Odliczysz nawet 100 tysięcy zł! Kto może skorzystać z ulgi i odliczyć pralkę, zmywarkę czy lodówkę?
Od podatku można odliczyć lodówkę, szafę wnękową, a nawet lampę do pokoju. Pomniejszenie podstawy opodatkowania o wydatki na remont i wyposażenie nie jest jednak dostępne dla każdego. Kto może skorzystać z ulgi mieszkaniowej?
Spis treści
- Kiedy można odliczyć lodówkę od podatku?
- Kto może skorzystać z ulgi mieszkaniowej?
- Jaki dochód może być zwolniony z podatku?
- Co można odliczyć od podatku?
- Kiedy należy złożyć deklarację?
Kiedy można odliczyć lodówkę od podatku?
Zdarza się, że osoby po kupnie nieruchomości z różnych powodów decydują o jej sprzedaży. Jeśli transakcja nastąpiła w ciągu pięciu lat licząc od kolejnego roku po zakupie i kwota ze sprzedaży była wyższa od ceny zakupu, to różnica pomiędzy nimi podlega opodatkowaniu. Stawka wynosi 19%. Można jednak zmniejszyć podatek, a także nie płacić go wcale jeśli pieniądze ze sprzedaży zostaną zainwestowane w budowę, rozbudowę, remont oraz wykończenie i wyposażenie budynku mieszkalnego, jego części lub lokalu mieszkalnego na swój użytek.
Kto może skorzystać z ulgi mieszkaniowej?
Rozliczenie ze sprzedaży domu lub mieszkania, które nazywane jest ulgą mieszkaniową dotyczy osób, które nabyły i przed upływem pięciu lat licząc od roku po nabyciu sprzedały z zyskiem:
- mieszkanie, dom, nieruchomość, jej część lub udział w niej,
- spółdzielcze mieszkanie własnościowe lub lokal użytkowy,
- prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntu.
Jaki dochód może być zwolniony z podatku?
W przypadku przeznaczenia całego przychodu ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe to dochód będzie całkowicie zwolniony z opodatkowania. W przypadku przeznaczenia tylko części przychodu dochód zwolniony z opodatkowania oblicza się wg wzoru
dochód x wydatki na własne cele mieszkaniowe/przychód z odpłatnego zbycia = dochód zwolniony
Dochód z odpłatnego zbycia może być pomniejszony o koszty, np. wykończenia sprzedawanej nieruchomości, notarialne, itd.
Co można odliczyć od podatku?
Odliczenie może obejmować prace, materiały budowlane i instalacyjne a także koszty zakupu niezbędnego sprzętu AGD, systemu oświetlenia i trwale wbudowanych mebli, jak systemu zabudowy kuchennej czy szaf wnękowych. Lodówka, pralka, zmywarka, piekarnik, kuchnia gazowa, płyta itp. sprzęt zalicza się do niezbędnego w domu lub mieszkaniu wyposażenia.
Kiedy należy złożyć deklarację?
Rozliczenia dochodów przeznaczonych na własne cele mieszkaniowe, które pomniejszą należny podatek należy dokonać w czasie nie dłuższym niż 3 lata od sprzedaży nieruchomości, którą sprzedało się z zyskiem w okresie krótszym niż 5 lat od kupna.
Do rozliczeń z urzędem skarbowym stosuje się w tym wypadku formularz PIT-39.
Najpiękniejsze stacje metra w Warszawie. Zobacz subiektywny przegląd
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Stacja metra Plac Wilsona, M1