Podwyżki cen wody - jakie teraz, a jakie wkrótce? Rząd przygotowuje ustawę deregulacji cen. Czy ceny za wodę i ścieki będą rosły bez ograniczeń?

2024-05-29 15:55
ceny
Autor: Szymon Starnawski/Murator Będą podwyżki cen wody - wzrost cen ma być kontrolowany

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad ustawą, która może spowodować drastyczne podwyżki cen wody. Rząd zapewnia wprowadzenie kontroli wzrostu cen. Jak się okazuje, w niektórych miejscach w Polsce ceny za wodę i ścieki już wzrosły o kilkadziesiąt procent. Są też zapowiedzi kolejnych wysokich podwyżek.

Spis treści

  1. Cena wody - jakie zasady?
  2. Ceny wody - wzrost kontrolowany?
  3. Rządowy projekt - jaka kontrola cen wody i ścieków?
Webinar Szkoła Budowania 22.05.2024

Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie od 2017 reguluje ceny taryf za wodę. W jego gestii leży zatwierdzanie taryf za ścieki i wodę bieżącą zgłaszanych przez gminne przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. To ma się zmienić. Samorządy mają odzyskać możliwość ustalania taryf bez potrzeby ich zatwierdzania państwowego urzędu. To zresztą już się dzieje gdyż Wody Polskie do tej pory odrzucające większość wniosków lokalnych przedsiębiorstw zatwierdzają je w nowych znacznie wyższych cenach.

Cena wody - jakie zasady?

Taryfy za wodę zgodnie z obowiązującą ustawą regionalne spółki wodno-kanalizacyjne mogły ustalić raz na trzy lata. W normalnych warunkach takie trzyletni okres był wystarczający. Perturbacje wprowadziły kolejne kryzysy wywołane pandemia w 2020, wybuchem wojny na Ukrainie w 2021 r. i wysoka inflacja 2022 i 2023 r. To spowodowało drastyczny wzrost kosztów w regionalnych przedsiębiorstwach wodociągowych. Ustawa przewiduje skrócenie trzyletniego okresu obowiązywania cen w przypadku wyjątkowych sytuacji, a za takie z pewnością należy uznać trzy następujące po sobie kryzysy powodujące wzrost cen.

Ceny wody - wzrost kontrolowany?

Ze skrócenia czasu obowiązywania taryfy skorzystała już znaczna część regionalnych firm wodociągowych od 2021 r. Według analizy Portalu Samorządowego w latach 2018 – 2023 średni wzrost ceny dostaw wody i odprowadzania ścieków wyniósł niespełna 13%. Rekordzistą w zestawieniu był Sosnowiec z 45-procentową podwyżką.

Pomimo podwyżek przedsiębiorstwa wodociągowe wciąż zgłaszały problemy finansowe. Przełom nastąpił jesienią 2023 r., kiedy Wody Polskie zaczęły akceptować wyższe podwyżki. W Płocku mieszkańcy płacą od stycznia 36% więcej a w Łodzi od kwietnia 35%. Warszawa na tym tle odstaje ze swoją styczniową podwyżką o 5,3%. Na podobnym do Warszawy poziomie cenę podniósł Poznań. W Sopocie od kilku dni już obowiązuje cena wyższa o 30%.

Rządowy projekt - jaka kontrola cen wody i ścieków?

Gminy uzyskają wolność w kształtowaniu cen za wodę i ścieki, ale w przypadku wzrostu o więcej niż 15% od średniej przyjętej w regionie wodnym, taryfa będzie opiniowana przez Wody Polskie. Taki ma być mechanizm kontroli nadmiernego wzrostu cen, w nowym projekcie Ministerstwa Infrastruktury. Przygotowywany projekt według rządowych planów ma zostać przyjęty w III kwartale 2024 r.

Wieże widokowe. 10 miejsc z pięknymi widokami

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany