Odpady budowlane z obowiązkiem selektywnej zbiórki dopiero za 2 lata
Odpady budowlane i rozbiórkowe miały być zbierane selektywnie z podziałem na co najmniej sześć frakcji już od 1 stycznia 2023. Deweloperzy i firmy remontowo-budowlane zyskały jednak kolejne 2 lata, bo przy okazji uchwalania tzw. ustawy gazowej, znowelizowano też przepisy ustawy o odpadach budowlanych i rozbiórkowych. Nowy obowiązek wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2025 roku.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Wśród nowelizowanych przepisów znalazł się również art. 19 Ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (DzU 2021 poz. 2151), który wprowadza obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych 2 lata później
Obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych miał wejść w życie 1 stycznia 2023. Jednak ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. przesunęła ten wymóg na 1 stycznia 2025. Zainteresowani – głównie branża budowlana – dostali zatem 2 dodatkowe lata na dostosowanie się do nowych przepisów.
Jak ma wyglądać zbiórka odpadów budowlanych?
Na mocy art. 101a ust. 1 ustawy o odpadach, nałożony został obowiązek zbierania oraz odbierania odpadów budowlanych i rozbiórkowych w sposób selektywny, z podziałem co najmniej 6 frakcji:
- drewno,
- metale,
- szkło,
- tworzywa sztuczne,
- gips,
- odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.
Odpady budowlane i rozbiórkowe będą musiały być zbierane już na placu budowy, a następnie odbierane przez firmę, która posiada wymagane zezwolenie na odbiór takich odpadów.
Z obowiązku selektywnej zbiórki odpadów budowlanych zwolnione gospodarstwa domowe
Trzeba wiedzieć, że z obowiązku selektywnego zbierania odpadów budowlanych i rozbiórkowych zwolnione są gospodarstwa domowe, a także punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).
Jeżeli zatem przeprowadzimy remont domu czy mieszkania na własną rękę, obowiązek selektywnej zbiórki odpadów nas nie obejmie. Jeżeli jednak skorzystamy z usług firmy remontowo-budowlanej, to automatycznie obowiązują ją nowe przepisy.
Wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów jest ten, kto świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej. Jeżeli więc z umowy z klientem nie będzie wynikało, że to klient jest wytwórcą odpadów, odpowiedzialność za prawidłowe gospodarowanie odpadami ponosi ten, który świadczy usługę, a więc przedsiębiorca remontowo-budowlany.
Źródło: PAP