Klasy energetyczne budynków – jest nowy projekt rozporządzenia rządu, który wdraża kolejne unijne dyrektywy
Domy będą jak pralki czy lodówki mieć klasy energetyczne. To wymóg unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej budynków. W wykazie prac legislacyjnych rządu znalazł się projekt rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii wprowadzający obowiązkowy podział budynków na klasy energetyczne.
Spis treści
- Nowy projekt – ile klas energetycznych budynków?
- Klasy energetyczne – co będą oznaczać?
- Co będzie podstawą określenia klasy energetycznej budynku?
- Od kiedy zaczną obowiązywać klasy energetyczne budynków?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poprzedniego rządu przewidywało wprowadzenie systemu podziału budynków na klasy energetyczne już w końcu 2024 r. Nie zdążyło jednak go wprowadzić. Obowiązek klasyfikowania energetycznego narzuciła państwom członkowskim dyrektywa o efektywności energetycznej (EPBD), której przepisy weszły w życie w mają 2023 r.
Nowy projekt – ile klas energetycznych budynków?
W projektowanych przepisach budynki będą podzielone na osiem klas energetycznych. Podstawą klasyfikacji jest wysokość wskaźnika EP, czyli zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Pokazuje on ile obiekt budowlany potrzebuje kilowatogodzin energii na metr kwadratowy w ciągu roku – kWh/m2/rok.
Najwyższą klasą będzie A+, potem kolejne A, B, C, D, E, F i najniższa G. Klasyfikacja ta będzie obowiązywać we wszystkich krajach UE. Unifikacja ma ułatwić wprowadzenie jednolitej bazy danych dla całej Unii.
Klasyfikacja będzie dotyczyć wszystkich budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, a także innych w tym gospodarczych, magazynowych i produkcyjnych.
Klasy energetyczne – co będą oznaczać?
Klasa A+ będzie oznaczać budynki o zerowym lub ujemnym zapotrzebowaniu na energię. Budynki klasy A+ i A muszą mieć zerową emisję dwutlenku węgla z paliw kopalnych w miejscu, w którym zostały wzniesione.
Zapotrzebowanie na energię w klasach A - G:
- klasa A – do 63 kWh/m2/rok,
- klasa B – 64 – 75 kWh/m2/rok,
- klasa C – 76 – 94 kWh/m2/rok,
- klasa D – 95 – 113 kWh/m2/rok,
- klasa E – 114 – 131 kWh/m2/rok,
- klasa F – 132 – 150 kWh/m2/rok,
- klasa G – powyżej 150 kWh/m2/rok.
Co będzie podstawą określenia klasy energetycznej budynku?
Do klasyfikacji budynków pod względem energetycznym będą służyć świadectwa charakterystyki energetycznej. Nowy projekt rozporządzenia określa także metodę ich sporządzania i wzory dokumentów, które będą to potwierdzały.
Od kiedy zaczną obowiązywać klasy energetyczne budynków?
Projekt rozporządzenia przewiduje wprowadzenia klasyfikacji od początku 2026 r. W projekcie zaproponowana została też nowa metodologia obliczeń zapotrzebowania na energię w oparciu o nowe, opracowywane właśnie dane. Polska jest ostatnim krajem w Unii Europejskiej, w którym nie wprowadzono jeszcze klasyfikacji energetycznej budynków.
Domy stodoły - najpiękniejsze realizacje
Autor: Marcin Czechowicz
Wygięcie niższej bryły pozwoliło nie tylko dostosować kształt domu do wymagań stawianych przez parcelę, ale także stworzyć urokliwe patio