Rozliczenie PIT 2024 – już 15 lutego Polacy mogą rozliczyć PIT przez internet. Co nowego w usłudze Twój e-PIT?
Krajowa Administracja Skarbowa udostępnia 15 lutego możliwość składania rocznych deklaracji podatkowych poprzez usługę Twój e-PIT, dostępną w serwisie internetowym e-Urząd Skarbowy. Rozliczając się drogą internetową masz gwarancję szybszego zwrotu podatku. Jakie są możliwości w 2024?
Spis treści
- Jakie dokumenty będą dostępne w Twój e-PIT 2024?
- Co nowego w Twój e-PIT 2024?
- Co trzeba zrobić, aby wysłać Twój e-PIT?
Elektroniczne rozliczenie roczne gwarantuje złożenie dokumentów bez błędów i zwrot nadpłaconego podatku w krótszym terminie – 45 dni zamiast 60 dni dla osobistego dostarczenia lub pocztą. W zeszłym roku, jak informuje Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) średni czas dokonania zwrotu to 12 dni.
W 2024 r po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT skorzystają przedsiębiorcy rozliczający przychody z działalności gospodarczej i z działów specjalnych produkcji rolnej.
Jakie dokumenty będą dostępne w Twój e-PIT 2024?
W usłudze Twój e-PIT Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała następujące dokumenty rozliczenia rocznego
- PIT-37 – korzystają z niego osoby rozliczające się za pośrednictwem płatnika: etatowi pracownicy i pracujący na umowy zlecenia, o dzieło, z tytułu praw autorskich, a także emeryci i renciści;
- PIT-36 – rozliczający się bez pośrednictwa płatnika, czyli prowadzący działalność gospodarczą i rozliczają się według skali podatkowej;
- PIT-36L – jak wyżej, ale działalność gospodarcza jest rozliczana podatkiem liniowym;
- PIT-28 – osoby rozliczające się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na przykład działalność gospodarcza na ryczałt, najem, dzierżawa;
- PIT-38 – dla podatników osiągających przychody ze zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach itp.
- PIT-39 – wszyscy, którzy w roku podatkowym osiągnęli przychody ze zbycia nieruchomości lub realizacji praw związanych z nieruchomościami.
Co nowego w Twój e-PIT 2024?
W 2024 r. po raz pierwszy z usługi mogą skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Wstępnie przygotowane przez KAS formularze trzeba zweryfikować i uzupełnić , tzn. nie ma możliwości ich automatycznej akceptacji 30 kwietnia bez weryfikacji. Rozliczający się w ten sposób podatnik musi zweryfikować dokument, potwierdzić i wysłać go do urzędu skarbowego – oczywiście wszystko za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Wysyłając elektronicznie swój PIT trzeba pamiętać o pobraniu UPO, czyli Urzędowego Potwierdzenia Odbioru.
Co trzeba zrobić, aby wysłać Twój e-PIT?
Osoby fizyczne składające roczny formularz PIT-37 w przypadku braku uzupełniania w formie ulg i odpisów mogą tylko zweryfikować dane w przygotowanym formularzu i jeśli należy im się zwrot, to aby nie czekać do 30 kwietnia mogą zaakceptować przygotowany dokument i wysłać do urzędu skarbowego; otrzymają elektroniczne potwierdzenie dostarczenia do urzędu. Mogą też nie zrobić nic i 30 kwietnia urząd automatycznie przetworzy dokument i zwróci nadpłacony podatek. Podobnie w przypadku PIT-38.
Osoba, która musi dopełnić formalności i dopłacić należny podatek, co oczywiście będzie wygenerowane na elektronicznych formularzach może to zrobić bezpośrednio poprzez usługę Twój e-PIT, która przekieruje na stronę mikrorachunku podatkowego, gdzie będzie można zrealizować przelew elektroniczny. Dostęp do mikrorachunku jest możliwy po podaniu PESEL lub NIP.
Zmiany wprowadzane przez podatników do formularzy są od razu weryfikowane przez system. Jeśli coś się nie zgadza usługa informuje o tym i można wprowadzić od razu korektę. W przypadku prawidłowego wypełnienia pojawia się informacja, że wypełniony dokument jest gotowy do wysłania do Urzędu Skarbowego.
Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?
Autor: Szymon Starnawski/Murator
To nie tylko symbol Warszawy, ale też budynek mieszczący w sobie liczne muzea, teatry i kawiarnie. Zdecydowanie warto wybrać się na taras widokowy Pałacu – bilety są tanie, a z wysokości 30. piętra roztacza się niesamowity widok na centrum stolicy.