Jak zmniejszyć czynsz za mieszkanie? Czy można obniżyć czynsz za mieszkanie?

2025-02-10 7:05
mieszkania Warszawa
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Czy da się obniżyć czynsza za mieszkanie?

Czynsz za mieszkanie można obniżyć. Przynajmniej warto się o to postarać. Obniżenie czynszu może wynieść od 40 do nawet 80%, w zależności od miasta. Jak płacić mniejszy czynsz? Kto może się ubiegać o obniżkę czynszu? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak obniżyć czynsz w mieszkaniu komunalnym?

Spis treści

  1. Dla kogo niższy czynsz? Jakie warunki trzeba spełnić?
  2. Obniżka czynszu - kryterium dochodowe
  3. O obniżkę czynszu trzeba złożyć wniosek
  4. Kiedy nie zostanie udzielona obniżka czynszu?

Obniżenie czynszu za mieszkanie może być znaczącą ulgą finansową, zwłaszcza dla kogoś o niskich dochodach. Taką możliwość dają miasta, trzeba jednak spełnić określone warunki. W poszczególnych miastach obniżka czynszu może być różna. Przykładowo, Szczecin daje ulgę w wysokości 40%, w Łodzi można się ubiegać o zniżkę od 20 do 60%, natomiast Miasto Stołeczne Warszawa nawet 80%. Różnić się mogą również zasady przyznawania ulgi czy warunkujące ja kryteria dochodowe. Jak płacić mniejszy czynsz?

Dla kogo niższy czynsz? Jakie warunki trzeba spełnić?

Trzeba wiedzieć, że obniżka czynszu dotyczy wyłącznie najemców mieszkań komunalnych. Dodatkowe warunki to:

  • umowa najmu na czas nieokreślony,
  • niski dochód, nieprzekraczający określonego limitu,
  • niezaleganie z opłatami za okres co najmniej 3 miesięcy.

Obniżka czynszu - kryterium dochodowe

Kryterium dochodowe może się różnić w poszczególnych miastach. Na przykładzie Warszawy, aby uzyskać niższy czynszu, dochód gospodarstwa domowego nie może przekraczać kwoty dla:

  • 1 osoby 5 333,96 zł
  • 2 osób 7 467,55 zł
  • 3 osób 10 312,33 zł
  • 4 osób 12 090,32 zł
  • 5 osób 14 579,50 zł.

Podane kwoty są kwotami netto dla umowy o pracę. Ustalane sa na podstawie publikowanego co roku obwieszczenia prezesa GUS w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Murator Plus Google News
Autor:

O obniżkę czynszu trzeba złożyć wniosek

Pierwszym krokiem o ubieganie się o obniżkę czynszu jest złożenie wniosku wraz z deklaracją o dochodach za 3 miesiące poprzedzające datę złożenia wniosku (można je pobrać ze strony urzędu miasta czy gminy). Dołączyć trzeba też dokumenty poświadczające dochody wszystkich członków gospodarstwa domowego. Wszystkie dokumenty należy złożyć w Wydział Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy - wydział właściwy w sprawach lokalowych dla właściwej miejscowo dzielnicy (w przypadku Warszawy).

Obniżka czynszu udzielana jest na okres 12 miesięcy.

Murator Remontuje #2: Układanie płytek na ścianie w łazience
Materiał sponsorowany

Kiedy nie zostanie udzielona obniżka czynszu?

Najemca mieszkania nie może liczyć na obniżkę czynszu w kilku przypadkach:

  • jeśli nie złożył deklaracji o dochodach lub złożył deklarację niezgodną z prawdą,
  • nie dostarczył na żądanie zaświadczenia naczelnika właściwego miejscowo urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez tę osobę oraz innych członków gospodarstwa domowego,
  • jeśli zajmuje lokal o powierzchni większej niż uprawniająca do otrzymania dodatku mieszkaniowego i nie wyraził zgody na zamianę lokalu z inicjatywy wynajmującego na lokal spełniający warunki lokalu zamiennego o niższych kosztach utrzymania lub po wyrażeniu tej zgody nie przyjął drugiej propozycji wskazanego przez wynajmującego lokalu,
  • jeśli zalega z zapłatą należności za zajmowany lokal mieszkalny za okres co najmniej 3 miesięcy, chyba że zostanie z nim zawarta umowa określająca spłatę zaległości.

Odstępuje się również od obniżenia czynszu, jeżeli:

  • w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego zostanie ustalone, że występuje rażąca dysproporcja między niskimi dochodami wykazanymi w złożonej deklaracji a faktycznym stanem majątkowym najemcy, wskazującym, że jest on w stanie uiszczać czynsz nieobniżony, wykorzystując własne środki i posiadane zasoby finansowe, a także w przypadkach odmowy przez wnioskodawcę przeprowadzenia wywiadu środowiskowego lub odmowy złożenia oświadczenia o stanie majątkowym wnioskodawcy,
  • najemca utracił tytuł do zajmowanego lokalu,
  • najemca nie wywiązuje się z warunków umowy określającej spłatę zaległości.
Murowane starcie
Dom - drewniany czy murowany? MUROWANE STARCIE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany