Kiedy wdowa dostanie rentę po mężu? Czy będą podwójne emerytury dla wdów?
Renta wdowia to forma wsparcia finansowego dla osób, które straciły współmałżonków. Wdowiec lub wdowa otrzyma wkrótce miesięczne świadczenie, które będzie znacznie korzystniejsze finansowo od obecnie obowiązującej renty rodzinnej. Właśnie trwają prace nad zmianą przepisów. Kto dostanie rentę wdowią i od kiedy będzie wypłacana? Wyjaśniamy.
Spis treści
- Renta wdowia 2024 - dla kogo?
- Renta wdowia 2024 - ile wynosi?
- Czy będą podwójne emerytury?
- Wdowa dostanie rentę po mężu?
Renta wdowia 2024 - dla kogo?
Komu przysługuje renta wdowia? Renta wdowia będzie przysługiwała zarówno kobietom, jak i mężczyznom po śmierci współmałżonka. Dotyczy osób, które mają już ustalone prawo do emerytury lub renty (z ZUS, KRUS, wojskowej, policyjnej lub wynikającej z Karty Nauczyciela). Potrzebę wprowadzenia renty wdowiej wynikała z faktu, że po odejściu małżonka, wdowiec czy wdowa zostają tylko z jednym źródłem dochodów na całe gospodarstwo domowe. Najczęściej ta sytuacja dotyka kobiety, które w większości przypadków mają niższe świadczenia emerytalne w porównaniu do mężczyzn. Znajdują się często po śmierci męża w trudnej sytuacji finansowej. Wdowia renta ma te różnice w utracie dochodów niwelować.
Renta wdowia 2024 - ile wynosi?
Obecnie obowiązują przepisy, według których można wybrać jedną z dwóch opcji, jeśli chodzi o świadczenie emerytalno-rentowe po śmierci małżonka. Wdowiec lub wdowa mogą:
- zostać przy swojej emeryturze lub rencie
- wybrać rentę rodzinną, która wynosi 85 proc. wysokości świadczenia zmarłego małżonka.
Właśnie trwają prace nad przepisami, które będą korzystniejsze dla wdów i wdowców pod względem finansowym. Wkrótce będzie można znów wybrać jedną z dwóch opcji, jednak świadczenie wypłacane będzie w innej wysokości. Wdowiec lub wdowa będą mogli:
- zostać przy swojej emeryturze lub rencie
- wybrać świadczenia osoby zmarłej, które będzie należne w całości, czyli renta pobierana będzie w wysokości 100 proc.
Czy będą podwójne emerytury?
Ale to nie koniec korzystnych zmian. Planowane jest także wypłacanie dodatkowej kwoty od drugiego świadczenia w wysokości 50 proc. Jeśli więc wdowiec czy wdowa wybierze bardziej korzystną dla siebie emeryturę bądź rentę, którą będzie pobierać w całości, to dodatkowo otrzyma połowę świadczenia tego, z którego ta osoba zrezygnowała. W praktyce oznacza to, że żyjący małżonek otrzyma jedną całą rentę czy emeryturę i dodatkowo połowę drugiej. Ta zasada będzie obowiązywać niezależnie od tego, jaką emeryturę wdowiec czy wdowa wybierze, czy zostanie przy swojej, czy zdecyduje się na świadczenie po małżonku. W każdej z opcji dostanie półtorej emerytury. W projekcie przepisów dotyczących renty wdowiej jest też górny limit wysokości świadczenia. Nie może ono przekroczyć trzykrotności średniej miesięcznej emerytury w naszym kraju. Ta kwota wynosi obecnie niecałe 3 500 zł brutto.
S3 na Dolnym Śląsku będzie gotowa w połowie 2024. To będzie jedna z piękniejszych "esek"
Autor: GDDKiA
Budowa tego 16-km odcinka kosztuje około 1,5 mld zł
Wdowa dostanie rentę po mężu?
Projekt ustawy był już czytany w Sejmie 7 lutego, następnie trafił do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Tam trwają prace nad ostatecznym kształtem przepisów. Jeśli wszystkie etapy legislacyjne przebiegną zgodnie z planem, to można się spodziewać, że ustawa wejdzie w życie w drugiej połowie tego roku. W takim wypadku pierwsze wypłaty renty wdowiej mogą trafić do wdów i wdowców jeszcze w tym roku. Choć rząd zapowiada, że prawdopodobnie 50-procentowy dodatek nie będzie wypłacany od razu w całości, bo będzie tu obowiązywał system kroczący. Polega on na tym, że kwota świadczenia będzie rosła co roku, by docelowo osiągnąć ustaloną wysokość.