Rewolucyjne zmiany w podatku od nieruchomości jeszcze w 2024 roku? Będą nowe zasady opodatkowania garaży i nowa definicja budowli

2024-03-18 11:18
Zmiany w podatku od nieruchomości
Autor: Szymon Starnawski Jsakie zmiany w podatku od nieruchomości jeszcze w 2024 roku?

Wiceminister finansów Jarosław Neneman zapowiedział zmiany, które wprowadzą nową definicję budowli. Ministerstwo Finansów ujednolici też opodatkowanie garaży wielostanowiskowych w budynkach wielomieszkaniowych. Nowe przepisy podatkowe powinny zostać przyjęte do listopada 2024 r., aby mogły wejść w życie na początku przyszłego roku.

Spis treści

  1. Podatkowa definicja pojęcie „budowli”
  2. Jedna stawka podatku dla garaży wielostanowiskowych
  3. Nowy projekt w przygotowaniu

Zmiany mają związek z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego z lipca i października 2023 r. W lipcu trybunał orzekł o niekonstytucyjności pojęcia budowli w odniesieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W październiku stwierdził niekonstytucyjność odmiennego opodatkowania miejsc garażowych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych w zależności od wyodrębnienia lub niewyodrębnienia własności tych garaży.

Podatkowa definicja pojęcie „budowli”

Dotychczas ustawa o podatkach i opłatach lokalnych w przypadku podatku od nieruchomości w odniesieniu do pojęcia budowli odsyła do przepisów prawa budowlanego. Budowla jest zdefiniowana w art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy ustawy jako obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

W uzasadnieniu wyroku trybunału z lipca 2023 r., wskazane zostało, że ustawodawca musi przygotować i wprowadzić nową definicję „budowli” tylko i wyłącznie na potrzeby ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jednocześnie, aby nie wprowadzać luki ustawodawczej trybunał zezwolił, aby obowiązująca definicja i przepisy były stosowane jeszcze przez 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku. Ma to dać czas ustawodawcy na opracowanie i wprowadzenie do ustawy nowego autonomicznego, niezależnego od innych aktów prawnych pojęcia „budowli”.

Jednym z rozwiązań nad jakimi pracuje Ministerstwo Finansów jest przygotowanie zamkniętego katalogu obiektów podlegających opodatkowaniu w nowym załączniku do ustawy.

Jedna stawka podatku dla garaży wielostanowiskowych

W myśl obecnych przepisów brakuje jednej stawki opodatkowania garaży, w związku z czym garaże mające różny status prawny mogą podlegać opodatkowaniu różnymi stawkami podatku od nieruchomości. W ten sposób garaże wielostanowiskowe w budynkach wielomieszkaniowych wyodrębnione jako odrębne nieruchomości lokalowe mają inny status podatkowy niż garaże niewyodrębnione, będące elementem całego budynku. Te pierwsze nie podlegają opodatkowaniu niższą stawką, jaka obowiązuje budynki lub ich części.

Ujednolicenie zasad opodatkowania musi zlikwidować obecne dwa artykuły ustawy o podatkach i opłatach lokalnych odrębnie traktujące garaże z wyodrębnieniem własności i bez.

Nowy projekt w przygotowaniu

Projekt przepisów w zakresie definicji pojęcia „budowla” oraz w zakresie doprecyzowania zasad opodatkowania garaży zostanie zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji, w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny z chwilą jego udostępnienia do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania.

Źródło: bip.brpo.gov.pl

Cukrownia Żnin - zdjęcia dawnej cukrowni po rewitalizacji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany