Podatek minimalny 2024 - dla kogo od 1 stycznia nowy podatek w Polsce? Ile wyniesie podatek minimalny?

2024-01-05 13:14
Podatek minimalny 2024
Autor: Szymon Starnawski Podatek minimalny 2024 - od kiedy w Polsce?

Wprowadzenie podatku minimalnego ma w założeniach ograniczyć optymalizację i kreatywne księgowanie, dzięki którym podmioty gospodarcze cykliczne wykazują straty lub tylko minimalne zyski i rentowność. Kto będzie musiał go zapłacić, a kto go uniknie lub zostanie zwolniony z opłaty?

Spis treści

  1. Podatek minimalny 2024 - od kiedy nowy podatek w Polsce?
  2. Kogo obowiązuje, a kto nie musi płacić podatku minimalnego?
  3. Ile wyniesie podatek minimalny 2024?
Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz

Podatek minimalny 2024 - od kiedy nowy podatek w Polsce?

Podatek ten był jedną z propozycji zmian w pierwszej edycji Polskiego Ładu. Zrezygnowano z jego wprowadzenia ze względu na negatywne oceny instytucji ekonomicznych, skutki pandemii i wybuch wojny na Ukrainie. Jego założenia poddano nowelizacji w ustawie w dniu 7 października 2022 r. i zawieszono wejście w życie do 1 stycznia 2024 r.

Czas jaki upłynął od uchwalenia spowodował, że przedsiębiorcy zapomnieli o nowej daninie. Z uśpienia wyrwał nadchodzący początek nowego roku, od kiedy to podatek ma zacząć obowiązywać. Nowa danina z pewnością narobi sporo kłopotów oraz zamieszania. Podatek minimalny obowiązuje od 1 stycznia 2024. Termin pierwszej zapłaty podatku przypadnie na rok 2025.

Kogo obowiązuje, a kto nie musi płacić podatku minimalnego?

Podatek minimalny ma obejmować duże przedsiębiorstwa, korporacje i inne podmioty o złożonej strukturze własności, np. grupy kapitałowe, które za rok podatkowy wykazały stratę lub niski wskaźnik rentowności operacyjnej nie przekraczający 2%.

Wskaźnik rentowności operacyjnej pozwala na określenie relacji zysku z działalności operacyjnej (działalność związana z bezpośrednim wytwarzaniem produktów lub świadczeniem usług) do przychodów operacyjnych, czyli jaka część przychodów przeznaczana jest na pokrycie całości kosztów sprzedanych produktów, towarów i materiałów (kosztów operacyjnych), w skrócie udział dochodu w przychodach.

Przepisy o podatku minimalnym nie obowiązują m.in. małych firm (przychody poniżej 2 mln euro na rok) czy podmiotów dopiero rozpoczynających działalność oraz w kolejnych dwóch latach ich działalności. Nie będą go płacić podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych PIT zarówno ci rozliczający się z fiskusem na podstawie ryczałtu czy ksiąg rachunkowych. Nie obowiązuje on także podatników, których akcjonariuszami i udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne. Nie zapłacą też spółki komunalne, firmy finansowe i przedsiębiorstwa górnicze. Lista jest dłuższa i można ją przeanalizować w treści ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Z analizy największych płatników CIT z roku 2022, wynika, że do płacenia podatku minimalnego może kwalifikować około 1000 podmiotów. Ile w rzeczywistości będzie musiało go zapłacić pokaże przyszłość. Duże przedsiębiorstwa mogą uniknąć opłat jeśli przez trzy kolejne lata poprzedzające rok podatkowy nie wykazały strat lub ich wskaźnik rentowności operacyjnej przekroczył 2%. Oznacza to, że wielu podmiotom w kolejnych latach obowiązywania przepisów może uda się uniknąć tej nowej daniny.

Ile wyniesie podatek minimalny 2024?

Podatek minimalny wynosi 10% podstawy opodatkowania i jest płatny wraz z rocznym zeznaniem podatkowym. Za podstawę opodatkowania przyjmuje się sumę 1,5% przychodów firmy i kosztów pasywnych lub tylko 3% przychodów.

Kwotę podlegającą wpłacie pomniejsza się o należny za ten rok podatek obliczony na zasadach ogólnych (CIT).

Opłata za rok 2024 będzie pobierana dopiero w 2025 r., więc firmy mają nieco więcej niż rok, aby się przygotować.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany