Podatek od fotowoltaiki 2024 - czy będzie podatek od paneli fotowoltaicznych? Ile wyniesie?
W Polsce zakładanie instalacji fotowoltaicznych cieszy się niesłabnącą popularnością. Rośnie także liczba podłączanych mikroinstalacji PV. Jednocześnie, co jakiś czas pojawiają się informacje o wprowadzeniu obowiązkowej rejestracji paneli fotowoltaicznych. Miałyby być też one obciążone tzw. opłatą ekologiczną. Czy będzie podatek od fotowoltaiki w 2024 i ile wyniesie? Ministerstwo wyjaśnia.
Spis treści
- Ile jest mikroinstalacji PV w Polsce?
- Czy będzie podatek od fotowoltaiki w 2024?
- Kto może zostać prosumentem w 2024?
Ile jest mikroinstalacji PV w Polsce?
Fotowoltaika to najpopularniejsze w naszym kraju źródło pozyskania energii odnawialnej. W wrześniu, jak podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), łączna moc zainstalowanych instalacji PV w naszym kraju wynosiła ponad 14,6 GW, natomiast moc wszystkich OZE to ok. 26 GW. Duży udział w wytwarzaniu energii słonecznej mają prosumenci, których liczba we wrześniu przekroczyła 1,3 mln. Jak wskazuje resort, jeszcze w 2015 r. ogólna moc instalacji PV szacowana była zaledwie na 0,1 GW. Widać stale rosnącą popularność mikroinstalacji. Według urzędu to efekt m.in. wsparcia programami takimi jak: Mój Prąd, Czyste Powietrze czy Energia dla Wsi. Główną zaletą OZE, w tym instalacji PV jest możliwość wytwarzania dużo tańszej energii w porównaniu do konwencjonalnych źródeł.
Czy będzie podatek od fotowoltaiki w 2024?
Obowiązkowa rejestracja mikroinstalacji, a następnie objęcie ich tzw. opłatą ekologiczną, to informacja, która pojawiła się w mediach w drugiej połowie tego roku, wzbudzając duży niepokój wśród prosumentów. Dlatego MKiŚ szybko zareagowało na te pogłoski. Resort w specjalnym komunikacie poinformował, że: „pojawiające się doniesienia medialne dotyczące prac nad rozwiązaniami dotyczącymi obowiązku rejestracji mikroinstalacji prosumenckich oraz objęciu ich opłatą ekologiczną są nieprawdziwe. Nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie.”. Ponadto informacje o ewentualnym podatku skomentował Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy MKiŚ. Doniesienia medialne nazwał nawet fake newsami i napisał w serwisie X: „Nie są prowadzone w MKiŚ żadne prace nad podatkiem od fotowoltaiki”.
Kto może zostać prosumentem w 2024?
Urzędnicy jednocześnie informują, że od kwietnia tego roku zmienił się system rozliczeń z prosumentami na tzw. net-billing. Ma on umożliwić dalszy rozwój instalacji fotowoltaicznych i zwiększyć bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych. Wprowadzona została instytucja „prosumenta zbiorowego i wirtualnego” pozwalająca na to, by prosumentami stały się także osoby zamieszkujące budownictwo wielorodzinne. Ta nowelizacja mogłyby objąć aż 13 mln gospodarstw domowych. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 2 lipca 2024 r.