Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu 2023 - nie zapomnij złożyć! Inaczej za prąd zapłacisz dużo więcej
Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu w 2023 roku, a dokładniej oświadczenie odbiorcy uprawnionego, muszą złożyć gospodarstwa domowe czy małe firmy. To konieczne, aby korzystać z wyższych limitów energii oraz z maksymalnej ceny prądu w 2023 roku. Jakie oświadczenie muszą złożyć gospodarstwa domowe, a jakie firmy? Gdzie znaleźć oświadczenie i jak je wypełnić?
Spis treści
- Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu dla gospodarstw domowych - do kiedy?
- Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu dla firm 2023 - do kiedy?
- Oświadczenie odbiorcy uprawnionego dla firm - gdzie znaleźć?
- Wzór oświadczenia odbiorcy uprawnionego dla firm
- Jak można złożyć oświadczenie?
- Jak wypełnić oświadczenie o zamrożenie cen prądu? Firmy
Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu dla gospodarstw domowych - do kiedy?
Gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w 2023 roku z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenie do 30 czerwca 2023. Wzór oświadczenia oraz więcej informacji w artykule - Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby płacić mniej za prąd w 2023?
Gospodarstwa, którym nie przysługują podwyższone limity nie muszą składać oświadczenia. Będą one z urzędu korzystały z limitu 2,0 MWh.
Również, aby skorzystać z maksymalnej ceny energii elektrycznej 693 zł/MWh, czyli 69 groszy/kWh gospodarstwa domowe nie muszą składać żadnego oświadczenia. Sprzedawca energii elektrycznej dokona samodzielnie stosownego rozliczenia odbiorcy.
Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu dla firm 2023 - do kiedy?
Inaczej jest w przypadku firm i podmiotów wrażliwych. Mali i średni przedsiębiorcy (w tym firmy jednoosobowe) oraz szkoły, szpitale, spółki komunalne, itp. muszą złożyć oświadczenie swoim dostawcom prądu, aby korzystać z maksymalnej ceny prądu 785 zł/MWh, czyli 79 groszy/kWh.
Oświadczenia można składać od listopada, ale firmy, które jeszcze tego nie zrobiły, wciąż mogą złożyć dokument. Przy czym, jeżeli oświadczenie zostało złożone do 30 listopada maksymalne ceny są stosowane od 1 grudnia 2022. Oświadczenie złożone po 30 listopada skutkuje tym, że cena maksymalna zacznie obowiązywać od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie.
Czytaj więcej:
Oświadczenie muszą złożyć podmioty użyteczności publicznej, które zużywają energię na potrzeby swojej podstawowej działalności, tj.: szkoły, żłobki i kluby dziecięce, dzienni opiekunowie, szpitale, przychodnie, ochotnicze straże pożarne, kościoły i inne związki wyznaniowe, placówki, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, rodzinne domy pomocy, centra i kluby integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej oraz spółdzielnie socjalne, noclegownie i ogrzewalnie, itp.
Oświadczenie odbiorcy uprawnionego dla firm - gdzie znaleźć?
Informacje i wzory oświadczeń odbiorcy znajdą u swoich sprzedawców energii.
Wzór oświadczenia odbiorcy uprawnionego dla firm
Wzór oświadczenia można pobrać również poniżej:
Jak można złożyć oświadczenie?
Oświadczenie można składać w formie papierowej lub elektronicznej (tzn. plik opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przesłany pocztą elektroniczną).
Jak wypełnić oświadczenie o zamrożenie cen prądu? Firmy
Aby wypełnić oświadczenie potrzebujemy:
- nazwę, adres siedziby, NIP lub PESEL, telefon lub e-mail,
- dane kontaktowe do maksymalnie dwóch osób fizycznych, które są: odbiorcą uprawnionym albo jego reprezentantem (pełnomocnik, członek zarządu spółki z o.o., itp.),
- numer punktu poboru energii elektrycznej (PPE),
- kategorię odbiorcy uprawnionego,
- datę zawarcia umowy sprzedaży energii albo umowy kompleksowej dla każdego PPE,
- wielkość zużycia energii elektrycznej (dane służące określeniu szacunkowej części energii elektrycznej, która będzie zużywana na potrzeby wskazane w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy); w kolumnie 4 trzeba podać zużycie prądu np. z 2022 roku; będzie to prognoza dla okresu od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023; jeśli jednak przedsiębiorca planuje zakup nowych urządzeń lub zwiększenie produkcji, jedynie bazując na historycznych danych, podaje szacowane zużycie prądu od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023.
- dane procentowe ile prądu z danego PPE jest zużywane na cele objęte ceną maksymalną i nieobjęte tą ceną. W ostatnich dwóch kolumnach tabeli (5 i 6) należy rozbić wartość podaną w kolumnie 4, wpisując dane procentowe, jakie przedsiębiorca zamierza zużyć w ramach ceny maksymalnej oraz ponad limit; suma tych danych musi wynieść 100%.