mObywatel zamiast dowodu! Od lipca 2023 wszystkie dokumenty w jednej aplikacji. Ustawa o aplikacji mObywatel podpisana!

2023-06-20 13:04
mObywatel
Autor: KPRM

mObywatel to aplikacja, która umożliwi posługiwanie się na terenie kraju dokumentami, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Oznacza to, że będzie ona dostępna na początku lipca 2023.

Spis treści

  1. W aplikacji mObywatel cyfrowy dokument tożsamości
  2. Jakie nowe dokumenty w mObywatel?
  3. Jakie usługi w aplikacji mObywatel?
  4. Jak założyć aplikację mObywatel w telefonie?
  5. Czy profil zaufany i mObywatel są tym samym?
  6. Jak aktywować dokument mObywatel krok po kroku

Ustawa wprowadza zmiany w ponad 30 ustawach i wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Mimo to znaczna część przepisów wejdzie w życie „w terminach określonych w komunikatach ministra właściwego do spraw informatyzacji określających dzień wdrożenia poszczególnych rozwiązań technicznych” - zaznacza KPRP.

W aplikacji mObywatel cyfrowy dokument tożsamości

Trzeba wiedzieć, że cyfrowy dokument tożsamości to nie jest dowód osobisty w postaci elektronicznej - czytamy na stronie KPRM. To nowy dokument (funkcjonujący niezależnie od dowodu osobistego), którym będziemy mogli posługiwać na terenie kraju.

Elektroniczny dokument będzie powszechnie respektowany – w urzędach, bankach i w każdym miejscu, gdzie załatwiamy jakieś sprawy i wymagany jest dokument tożsamości.

Trzeba jednak wiedzieć, że obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. Elektronicznych dokumentów nie będzie można też używać przy przekraczaniu granicy i wyrabianiu nowego dowodu osobistego.

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Jakie nowe dokumenty w mObywatel?

Aktualnie użytkownicy aplikacji mObywatel mają dostęp do kilkunastu usług. Od stycznia 2023 w aplikacji dostępna jest mLegitymacja emeryta-rencisty. Dostępne są także legitymacja adwokacka i poselska.

Po wejściu w życie ustawy, w mObywatelu pojawią się nowe cyfrowe dokumenty:

  • poświadczające prawo wykonywania zawodu medycznego,
  • legitymacja osoby niepełnosprawnej,
  • legitymacja służbowa nauczyciela,
  • legitymacja doktoranta
  • tymczasowe elektroniczne prawo jazdy.

Regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego, czy innych.

Każdy student będzie w pierwszej kolejności otrzymywał cyfrową wersję legitymacji studenckiej, która dostępna będzie w aplikacji mObywatel. Natomiast mLegitymacja szkolna będzie dostępna dla każdego ucznia, jeśli rodzic nie wyrazi sprzeciwu.

Jakie usługi w aplikacji mObywatel?

Już niedługo możliwe będzie też wykorzystywanie aplikacji mObywatel jako drugiego czynnika uwierzytelnienia profilu zaufanego.

W mObywatelu dostępne będą również usługi e-Urzędu Skarbowego. Aplikacja umożliwi płacenie za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków czy uiszczanie opłat skarbowych.

W planach jest, aby aplikacja wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty, czy paszport.

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Do tej pory zanotowano 10 mln pobrań mObywatel.

Jak założyć aplikację mObywatel w telefonie?

Należy wejść na stronę sklepu z aplikacjami na swój telefon: Google Play albo App Store i znaleźć aplikację. Następnie wybierać - Zainstaluj i dalej postępować zgodnie z komunikatami na ekranie. Na koniec należy uruchomić aplikację i zaakceptować regulamin.

Ważne

Aplikacja mObywatel i dokumenty są bezpłatne. Można jednak zapłacić za korzystanie z internetu podczas pobierania danych - według taryfy danego operatora.

Czy profil zaufany i mObywatel są tym samym?

Nie. Profil zaufany musisz założyć jeśli chcesz korzystać z mTożsamości w aplikacji mObywatel. Potwierdza on Twoją tożsamość.

Jak aktywować dokument mObywatel krok po kroku

Jeśli masz już profil zaufany (wymóg) możesz przejść do kolejnego kroku.

  • Weź telefon i przejdź do sklepu z aplikacjami Android: uruchom sklep Google Play i znajdź aplikację mObywatel. iOS (telefony Apple): uruchom App Store i znajdź aplikację mObywatel.
  • Zainstaluj aplikację mObywatel.
  • Uruchom aplikację mObywatel i zapoznaj się z podstawowymi informacjami oraz regulaminem.
  • Na głównym ekranie wybierz Dodaj swój pierwszy dokument (lub Dodaj dokument - jeśli korzystasz już z mLegitymacji studenckiej).
  • Z listy dokumentów wybierz mObywatel.
  • Wybierz odnośnik profil zaufany
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany