Ryczałt od najmu obowiązkowy od 2023 roku. Kto straci? Jaki będzie rynek najmu w Polsce?
Ryczałt od najmu od 2023 roku będzie jedyną formą opodatkowania najmu prywatnego. Dowiedz się jak Polski Ład zmieni dotychczasowe zasady i jak ta zmiana może wpłynąć rynek wynajmu mieszkań w Polsce? W artykule poradnik jak rozliczać ryczałt od najmu.
Zgodnie z zaproponowanymi przez Ministerstwo Finansów w dniu 26 lipca 2021 roku zmianami tzw. najem prywatny od 2023 roku będzie mógł być opodatkowany tylko ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Oznacza to, że dochody osiągane przez podatników z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych umów o podobnym charakterze, będą opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Spis treści
- Podatek od najmu prywatnego - jak liczony w 2022 roku?
- Ryczałt od najmu 2023 – co zmieni?
- Ryczałt od najmu - jak jest liczony?
- Kto straci na ryczałcie od najmu?
- Jak rozliczać ryczałt od najmu mieszkania?
Podatek od najmu prywatnego - jak liczony w 2022 roku?
W 2022 roku będzie jeszcze możliwość rozliczania podatku od najmu prywatnego tak jak dotychczas, czyli osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, wciąż będzie miała możliwość wyboru formy podatku odprowadzanego od wynajmu swojej nieruchomości.
Do dziś, jedną z najczęściej wybieranych form jest opodatkowanie według skali podatkowej dochodu (17 lub 32%), czyli opodatkowanie przychodów pomniejszanych o koszty. Do kosztów można zaliczyć, min. składki na ubezpieczenie przedmiotu najmu, remonty, naprawy, wyposażenie czy amortyzację. W momencie, kiedy inwestycje w nieruchomość przewyższą wpływy z czynszu, to podatku w ogóle nie płacimy, ponieważ ponosimy stratę.
Ryczałt od najmu 2023 – co zmieni?
Alternatywą do aktualnej formy opodatkowania najmu jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podstawę obliczenia podatku stanowi przychód, w tym przypadku nie jest możliwe pomniejszanie jej o nakłady ponoszone na nieruchomość. Podatek trzeba zatem zapłacić nawet wtedy, kiedy ponosimy straty.
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2023 roku, zgodnie ze zmianami zapowiedzianymi w Polskim Ładzie, nastąpi brak możliwości wyboru formy opodatkowania najmu prywatnego.
Ryczałt od najmu - jak jest liczony?
Zaproponowana nowelizacja na szczęście nie ingeruje w stawki zryczałtowanego podatku od najmu. Mają one być obliczane na dotychczasowych zasadach, czyli:
- 8,5% do kwoty 100 000 zł rocznych przychodów
- 12,5% od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł przychodów
Czytaj też:
Kto straci na ryczałcie od najmu?
Dla tych, którzy dotychczas rozliczali najem w formie ryczałtu nic się zmieni. Najmocniej zmiany odczują ci, którzy korzystali ze skali podatkowej, a wysokie koszty inwestycyjne nieruchomości odliczali od podatku. W ich przypadku obciążenia podatkowe mogą znacznie wzrosnąć, gdyż w myśl nowej ustawy możliwości odliczania już nie będzie.
Najbardziej stracą jednak ci, którzy kupowali mieszkania specjalnie pod wynajem lub remontowali stare, ponosząc bardzo duże koszty remontu, które mogli odliczyć od podatku. Stracą również osoby które wynajmują mieszkania kupione na kredyt.
Zmiany w opodatkowaniu w negatywny sposób odbiją się również na najemcach. Jest duża szansa, ze ceny najmu poszybują w górę, gdyż dla podatników będzie to jedyny sposób, aby szukać możliwości rekompensaty za zryczałtowany podatek.
Jak rozliczać ryczałt od najmu mieszkania?
Ryczałt od najmu mieszkania podatnik opłaca w urzędzie skarbowym właściwym dla jego miejsca zamieszkania. Nie ma znaczenia gdzie znajduje się wynajmowana nieruchomość. W przypadku kiedy jest dwóch współwłaścicieli nieruchomości, każdy z nich opłaca podatek od najmu w wysokosci 50% przychodów. Wpłaty powinny być dokonywane na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy.