Kiedy wierzytelność, a kiedy dług

2019-04-08 12:36
Pieniądze
Autor: Shutterstock

Pojęcia „wierzytelność" i „dług" bardzo często używane są zamiennie. I niestety, niekiedy błędnie… Choć wierzytelności i długi dotyczą tego samego zagadnienia i w powszechnym przekonaniu oznaczają to samo, są to dwie strony tego samego tematu. Sprawdź, czym różni się wierzytelność od długu, kim są wierzyciele i dłużnicy.

Kiedy wierzytelność a kiedy dług

Można przyjąć, że wierzytelność to przeciwieństwo długu. Jeżeli firma A nie zapłaciła w terminie firmie B, to firma A ma dług wobec firmy B. Firma B natomiast ma wierzytelność wobec firmy A.Bardzo ważnym tematem jest to, kiedy powstaje dług i wierzytelność. Nie ulega wątpliwości, że obie te sytuacje powstają jednocześnie. Zarówno długi jak i wierzytelności, powstają dzień po terminie zapłaty wskazanym np. na fakturze. Już od tego momentu wierzyciel ma prawo domagać się od dłużnika natychmiastowego spełnienia zobowiązania. Zobowiązanie to termin płatniczy, określający zależność między wierzycielem a dłużnikiem.

  • Wierzytelność to żądanie spełnienia należnego świadczenia w formie pieniężnej przysługujące wierzycielowi wobec dłużnika. 
  • Dług to niespełniony przez dłużnika na rzecz wierzyciela obowiązek świadczenia w formie pieniężnej lub rzeczowej.
  • Świadczenie, którego termin realizacji jeszcze nie minął jest zobowiązaniem a nie długiem.

Dłużnik i wierzyciel

Warto zadbać o to, by jak najszybciej dłużnik uregulował swoje zobowiązanie wobec wierzyciela. Im mija więcej czasu od powstania długu, tym bardziej maleją szanse na jego odzyskanie. Dlatego też reakcja wierzyciela w stosunku do dłużnika powinna być szybka. W początkowym okresie opóźnienia w płatności może się okazać, że wystarczy sam telefon do dłużnika z przypomnieniem czy ponagleniem w sprawie wierzytelności. Kolejne kroki zmierzające do odzyskania pieniędzy muszą być bardziej zdecydowane i stanowcze. Można to zrobić we własnym zakresie lub zlecić działania windykacyjne firmie zewnętrznej.Pierwsza opcja na pewno będzie tańsza.

Windykacja pomoże w likwidacji wierzytelności

Odzyskiwanie wierzytelności poprzez windykację wymaga wiedzy i będzie kosztować, czyli trzeba się do niej przygotować. Pomocne mogą się w takim przypadku okazać szkolenia z zakresu windykacji i negocjacji, które przygotują wyznaczonych pracowników czy właściciela firmy do skutecznego odzyskiwania długu.

Zlecając działania zewnętrznej firmie windykacyjnej, trzeba się liczyć z większymi kosztami, których może nie pokryć ustawowa stała kwota rekompensaty 40 euro (patrz Zmiany w Ustawie o terminach płatności w transakcjach handlowych). Mało który przedsiębiorca ma czas, siły i nerwy, by domagać się przed sądem obciążenia dłużnika rzeczywistymi kosztami windykacji.

Autorka jest prezesem firmy Negocjator Anna Gąsiorowska.

Quiz. Czy znasz podstawowe terminy bankowe?

Terminy bankowe
Pytanie 1 z 11
ELIXIR to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany