Rząd szykuje rewolucyjne zmiany! Wejdą w życie w 2024 roku
Odprowadzanie podatków tylko za zapłacone faktury za towary i usługi przez przedsiębiorców było jedną z zapowiedzi przedwyborczych, którą zajął się nowy rząd. Projekt zmian przepisów, które umożliwią wprowadzenie kasowego PIT jest już w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Spis treści
- Na czym polega metoda kasowa w podatku dochodowym?
- Kto skorzysta z kasowego PIT?
- Kiedy zostanie wprowadzony kasowy PIT?
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który 26 lutego znalazł się na liście prac Rady Ministrów nie zadowoli wszystkich przedsiębiorców. Według przyjętych założeń wprowadzenie wyboru kasowego rozliczania kosztów i przychodów, czyli po otrzymaniu zapłaty, otrzymają przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach. To z pewnością ucieszy największą grupę drobnych przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe firmy.
Na czym polega metoda kasowa w podatku dochodowym?
Do chwili obecnej przedsiębiorcy mają możliwość skorygowania przychodu dopiero po 90 dniach od nieotrzymania zapłaty. To bardzo długi czas, dodatkowo nie zawsze można skorzystać z tej usługi – nie ma możliwości skorygowania podatku w przypadku kiedy wierzyciel jest w trakcie postępowań restrukturyzacyjnych, upadłościowych, likwidacji lub rozlicza się podatkowo zagranicą.
Przy zastosowaniu metody kasowej nie ma potrzeby wprowadzania korekt, ponieważ podatek naliczany jest tylko od zapłaconych faktur. To prosty sposób na odprowadzenie podatku dochodowego od towaru i usługi w momencie, kiedy doszło już do zapłaty. Jednak w projekcie ustawy znajdzie się punkt o potrzebie rozliczenia podatku przez przedsiębiorcę po upływie 2 lat nawet, jeśli nie otrzymał faktycznie zapłaty od kontrahenta.
Kto skorzysta z kasowego PIT?
Projekt ma ulżyć małym, jednoosobowym firmom, dla których odprowadzanie podatków od niezapłaconych faktur było dużym obciążeniem finansowym. Projekt przewiduje, że z rozliczenia fakultatywnego, czyli kasowego PIT będą mogli dobrowolnie skorzystać rozpoczynający działalność gospodarczą oraz wszyscy, którzy w poprzednim roku podatkowym uzyskali dochód mniejszy niż 500 000 zł. Istotnym warunkiem jest także, że ten typ rozliczania z fiskusem będzie można zastosować jedynie do transakcji typu B2B, czyli pomiędzy dwoma przedsiębiorcami. W przypadku sprzedaży towaru lub usługi osobie prywatnej odprowadzenie podatku będzie obowiązywało na starych zasadach, czyli z datą wystawienia faktury.
Prawo wyboru kasowego PIT będą mieli podatnicy osiągających przychody z działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub tzw. podatkiem liniowym oraz podatnicy opłacający od przychodów z działalności gospodarczej zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Kiedy zostanie wprowadzony kasowy PIT?
W projekcie zmiany ustawy o podatku dochodowym planowany termin jego przyjęcia przez Radę Ministrów określono na II kwartał 2024 r. Należy więc liczyć, że jeszcze w tym roku zostanie on przyjęty przez parlament i wejdzie w życie.
Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?
Autor: Szymon Starnawski/Murator
To nie tylko symbol Warszawy, ale też budynek mieszczący w sobie liczne muzea, teatry i kawiarnie. Zdecydowanie warto wybrać się na taras widokowy Pałacu – bilety są tanie, a z wysokości 30. piętra roztacza się niesamowity widok na centrum stolicy.