Przyjazne Osiedle - nowy program rządu ma skończyć z osiedlowym "dziadostwem"
Program Przyjazne Osiedle ogłosił 4 września Mateusz Morawiecki. Ma dotyczyć rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty. Rząd chce, aby w ramach programu Przyjazne Osiedle powstawały garaże podziemne, miejsca parkingowe, zielone skwery czy place zabaw. Remontowane i termomodernizowane mają być też bloki.
Spis treści
- Program Przyjazne Osiedle - na czym ma polegać?
- Założenia programu Przyjazne Osiedle jakby znajome
- W Polsce jest ok. 60 tys. budynków z wielkiej płyty
"Rewitalizacja tysięcy bloków, nowa termoizolacja, nowoczesne windy, nowe parki i miejsca odpoczynki dla rodzin. Koniec z dziadostwem" - mówił premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając nowy program Przyjazne Osiedle.
Program Przyjazne Osiedle - na czym ma polegać?
W spocie wyborczym PiS opublikowanym w mediach społecznościowych szef rządu przypomniał, że na osiedlach z wielkiej płyty mieszka ponad 8 milionów Polaków.
"Cała Polska powinna być przyjazna dla ludzi. Nie chcemy lepszych i gorszych dzielnic. Chcemy, aby mieszkańcy tych osiedli mieli jak najlepszy standard życia i mieszkania – mówi i zaznacza, że PiS nie chce podziału na Polskę A i Polskę B."
Pierwszym punktem programu podnoszenia jakości życia mieszkańców bloków z wielkiej płyty, jak zapowiedział premier, będzie dobudowywanie wind, a drugim - budowa miejsc postojowych i garaży.
Nowy program zakłada również termomodernizację bloków mieszkalnych i rewitalizację osiedli, m.in. instalacji wodnokanalizacyjnych. Środki przeznaczone zostaną również na fotowoltaikę, remonty akustyczne, architekturę zieleni, place zabaw, parki czy skwery.
Szef rządu przekazał również, że ostatnim punktem programu jest dalszy rozwój dróg gminnych i powiatowych, ale także osiedlowych.
Koszt programu dla osiedli z wielkiej płyty ma wynieść co najmniej 5 mld zł w pierwszym roku, a cały program ma trwać minimum 10 lat.
Tyle na razie wiadomo o programie Przyjazne Osiedle. Zasad programu i wysokości środków jeszcze nie podano.
Założenia programu Przyjazne Osiedle jakby znajome
Trzeba przypomnieć, że rząd podobny program zapowiedział już kilka lat temu. Państwo zadeklarowało pomoc w ocieplaniu i wzmacnianiu konstrukcji, ale też modernizacji wielkiej płyty w 2019 roku. Spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, gminy, właściciele, zarządcy mogli ubiegać się o dofinansowanie do termomodernizacji budynków mieszkalnych. W ramach programu przyznawane miały być specjalne premie termomodernizacyjne oraz remontowe wypłacane z Funduszu Termomodernizacji i Remontów powołanego przy Banku Gospodarstwa Krajowego, które refundowały do 21% kredytu zaciągniętego na przedsięwzięcie.
Ministerstwo Rozwoju szacowało, ogłaszając ówczesny program, że do 2029 zostanie tylko wzmocnionych około 2 tys. budynków z wielkiej płyty.
Mariusz Okuń, rzeczoznawca budowlany oraz ekspert rynku zwraca uwagę, że "ok. 60 tys. budynków z wielkiej płyty miało być zmodernizowanych dzięki dopłatom do termomodernizacji, podłączeń do sieci ciepłowniczej czy instalacji odnawialnych źródeł energii - jaki mamy wynik? Minęły 4 lata i wg programów rządowych zgubiło się 4 mln Polaków".
W Polsce jest ok. 60 tys. budynków z wielkiej płyty
Z danych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wynika, że w Polsce jest około 60 tys. budynków wzniesionych w technologii wielkopłytowej.
Bloki z wielkiej płyt zaczęto budować w latach 50. do lat 90. ubiegłego wieku. Okres największego rozwoju budownictwa mieszkaniowego, bazującego na technologii wielkopłytowej, przypada na lata 70. Był to czas planowania i budowy nowych, dużych osiedli mieszkaniowych. Właśnie na nich stawiano bloki mieszkalne z tzw. wielkiej płyty. Montaż budynków z gotowych prefabrykatów na placach budów przebiegał dość szybko. Ale już jakość? Szacowano, że postoją 50-70 lat.
Zobacz, jak nie powinno się budować, a jednak...
Autor: Szymon Starnawski
Bliska Wola Tower składa się z trzech wysokich na niemal sto metrów wieżowców wypełniających w całości niewielką działkę. Zw względu na skojarzenia z Azją, mieszkańcy stolicy nazwali tę patodeweloperkę warszawskim Hongkongiem