Nowelizacja Prawa zamówień publicznych zabezpieczy podwykonawców?

2012-07-19 13:45
Umowa o roboty budowlane
Autor: Mariusz Maszner

Łańcuch firm uczestniczących w realizacji inwestycji budowlanych ujawnił, w jak trudnej obecnie sytuacji są podwykonawcy, wśród których notuje się lawinę upadłości. Niedawno uchwalona przez Sejm specustawa ma ratować firmy, którym generalni wykonawcy dróg i autostrad dotychczas nie zapłacili. Z kolei Urząd Zamówień Publicznych (UZP) opracował projekt nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych, co również ma ochronić prawa podwykonawców.

UZP doszedł w końcu do wniosku, że obowiązujące prawo nie wystarczająco reguluje pozycję podwykonawcy, który uczestniczy w realizacji inwestycji w formule zamówień publicznych. W łańcuchu płatności za wykonanie zadania nierówne są kompetencje, ale również obowiązki pomiędzy wykonawcą i jego podwykonawcą. Dzisiaj podwykonawca musi sam „walczyć” (oczywiście najczęściej w sądzie) o należne wynagrodzenie, w międzyczasie tracąc swoją firmę.

UZP proponuje

UZP zamierza nowelizacją ustawy o zamówieniach publicznych uregulować pozycję podwykonawcy uczestniczącym w takim zadaniu.
Według projektu, podwykonawca również zostanie objęty umową o zamówienie publiczne na roboty budowlane lub usługi, co pozwoli na uznanie niewykonywania warunków i wymogów dotyczących podwykonawstwa za niewykonywanie umowy o zamówienie publiczne.

W przypadku niezapłacenia przez wykonawcę wynagrodzenia należnego podwykonawcom, zamawiający będzie mógł bezpośrednio uregulować te płatności, co potrąci potem z wynagrodzenia należącego się wykonawcy, a także z kwot lub gwarancji, będących zabezpieczeniem należytego wykonania umowy, które zostały wniesione przez wykonawcę przed zawarciem umowy do wysokości 10% wartości kontraktu.

Zamawiający będzie mógł zastrzec w umowie z wykonawcą zakres kluczowych robót zamówienia, które wykonawca będzie musiał wykonać sam, bez możliwości zlecania ich podwykonawcom, będzie też musiał wykonać je własnymi zasobami a nie zapożyczonymi od innych podmiotów.

Zamawiający otrzyma też możliwość zastrzeżenia w umowie, że będzie akceptował umowy wykonawcy z jego podwykonawcami. Taka akceptacja będzie oznaczała ustawową solidarną odpowiedzialność zamawiającego i wykonawcy względem wypłaty wynagrodzenia podwykonawcy.

Nowelizacja ustawy ma zabezpieczyć uczciwą dyslokację kosztów zamówienia, wszak w zamówieniach publicznych wydawane są publiczne pieniądze i zabezpieczenie interesu społecznego na każdej płaszczyźnie odgrywa tu zasadnicze znaczenie.

Dotyczący podwykonawców i podwykonawstwa projekt nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych został już skierowany do konsultacji społecznych i międzyresortowych.
Warto się z nim zapoznać  >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany