Jakie podwyżki cen gazu od 1 lipca? PGNiG wysyła prognozy nowych cenników
Podwyżki cen gazu w PGNiG od 1 lipca nawet 45%? Informacja, która wywołała ostatnio spore zamieszanie, okazuje się na razie prognozą. Będą podwyżki cen gazu, ale dużo mniejsze - przewiduje rząd. Ile zapłacimy za gaz od lipca 2024? Na jakie podwyżki cen gazu powinny się przygotować gospodarstwa domowe?
Spis treści
- Projekt rządowej ustawy o cenach energii - jakie założenia?
- Spokojnie to tylko prognozy
- Jakie ceny gazu w lipcu 2024?
Wszyscy Polacy czekają na podwyżkę cen energii. Urynkowienie cen ma być w myśl założeń rządowych jak najmniej dotkliwe dla zwykłego odbiorcy i małego przedsiębiorcy. W tej aurze wyczekiwania nagle wybuchła wiadomość „PGNIiG rozsyła rachunki z wyższą o ponad 40% ceną za paliwo gazowe”.
Projekt rządowej ustawy o cenach energii - jakie założenia?
Rząd przygotował ustawę, która zakłada niższe taryfy energii elektrycznej i gazu. Dzięki jej założeniom przejście od zamrożonych cen do rynkowych ma nie być tak drastyczne.
Przyjęty przez rząd projekt ustawy zakłada przedłużenie obowiązywania maksymalnej ceny za energię elektryczną dla gospodarstw domowych i ustalił ją na 500 zł/MWh (1000 kWh). W projekcie nie przewidziano przedłużenia maksymalnej ceny na paliwo gazowe dla odbiorcy indywidualnego po 30 czerwca 2024 (do 30 czerwca wynosi ona 200,17 zł/MWh).
Zdecydowano się na inny mechanizm regulacji i wprowadzono cenę maksymalną paliw gazowych dla gospodarstw domowych na poziomie aktualnej taryfy zatwierdzonej przez prezesa URE dla największego sprzedawcy detalicznego. Ustawa zakłada interwencję prezesa URE przed 30 czerwca 2024 r. i wezwanie największego sprzedawcy, czyli PGNiG do obniżenia taryfy do poziomu aktualnych cen. Zatwierdzona nowa taryfa zgodnie z ustawą ma wejść w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu.
Już raz w tym roku została obniżona taryfa na paliwo gazowe z 318 zł/MWh do 290,97 zł/MWh. Ustawa rządowa wymusi kolejną obniżkę, a ta według przewidywań będzie jeszcze bardziej znacząca.
- Dofinansowanie do prądu 2024. Jaki dodatek elektryczny i dla kogo w tym roku?
- Bon energetyczny 2024 - wniosek do 31 października. Dla kogo i od kiedy bon energetyczny?
Spokojnie to tylko prognozy
Należąca do struktur Orlenu spółka PGNiG rozpoczęła rozsyłać prognozy cen energii, które wywołały grozę. Te szacunkowe ceny gazu oparte są na obecnie obowiązującej taryfie, która ma zostać wygaszona 30 czerwca 2024 r. Różnica w cenie netto pomiędzy zamrożoną 200,17 zł/MWh a 290,97 zł/MWh jest spora, więc podwyżka w tych prognozach też jest znacząca.
Jednak na pewno taryfa, która zacznie obowiązywać 1 lipca 2024 będzie niższa od wykazanej w prognozach. Wskazują na to wciąż spadające ceny na giełdach. Dzisiaj są one kilkadziesiąt złotych niższe od tych z jesieni 2023 r. W październiku kontraktowane ceny wynosiły 220 – 250 zł/MWh a dzisiaj są na poziomie 150 – 170 zł/MWh. Spadek jest znaczący.
Jakie ceny gazu w lipcu 2024?
Według szacunków ministerstwa klimatu nowa zatwierdzona od lipca taryfa URE będzie wynosiła ok. 220 zł/MWh, a więc podwyżka nie powinna przekroczyć 10%.
Rządowy projekt musi przejść jeszcze cały proces legislacyjny, który zakończy podpis prezydenta. Czasu nie ma zbyt wiele, a Polacy z niecierpliwością czekają na rezultaty.
źródło: wysokienapiecie.pl
Wieże widokowe. 10 miejsc z pięknymi widokami na majówkę
Autor: Sky Walk Świeradów-Zdrój