Wiemy od kiedy obowiązkowa fotowoltaika w Polsce! Dotyczy wszystkich budynków. UE postanowiła

2024-03-13 14:31
od kiedy obowiązkowa fotowoltaika w Polsce
Autor: gettyimages Fotowoltaika już niedługo będzie obowiązkowa dla wszystkich budynków w Polsce - ma to przyspieszyć dekarbonizację całej UE

Fotowoltaika ma być obowiązkowa na wszystkich budynkach! Taki wymóg wprowadza nowelizacja tzw. dyrektywy budynkowej, którą Parlament Europejski przegłosował 12 marca 2024. Od kiedy fotowoltaika obowiązkowa w Polsce?

Spis treści

  1. Obowiązek montażu fotowoltaiki, czyli plan REPower EU
  2. Od kiedy fotowoltaika w Polsce będzie obowiązkowa?
  3. Obowiązek montażu fotowoltaiki ma przyśpieszyć dekarbonizację
Fotowoltaika na wynajem. Prosty sposób na niższe rachunki za prąd. Pogad@ne. Zbudowane
Materiał sponsorowany

Obowiązek montażu fotowoltaiki, czyli plan REPower EU

Plan REPower EU przygotowany przez Komisję Europejską zakłada wprowadzenie w najbliższej przyszłości obowiązku montażu systemów fotowoltaicznych na budynkach publicznych i komercyjnych, a nawet budynkach mieszkalnych. Nowelizacja dyrektywy budowlanej z dnia 12 marca 2024 stanowi etap wprowadzania w życie założeń projektu REPowerEU.

UE postuluje również wdrażanie przez kraje członkowskie odpowiednich programów, które zwiększą opłacalność fotowoltaiki oraz obniżą koszty za energię wśród mniej zamożnych odbiorców.

Od kiedy fotowoltaika w Polsce będzie obowiązkowa?

Do 2030 roku instalacje fotowoltaiczne powinny być stopniowo montowane na budynkach publicznych i niemieszkalnych – zależnie od ich wielkości, a także na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych. O szczegółowych warunkach i terminach będą decydować poszczególne państwa, zależnie czy będzie to wykonalne z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia.

Nowa dyrektywa określa, że od 2030 r. każdy nowy budynek mieszkalny w Unii ma być wyposażony w panele słoneczne - o ile jednak będzie to ekonomicznie uzasadnione i technicznie wykonalne.

Obowiązek montażu fotowoltaiki ma przyśpieszyć dekarbonizację

Plan REPower EU ma przyspieszyć dekarbonizację Unii Europejskiej i jak najszybciej zmniejszyć zależność UE od importu rosyjskiego gazu i ropy. Według założeń Komisji Europejskiej inwestycje w odnawialne źródła energii w 2030 roku mają odpowiadać za 45% konsumpcji energii elekt w UE.

Proces ten wymaga ułatwienia i przyspieszenia procesu uzyskiwania pozwoleń, który wydłuża czas przygotowania projektów do budowy. W Polsce rozwój elektrowni fotowoltaicznych jest od strony technicznej wstrzymywany przez brak dostępności mocy przyłączeniowych i stanem infrastruktury sieciowej. Polscy deweloperzy bardzo często spotykają się z odmowami warunków przyłączenia do sieci dla nowych projektów wydawanych przez Operatorów Sieci Dystrybucyjnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany