Kredyt Bezpieczny 2 procent – ważne zmiany m.in. w kryterium wieku. Kto łatwiej kupi nieruchomość?

2023-08-18 14:56
Kredyt
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator

Tzw. Kredyt Bezpieczny 2 procent można obecnie uzyskać, jeśli ma się maksymalnie 45 lat. Zostanie jednak wprowadzony wyjątek od tej zasady. Dodatkowo pojawi się możliwość nabycia tylko części udziałów w nieruchomości, co dziś jest zabronione w programie Pierwsze Mieszkanie 2023.

Spis treści

  1. Kredyt Bezpieczny 2 procent także dla osób po 45. roku życia
  2. Nabycie części udziałów w nieruchomości stanie się możliwe
  3. Przepisy zostaną uszczelnione. Chodzi o kredyt na budowę domu
  4. Program Pierwsze Mieszkanie 2023 popularny

Kredyt Bezpieczny 2 procent także dla osób po 45. roku życia

Obecnie Kredyt Bezpieczny 2 procent w programie Pierwsze Mieszkanie 2023 mogą uzyskać tylko ci, którzy w momencie składania wniosku nie mają praw do żadnej nieruchomości mieszkalnej (z wyjątkami) oraz nie ukończyli jeszcze 45 lat. Trwają jednak prace nad zmianą w przepisach, która pozwoli części osób obejść ten drugi warunek.

Kogo będzie dotyczył wyjątek od kryterium wieku? Chodzi o osoby, które chcą wykorzystać nowy kredyt mieszkaniowy dla młodych, żeby nabyć mieszkanie, które dziś zajmują na podstawie umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. Chodzi m.in. o osoby, które otrzymały lokale w ramach programu Mieszkanie Plus. W przypadku takich osób będzie się liczyło jedynie to, żeby dana osoba była poniżej 45. roku życia w momencie podpisywania umowy najmu instytucjonalnego – teraz może być w dowolnym wieku.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe przepisy wejdą w życie, ale powinno to nastąpić niedługo – przepisy przyjął już Sejm, a teraz pochyli się nad nimi Senat. To już więc ostatnie etapy procesu legislacyjnego przed wprowadzeniem nowego prawa.

Ważne

W ramach tej samej nowelizacji przepisów zmienią się też zasady dotyczące budowy domu bez pozwolenia 2023.

Zobacz galerię: Najwyższe budynki mieszkalne Warszawy

Nabycie części udziałów w nieruchomości stanie się możliwe

Obecnie zasady programu Pierwsze Mieszkanie 2023 jasno mówią, że za Bezpieczny Kredyt 2 proc. można nabyć tylko pełne prawo własności (lub spółdzielcze prawo do lokalu). Niemożliwe jest zatem wykorzystanie kredytu na 2% w celu zakupu części udziałów (np. połowy mieszkania).

Po nowelizacji przepisów taka możliwość się wreszcie pojawi, ale tylko w jednym przypadku – gdy osoba chcąca nabyć część udziałów już ma udział w prawie własności danego lokalu na skutek dziedziczenia. Będzie to więc sposób na uzyskanie np. pełnej własności domu czy mieszkania, którego kredytobiorca otrzymał w spadku tylko część.

Przepisy zostaną uszczelnione. Chodzi o kredyt na budowę domu

W ramach nowych przepisów uszczelniona zostanie także pewna luka w prawie. Chodzi o to, żeby Kredytu Bezpiecznego 2 procent nie mogły otrzymać osoby, które w ciągu ostatnich 3 lat uzyskały inny kredyt hipoteczny na budowę domu. Dziś taki kredyt nie jest przeszkodą i nie utrudnia udziału w programie Pierwsze Mieszkanie.

Okazuje się jednak, że było to przeoczenie i po nowelizacji posiadanie takiego kredytu w okresie minionych 3 lat zablokuje możliwość uzyskania Bezpiecznego Kredytu. Nie będzie to dotyczyć wyłącznie osób, które miały taką umowę, ale została ona rozwiązania, zanim bank wypłacił przyznane środki.

Program Pierwsze Mieszkanie 2023 popularny

Wszystkie opisane wyżej zmiany bez wątpienia tylko przysporzą popularności programowi Pierwsze Mieszkanie, który i bez tego cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Dla wielu osób nowy kredyt hipoteczny 2% to pierwsza od lat realna szansa na zakup własnego M. Jak pokazują statystyki programu udostępnione przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, chętnych do skorzystania z Bezpiecznego Kredytu nie brakuje.

W ciągu pierwszych sześciu tygodni działania programu złożono 29 368 wniosków kredytowych i zawarto 2021 umów na łączną kwotę ok. 729 mln zł (dane na 10 sierpnia 2023 r.). Średnia kwota bezpiecznego kredytu 2% to 360 838 zł. Średnio do banków wpływa 1000 wniosków dziennie, a ok. 50 umów jest podpisywanych – podaje resort rozwoju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany