Od lipca: zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

2009-05-29 14:23

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - ogłoszone 7 kwietnia - wejdzie w życie 8 lipca 2009 roku. Aktualizacja spowodowana jest wprowadzeniem do zbioru Polskich Norm nowych norm europejskich i międzynarodowych.

Nowelizacja rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.) związana jest z członkostwem Polski w Unii Europejskiej. Zmiany dotyczą głównie działu "bezpieczeństwo pożarowe" oraz sytuowania budynków blisko lub na granicy z sąsiednią działką budowlaną.

Następująca szybka ewolucja zbioru Polskich Norm przyjmujących normy europejskie, opracowywane głównie przez CEN i ISO wywołała konieczność wprowadzenia odpowiednich zmian do rozporządzenia zarówno do samego tekstu przepisów, ujętych w paragrafy, ustępy itd., w których występują powołania na Polskie Normy, jak również załącznika nr 1 do rozporządzenia, zawierającego - w postaci wykazu - zarówno pełną identyfikację tych norm w formie podania ich numeru i pełnego tytułu, jak i identyfikację przepisów, w których nastąpiło powołanie na Polskie Normy.

Zmianie uległ załącznik nr 3 do nowelizowanego rozporządzenia; nastąpiło jednoznaczne przyporządkowanie:
1) klas materiałów i wyrobów w zakresie reakcji na ogień (tzw. euroklas) wg PN-EN 13501-1, określeniom stosowanym w rozporządzeniu, a dotyczącym stopnia palności (przyporządkowanie to nie jest możliwe w przeciwną stronę),
2) klasyfikacji odporności na ogień zewnętrzny przekryć dachów określonych w decyzjach Komisji Europejskiej, określeniom stosowanym obecnie w rozporządzeniu w tym zakresie.
Pozwala to na jednoczesne stosowanie dwóch systemów klasyfikacji ogniowej wyrobów i materiałów budowlanych: dotychczasowego krajowego - przyjętego w rozporządzeniu oraz klasyfikacji europejskich.

Kolejna istotna zmiana rozporządzenia dotyczy problematyki zawartej w § 12. Nowa propozycja uregulowania problemu sytuowania budynków blisko lub na granicy z sąsiednią działką budowlaną zawarta jest w przepisie ust. 2, który pod określonymi tam warunkami - podlegającymi weryfikacji przy wydawaniu pozwolenia na budowę przez właściwy terenowy organ administracji architektoniczno-budowlanej - umożliwia sytuowanie budynku w mniejszych odległościach od granicy działki budowlanej, niż ustala to norma zawarta w ust. 1. Poszanowanie praw właścicieli sąsiednich działek budowlanych w stosunku do działki, na której wznoszony jest budynek gwarantuje przepis ust. 4. Stanowi on, że usytuowanie (na podstawie ust. 2 i 3) budynku bliżej granicy, niż wymaga tego norma zawarta w ust. 1 powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej "obszarem oddziaływania" w rozumieniu art. 28 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane, co nadaje im przymiot stron w postępowaniu o pozwolenie na budowę.

Rozporządzenie reguluje również zasady wykonywania instalacji telekomunikacyjnych w budynkach. Rozporządzenie wejdzie w życie w ciągu 3 miesięcy od publikacji w Dzienniku Ustaw, za wyjątkiem uregulowań dotyczących lokalizacji zbiorników na gaz płynny przy budynkach, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Data ogłoszenia: 7 kwietnia 2009 roku 
Data wejścia w życie: 8 lipca 2009 roku
Data obowiązywania: 8 lipca 2009 roku 
Wprowadza zmiany w: Dziennik Ustaw 2002 Nr 75 poz. 690 z 15 czerwca 2002 roku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany