Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Jego cena ma być jasno podana w ogłoszeniu

2023-03-29 7:57
nowe mieszkanie
Autor: gettyimages MRiT: podawanie ceny mieszkań w ogłoszeniach od deweloperów będzie oowiązkowe

Deweloperzy będą mieli nowy obowiązek. Chodzi o jasne wskazywania ceny mieszkań w ogłoszeniach, np. na stronach internetowych. Cena transakcji ma być jawna dla każdego. Nad uregulowaniem przepisów pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

Spis treści

  1. Szukasz mieszkania w internecie? Łatwo znajdziesz cenę
  2. Walka z nadużyciami w budownictwie
  3. Bez nadużyć w relacjach deweloper-kupujący

"Jeżeli jest oferta mieszkań na stronie internetowej, to wszystkie mieszkania mają mieć swoją cenę, pokazaną na stronie internetowej" - powiedział 9 marca szef MRiT Waldemar Buda w RMF FM. Dodał, że nie może być sytuacji "zadzwoń i wynegocjuj".

Szukasz mieszkania w internecie? Łatwo znajdziesz cenę

Cena podstawowa mieszkań oferowanych przez deweloperów ma być obowiązkowa we wszystkich ogłoszeniach w internecie. Wymusi to na sprzedających i ułatwi życie kupującym, specjalna ustawa eliminująca nadużycia w budownictwie.

Dyskusje o tak zwanej patodeweloperce toczą się od dłuższego czasu, a kolejni przedstawiciele rządu, z Ministerstwem Infrastruktury oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii na czele, zapowiadają zmiany w prawie, które mają zabronić powszechnie krytykowanych praktyk.

Walka z nadużyciami w budownictwie

Wiadomo, że część z nich – dotyczących przede wszystkim samych budynków i ich otoczenia – minister infrastruktury chce zmienić, nowelizując rozporządzenie z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Mają się tam znaleźć nowe normy uniemożliwiające omijanie przepisów o minimalnej powierzchni mieszkania, gwarantujące więcej zieleni oraz prywatności przez zmiany norm dotyczących odległości od granic działki, między budynkami i balkonami czy w zakresie naświetlenia mieszkań.

Resort infrastruktury zapowiedział też zmianę przepisów dotyczących wind - windy mają być obowiązkowe już w trzypiętrowych budynkach mieszkalnych oraz dwupiętrowych budynkach użyteczności publicznej.

Bez nadużyć w relacjach deweloper-kupujący

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad projektem nowej ustawy, która – ogólnie rzecz ujmując – ma likwidować nadużycia. Obecnie jednak nie ma nawet założeń do projektu, a szykowane nowe przepisy resort wstępnie konsultuje z deweloperami. Do przestrzeni publicznej przeciekają zaledwie pojedyncze informacje.

Wiadomo, że jedną z szykowanych nowości ma być obowiązek podawania przez dewelopera podstawowej ceny mieszkania w ofertach udostępnianych na stronach internetowych. Potwierdził to minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w jednym z wywiadów radiowych.

Teraz w takich ogłoszeniach, nawet mających formalnie charakter oferty, zamiast konkretnej kwoty, bardzo często wpisywana jest ogólna klauzula „cena do negocjacji”.

Stanowi to duże utrudnienie dla kupujących, zwłaszcza gdy nie chcąc ponosić kosztów nie korzystają oni z agencji pośrednictwa, a sami próbują znaleźć optymalną dla siebie ofertę. Zamiast mieć w pełni klarowną sytuację, muszą tracić czas na kontaktowanie się z deweloperem w celu uściślenia danych – a cena jest jednym z fundamentalnych parametrów planowanej transakcji.

Problem ten objawia się ze zdwojoną siłą w okresach niestabilności rynkowej, jak obecnie, gdy kryzys na rynku pierwotnym zdestabilizował ceny, a zastój w transakcjach sprawia, iż pojawia się więcej ofert o charakterze okazji – gdy np. sprzedający nie chce czekać na poprawę koniunktury i zamierza mieszkanie szybko sprzedać.

Po zmianie prawa, którą zapowiedział minister Waldemar Buda, łatwiejsza będzie pierwsza selekcja ofert a większa transparentność cen poprawi warunki konkurencji.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany