Tu założysz Konto Mieszkaniowe. Jakie banki biorą już udział programie Pierwsze Mieszkanie 2023? Zobacz listę
Konto Mieszkaniowe to jeden z filarów programu Pierwsze Mieszkanie 2023, pozwalający odkładać na zakup nieruchomości i otrzymywać dopłaty od państwa za regularne oszczędzanie. Sprawdź, które banki już współpracują z BGK i oferują możliwość założenia Konta.
Spis treści
- Konto Mieszkaniowe – w jakich bankach je założysz? Oto lista banków
- Konto Mieszkaniowe a Bezpieczny Kredyt 2% – czy można skorzystać z obu produktów?
- Konto Mieszkaniowe dla dziecka – czy można je założyć?
- Konto Mieszkaniowe wspólnie z drugą osobą – czy wolno to zrobić?
Konto Mieszkaniowe – w jakich bankach je założysz? Oto lista banków
Konto Mieszkaniowe 2023 to jeden z dwóch głównych elementów programu Pierwsze Mieszkanie 2023, zaraz obok Bezpiecznego Kredytu 2 procent. Konto pozwala odkładać pieniądze na własne cele mieszkaniowe przez 3–10 lat. Miesięczna wpłata może wynieść 500–2000 zł, a osobom regularnie oszczędzającym (minimum 11 wpłat rocznie) państwo udzieli premii mieszkaniowej, czyli dopłaci do odkładanej kwoty.
Jeśli chodzi o datę startu programu Pierwsze Mieszkanie, to uruchamiające Konto i Kredyt przepisy weszły w życie 1 lipca 2023. Na razie jednak większość banków nie oferuje możliwości prowadzenia Konta. Lista banków pozwalających założyć Konto Mieszkaniowe wygląda następująco:
- Bank PEKAO S.A.,
- PKO Bank Polski S.A.,
- Alior Bank S.A.
– Od dnia startu oferty na każdym założonym koncie mieszkaniowym będzie obowiązywało promocyjne oprocentowanie 5 proc. przez sześć miesięcy od dnia otwarcia rachunku – z tej promocji będzie można skorzystać do 31 października 2023 r. – podaje bank PEKAO S.A.
Choć nowe Konto Mieszkaniowe bywa określane w mediach jako „książeczka mieszkaniowa”, w rzeczywistości chodzi o dwa kompletnie różne produkty.
Banki w pierwszej kolejności skupiły się na uruchomieniu Bezpiecznego Kredytu 2 procent, a dopiero później zaczną stopniowo wprowadzać dalsze produkty związane z Pierwszym Mieszkaniem. Oznacza to, że nie wiadomo, kiedy można będzie otworzyć Konto w pozostałych bankach.
Przypomnijmy, że od lipca 2023 Bezpieczny Kredyt na 2% oferują:
- Alior Bank S.A.,
- Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS,
- Bank Ochrony Środowiska,
- Bank PEKAO S.A.,
- Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
- Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie,
- mBank,
- PKO Bank Polski S.A.,
- SGB-Bank S.A.,
- VeloBank S.A.,
- Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.
Można się spodziewać, że wszystkie te banki w którymś momencie wprowadzą Konto Mieszkaniowe, ale na razie nie padły na ogół jasne deklaracje co do terminów.
– Konto Mieszkaniowe jest prowadzone na podstawie umowy, którą zawierasz z bankiem prowadzącym konto. Warunkiem prowadzenia Konta Mieszkaniowego jest dokonywanie na nie comiesięcznych wpłat – informuje strona BGK.
Autor: Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Bezpieczny Kredyt 2% – przykład 1
Konto Mieszkaniowe a Bezpieczny Kredyt 2% – czy można skorzystać z obu produktów?
Część osób może być zainteresowana skorzystaniem zarówno z Konta Mieszkaniowego, jak i Bezpiecznego Kredytu 2 procent. Dobra wiadomość jest taka, że jest to możliwe.
– MRiT nie widzi (...) aktualnie przeszkód w skorzystaniu z instrumentu Konto Mieszkaniowe w celu zgromadzenia oszczędności, a następnie zawarcie z bankiem kredytującym umowy bezpiecznego kredytu 2% i przeznaczenie zgromadzonych na koncie środków jako wkładu własnego na nabycie mieszkania – podaje strona Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Chcąc skorzystać z obu produktów oferowanych przez program Pierwsze Mieszkanie, trzeba jednak pamiętać o dwóch kluczowych szczegółach:
- Bezpiecznego Kredytu banki będą udzielać do 2027 r., a Konto Mieszkaniowe trzeba prowadzić przez minimum 3 lata, więc należy zgrać terminy ze sobą,
- nie można najpierw wziąć Bezpiecznego Kredytu na zakup nieruchomości, a później otworzyć Konta, gdyż warunkiem otwarcia Konta jest nieposiadanie mieszkania ani domu.
W pełni dopuszczalna jest jednak kolejność odwrotna, czyli Kredyt po otwarciu Konta.
Konto Mieszkaniowe dla dziecka – czy można je założyć?
Jak wyjaśniamy w artykule o koncie mieszkaniowym dla dziecka 2023, można otworzyć Konto dla dziecka mającego minimum 13 lat. Zakładanie Kont dla młodszych dzieci jest zabronione.
Przy zakładaniu Konta osobie niepełnoletniej umowę w jej imieniu zawiera pełnoletni przedstawiciel ustawowy (np. rodzic). To również przedstawiciel, a nie małoletni składa oświadczenie o spełnianiu przez posiadacza konta warunków uprawniających do udziału w Pierwszym Mieszkaniu.
– Małoletni na rzecz którego prowadzone jest konto (...) może dysponować środkami zgromadzonymi na tym koncie albo na tej lokacie wyłącznie za zgodą przedstawiciela ustawowego – podaje ustawa o Koncie Mieszkaniowym.
Warto pamiętać, że Konto może być prowadzone tylko na rzecz osoby, która nie ma i nigdy przedtem nie miała otwartego innego Konta. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy taka osoba miała Konto, ale jego prowadzenie zostało zakończone, zanim ta osoba skończyła 18 lat i nie doszło do wypłacenia premii mieszkaniowej.
Konto Mieszkaniowe wspólnie z drugą osobą – czy wolno to zrobić?
Zgodnie z zasadami programu Pierwsze Mieszkanie Konto Mieszkaniowe może prowadzić tylko jedna osoba. Nie można więc np. założyć wspólnego Konta ze współmałżonkiem czy partnerem. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby każde z partnerów założyło osobne Konto Mieszkaniowe. Takie osoby mogą następnie razem kupić nieruchomość.
– Konto Mieszkaniowe umożliwia późniejszy zakup mieszkania wspólnie z drugą osobą, która posiada oszczędności z Konta Mieszkaniowego – wyjaśnia MRiT.
Zobacz galerię: Ogród Saski zaprasza do spacerów. Zobacz jeden z najpiękniejszych parków w Warszawie
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Ogród Saski można znaleźć niedaleko placu marsz. Józefa Piłsudskiego. Można też dotrzeć do niego od strony skrzyżowania ulic Marszałkowskiej i Królewskiej. W pobliżu znajdują się liczne przystanki tramwajowe (m.in. Królewska) i autobusowe (m.in. Królewska, Zachęta, Pl. Piłsudskiego).