Polacy nie będą przepłacać za garaż w bloku. Podatek od nieruchomości do zmiany od 1 stycznia 2025 r.
Będzie nowa definicja budowli i budynku odnosząca się tylko do spraw podatkowych. Ministerstwo Finansów ma również doprowadzić do ujednolicenia opodatkowanie garaży wielostanowiskowych w budynkach wielomieszkaniowych. Co się zmieni? Kiedy zmiany wejdą w życie?
Spis treści
- Rząd wykonuje wyroki Trybunału Konstytucyjnego
- Budowla i budynek – nowe podatkowe określenia
- Garaże – będzie jeden podatek
- Od kiedy nowe przepisy?
Zapowiedziane kilka miesięcy temu przez wiceministra finansów Jarosława Nenemana zmiany w podatkach i opłatach lokalnych znalazły się w rządowym projekcie ustawy, który 11 czerwca 2024 r. znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Rząd wykonuje wyroki Trybunału Konstytucyjnego
Projekt zmian jest wynikiem orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z lipca i października 2023 r. W lipcu trybunał orzekł o niekonstytucyjności pojęcia budowli w odniesieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W październiku stwierdził niekonstytucyjność odmiennego opodatkowania miejsc garażowych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych w zależności od wyodrębnienia lub niewyodrębnienia własności tych garaży.
W uzasadnieniu wyroku trybunału z lipca 2023 r., wskazane zostało, że ustawodawca musi przygotować i wprowadzić nową definicję „budowli” tylko i wyłącznie na potrzeby ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Aby nie wprowadzać luki ustawodawczej trybunał zezwolił, aby obowiązująca definicja i przepisy były stosowane jeszcze przez 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku.
Budowla i budynek – nowe podatkowe określenia
Dotychczas ustawa o podatkach i opłatach lokalnych w przypadku podatku od nieruchomości w odniesieniu do pojęcia budowli odsyła do przepisów prawa budowlanego. Budowla jest zdefiniowana w art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy ustawy jako obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Ministerstwo Finansów opracowało i wprowadziło do ustawy nowe niezależne od innych aktów prawnych pojęcie budowli i budynku i przygotowało zamknięty katalog obiektów podlegających opodatkowaniu w nowym załączniku do projektu ustawy.
Proponowane rozwiązania wyeliminują m.in. obecne wątpliwości dotyczące prawnopodatkowego kwalifikowania niektórych obiektów (np. silosy, zbiorniki czy elewatory) oraz doprecyzują zasady opodatkowania części obiektów kompleksowych (np. stacje paliw) i niejednorodnych (np. stadiony).
Garaże – będzie jeden podatek
W myśl obecnych przepisów brakuje jednej stawki opodatkowania garaży, w związku z czym garaże mające różny status prawny mogą podlegać opodatkowaniu różnymi stawkami podatku od nieruchomości. W ten sposób garaże wielostanowiskowe w budynkach wielomieszkaniowych wyodrębnione jako odrębne nieruchomości lokalowe mają inny status podatkowy niż garaże niewyodrębnione, będące elementem całego budynku. Te pierwsze nie podlegają opodatkowaniu niższą stawką, jaka obowiązuje budynki lub ich części. Ujednolicenie zasad opodatkowania zlikwiduje obecne dwa artykuły ustawy o podatkach i opłatach lokalnych odrębnie traktujące garaże z wyodrębnieniem własności i bez niego.
Od kiedy nowe przepisy?
W wykazie prac legislacyjnych rządu 11 czerwca 2024 r. znalazł się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej.
Propozycje zmian, które definiują pojęcia budowli i budynku bez odwołań do innych ustaw oraz nowych zasad opodatkowania zostaną udostępnione do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy powinny uzyskać akceptacje rządu w III kwartale i przejść ścieżkę legislacyjną do listopada, aby mogły wejść w życie na początku przyszłego1 stycznia 2025 r.
Źródło: bip.brpo.gov.pl
Nowa Huta nie taka stara, a już zabytkowa. Zdjęcia
Autor: Dariusz Jędrzejewski
Osiedle Centrum C