NFOŚiGW na dotacje do retencji wody przeznaczy 7 mld zł
Na inwestycje związane z zagospodarowaniem wody opadowej NFOŚiGW przeznaczy do 2027 roku 7 mld zł z programu FEnIKS. Dodatkowe fundusze na walkę ze skutkami zmian klimatycznych będą dostępne też w ramach FEPW. Fundusze mają pomóc m.in. w budowie zbiorników wodnych, ogrodów deszczowych, także na renaturyzację.
Spis treści
- Kto skorzysta z programu NFOŚiGW?
- Wsparcie dla dużych miast
- Wsparcie dla mniejszych miast
- Wsparcie dla Wschodniej Polski
Powodzie błyskawiczne lub okresowe braki wody to problemy, z którymi mierzą się w ostatnich latach mieszkańcy wielu regionów Polski. Rozwiązaniem jest tworzenie terenów, które w naturalny sposób gromadzą zasoby wody opadowej. Magazynowanie wody może chronić przed lokalnymi powodziami wywołanymi ulewnymi deszczami i brakiem wody w czasie suszy.
Kto skorzysta z programu NFOŚiGW?
Program małej i średniej retencji ma wspomóc:
- samorządy,
- przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne,
- jednostki publiczne (np. PGW Wody Polskie, Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska),
- parki narodowe.
Wsparcie dla dużych miast
W ramach FenIKS w ramach działania 1.2: „Adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatów” o pomoc mogą ubiegać się 44 miasta uczestniczące w projekcie „Opracowanie MPA w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” i Warszawa. Wsparcie będzie udzielane na:
- budowę sieci kanalizacji deszczowej oraz infrastruktury towarzyszącej, adaptację terenów zielonych do odprowadzania, zatrzymania i wykorzystania wód opadowych,
- zazielenianie zbiorników wodnych lub ich renaturyzacja w lokalnych zlewniach miejskich,
- budowę zbiorników wód opadowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą,
- tworzenie terenów umożliwiających przenikanie wody opadowej do gruntu w miejscach pokrytych nawierzchniami nieprzepuszczalnymi.
Wsparcie dla mniejszych miast
W ramach FEnIKS w ramach działania 2.4: „Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom” o pomoc mogą ubiegać się miasta średnie (pow. 20 tys.), stolice powiatów (między 15-20 tys.), Wody Polskie, urzędy morskie, GIOŚ, WIOŚ, parki narodowe.
Te jednostki mogą ubiegać się o wsparcie na:
- wspieranie małej retencji,
- renaturyzację przekształconych rzek i potoków oraz obszarów zależnych od wód,
- budowę, przebudowę lub remont urządzeń wodnych i infrastruktury towarzyszącej, służących zmniejszeniu skutków powodzi i suszy,
- opracowania i aktualizacje dokumentów strategicznych w zakresie gospodarowania wodami, zarządzania ryzykiem powodziowym oraz ochrony zasobów wodnych.
Wsparcie dla Wschodniej Polski
Oprócz FEnIKS będzie uruchomione wsparcie w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej (FEPW) w działaniu 2.2: „Adaptacja do zmian klimatu” dla średnich miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze, miast subregionalnych z podregionów z najwyższym odsetkiem gmin zmarginalizowanych (między 20-100 tys. mieszkańców) i miejscowości o statusie uzdrowiska. Jednostki te mogą uzyskać środki na:
- wykorzystanie terenów zielonych i wodnych do odprowadzania, zatrzymania i wykorzystania wód opadowych,
- infrastrukturę do zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi,
- opracowanie miejskich programów adaptacji do zmian klimatycznych
- wsparcie doradcze dla beneficjentów.
Źródło: NFOŚiGW
Park Tetmajera w krakowskich Bronowicach
Autor: Archiwum Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie
Nowa enklawa zagospodarowanej zieleni miejskiej w Krakowie