Jest szansa na czterodniowy tydzień pracy. Polska ma już projekt ustawy. Będą długie weekendy co tydzień?

2023-09-14 12:31
czterodniowy tydzień pracy Polska
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Czterodniowy tydzień pracy w Polsce to pomysł budzący silne emocje.

Dzięki wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy wolne stałyby się wszystkie piątki, dzięki czemu Polacy zaczęliby weekend już w czwartek. Krótszy tydzień pracy w Polsce miałby m.in. chronić przed wypaleniem zawodowym. Od kiedy może zostać wprowadzony czterodniowy tydzień pracy? Ustawa jest już w Sejmie.

Spis treści

  1. Czterodniowy tydzień pracy w Polsce – skąd ten pomysł?
  2. Czterodniowy tydzień pracy – ustawa czeka w Sejmie
  3. Czterodniowy tydzień pracy – czy zmieni się wysokość wynagrodzenia?
  4. Czterodniowy tydzień pracy, czyli wolne piątki, a weekend od czwartku
  5. Od kiedy czterodniowy tydzień pracy w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce – skąd ten pomysł?

Pięciodniowy, 40-godzinny tydzień pracy wydaje nam się dziś „naturalny”, ale tak naprawdę jest to stosunkowo nowy wynalazek, funkcjonujący od nieco ponad 100 lat. Wcześniej, w XIX w., pracowało się jeszcze dłużej, nieraz po 10, 12 czy 14 godzin dziennie, także w soboty (a nieraz i niedziele). Zdaniem wielu osób dzisiejszy zautomatyzowany świat jest gotowy na kolejną zmianę – czterodniowy tydzień pracy.

Krótszy tydzień pracy testuje się już od lat na świecie, m. in. w Hiszpanii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Podobny projekt przeprowadzono na Islandii. Okazało się, że grupa kilku tysięcy pracowników, na których testowano krótszy tydzień pracy znacząco zwiększyła swoją produktywność. Polepszyło się też samopoczucie pracowników. Badacze ocenili wyniki eksperymentu jako „ogromny sukces”.

Polacy statystycznie pracują najdłużej w UE, a jednocześnie mają jedne z najniższych pensji. Krótszy tydzień pracy mógłby zmniejszyć zagrożenie wypaleniem zawodowym, poprawić motywację do pracy i zwiększyć jej wydajność. Mógłby też korzystnie wpłynąć na poprawę zdrowia pracowników, zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Czterodniowy tydzień pracy – ustawa czeka w Sejmie

W 2022 r. posłowie partii Razem (Lewica) skierowali do Sejmu projekt ustawy skracającej czas pracy w Polsce. W ich ocenie jest to rozwiązanie, które odpowiada wyzwaniom dzisiejszej gospodarki, w której prężnie rozwija się robotyzacja i cyfryzacja.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że Sejm wciąż nie zajął się złożonym projektem ustawy. Ze strony sejm.gov.pl można się dowiedzieć, że na początku października 2022 r. projekt został skierowany do konsultacji, by mogły go ocenić różne podmioty. Od tamtej pory nie pojawiła się żadna nowa informacja.

Warto dodać, że w momencie składania projektu ustawy przez Razem posłowie partii rządzącej wypowiadali się negatywnie o pomyśle wprowadzenia krótszego tygodnia pracy w Polsce. Wiceminister finansów Artur Soboń mówił w 2022 r., że jest to „przykład idealnego oderwania od rzeczywistości”.

Czterodniowy tydzień pracy – czy zmieni się wysokość wynagrodzenia?

Czy przy czterodniowym tygodniu pracy wynagrodzenie będzie niższe? Takie pytanie najczęściej zadają Polacy w związku z projektem wprowadzenia krótszego tygodnia pracy w Polsce. Posłowie partii Razem proponują skrócenie czasu pracy z 40 do 35 godzin tygodniowo bez obniżenia wynagrodzenia. Oznacza to, że Polacy pracowaliby 35 godzin od poniedziałku do czwartku, za wynagrodzenie identyczne jak za przepracowanie 40 godzin od poniedziałku do piątku.

Czterodniowy tydzień pracy, czyli wolne piątki, a weekend od czwartku

Jeżeli ustawa, która jest aktualnie w Sejmie zostanie przegłosowana, będziemy mieć 4-dniowy, a nie 5-dniowy tydzień pracy. Nie będzie też dodatkowych ograniczeń w sposobie organizacji czasu pracy. Oznacza to, że weekend mógłby się zacząć już w czwartek po południu lub zostać przedłużony do poniedziałku. Projekt umożliwia też prowadzenie systemu pracy w trzech ośmiogodzinnych zmianach.

Czytaj też:

Od kiedy czterodniowy tydzień pracy w Polsce?

Zgodnie z założeniami projektu partii Razem, czterodniowy tydzień pracy o wymiarze 35 godzin tygodniowo miałby być wprowadzany stopniowo. Na początku pracownicy pracowaliby 38 godzin tygodniowo, a potem 35. Firmy miałyby wdrożyć zmiany w ciągu dwóch lat.

Od kiedy rozwiązanie wejdzie w życie? To zależy od tego, kiedy i czy Sejm przyjmie ustawę, na co na razie się nie zanosi. Dopóki to nie nastąpi, krótszy czas pracy w Polsce pozostanie jedynie luźnym pomysłem.

Czy sprawdziłbyś się w pracy w wojsku? Pytania mogą zaskoczyć!

Pytanie 1 z 20
Sądami wojskowymi są:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany