwestionowania przez władze budowlane, praktycznie każdego projektu i każdej budowy, co nie jest korzystne dla przebiegu procesu inwestycyjnego;
  • w kolejnych nowelizacjach rozporządzenia widoczna jest tendencja ujmowania coraz szerszego zakresu szczegółowej problematyki technicznej, co powoduje m.in. nadmierne zwiększenie jego objętości.

Instytut Techniki Budowlanej przedstawia opracowanie zawierające propozycję nowej formuły przepisów techniczno-budowlanych dla budynków, wykonane na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i przekazane w grudniu 2008 r. do Departamentu Rynku Budowlanego i Techniki. Istotą proponowanej formuły jest wydzielenie dwóch części:

  • pierwszej, zatytułowanej WYMAGANIA PODSTAWOWE I UŻYTKOWE - zwanej dalej „wymaganiami” – określającej cechy funkcjonalne i właściwości użytkowe budynków oraz ich części, elementów konstrukcji, instalacji itp. zapewniające spełnienie wymagań w tym tak zwanych „wymagań podstawowych” oraz warunków użytkowych zgodnych z przeznaczeniem budynku;
  • drugiej, zatytułowanej WARUNKI TECHNICZNE, zawierającej dyspozycje (ustalenia) techniczne, których zastosowanie stwarza domniemanie spełnienia wymagań części pierwszej.

przy jednoznacznym nadaniu drugiej części przepisów statusu „opcjonalnego”, co umożliwia spełnienie „wymagań” części pierwszej bez stosowania „warunków technicznych” określonych w części drugiej.

Opracowanie Instytutu nie zawiera propozycji przepisów regulujących zabudowę i zagospodarowanie działki budowlanej.

Na obecnym etapie prac nad nową formułą niezbędna jest robocza i możliwie szeroka konsultacja zawodowa celem zebrania jak największej liczby uwag i propozycji ze strony środowiska budowlanego. Wszystkich, którzy chcą mieć wpływ na opracowanie w przyszłości ostatecznej wersji nowej formuły przepisów techniczno-budowlanych dla budynków gorąco zapraszamy do korespondencji z Instytutem Techniki Budowlanej (e-mail: [email protected]).

Więcej...


Przepisy techniczno-budowlane dla budynków stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz zmianie sposobu użytkowania budynku, budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcję użytkowe budynków, a także związanych z nimi urządzeń budowlanych.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany