Mniejszy podatek dla właścicieli garaży z wyodrębnioną własnością to problem dla gmin

2024-11-04 17:43
garaż wielostanowiskowy
Autor: gettyimages Garaże w budynkach wielorodzinnych będą obłożone jednakową stawką podatku - to już od stycznia 2025

Nowa ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zrównała podatek od garaży wielostanowiskowych i jednostanowiskowych, dla których w 2025 będzie obowiązywała jedna stawka bez względu na to, czy są wyodrębnione z budynku czy są jego częścią. Gminy zauważyły jednak pewien problem, który może opóźnić obliczenie nowych stawek podatku.

Spis treści

  1. Garaże w budynkach – jedna stawka podatku
  2. Informacja do obliczenia podatku od nieruchomości
  3. Gmina sama zweryfikuje wysokość podatku za garaż
  4. Garaże wolnostojące – obniżka nie obowiązuje

Przyjęta przez rząd w październiku ustawa prawdopodobnie wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2025 r. Jednak nowe zasady rodzą problemy. Początkowo właściciele garaży z wyodrębnioną własnością mieli informować organy podatkowe o posiadaniu takiej nieruchomości. Okazuje się jednak, że nie muszą, jeśli już składali taki dokument w przeszłości po nabyciu lokalu.

Garaże w budynkach – jedna stawka podatku

Garaże w budynkach wielorodzinnych będą obłożone jednakową stawką podatku. Nie będzie miało znaczenia, czy garaż jest wyodrębniony z budynku inną księgą wieczystą, czy stanowi jego część. Stawką podatku od części mieszkalnych według nowych przepisów będą obłożone wszystkie miejsca przeznaczone do przechowywania samochodów. W ten sposób wszystkie garaże wielostanowiskowe i jednostanowiskowe zostaną zaklasyfikowane do części mieszkalnych. Oczywiście tylko wtedy, gdy nie jest prowadzona w nich działalność gospodarcza.

Informacja do obliczenia podatku od nieruchomości

Każdy właściciel nieruchomości po jej nabyciu w terminie do 14 dni musi złożyć dokument, który służy do zgłoszenia danych o posiadanych budynkach i gruntach do urzędu gminy. Jest on podstawą do obliczenia przez organy podatkowe należnego gminie podatku od nieruchomości. Nieruchomości zgłaszane są za pośrednictwem oficjalnego formularza IN-1.

W przypadku gdy nieruchomość staje się własnością kilku osób do formularza dołącza się załącznik ZIN-3, w którym znajdują się wyszczególnione dane współwłaścicieli. Dokumenty takie składane są tylko raz. Ponowne złożenie powinno nastąpić, jeśli zmieni się stan prawny lub np. powierzchnia nieruchomości (dobudowa, zakup terenu).

#MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort

Gmina sama zweryfikuje wysokość podatku za garaż

W pierwotnej wersji nowelizacji właściciele garaży lub miejsca z wyodrębnioną własnością mieli o tym składać informację do gminy bez względu na fakt, czy już wcześniej to zrobili. Jednak ustawodawca odszedł od tego ponownego obowiązku.

Gminy na bazie już posiadanych dokumentów zgłoszeniowych mają ustalić nowe kwoty należnych podatków. Może to powodować opóźnienie lub błędy w wyliczeniu podatku od nieruchomości z powodów technicznych. Gminy muszą zweryfikować posiadane dokumenty i zaklasyfikować podatki od garaży z odrębnymi księgami wieczystymi według nowych zasad jako części mieszkalne.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na wątpliwości i pytanie serwisu infor.pl stwierdziło, że złożenie informacji IN-1 nie będzie konieczne do prawidłowego obliczenia należnej wysokości podatku od nieruchomości po 1 stycznia 2025 r. w przypadku, gdy taki dokument był już wcześniej składany.

Garaże wolnostojące – obniżka nie obowiązuje

W przypadku garaży wolnostojących stawka podatku nie została obniżona. Nadal są one opodatkowane jako części pozostałe budynków. Stawka jest w tym przypadku 10-krotnie wyższa od opodatkowania części mieszkalnych.

Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE

Osiedle Szwoleżerów w Warszawie - zobacz zdjęcia osiedla autorki Sadów Żoliborskich

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany