Schron obowiązkowy w każdym domu? Zmiany w prawie w najbliższych tygodniach

2024-03-11 14:30
bloki
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Schron w każdym nowym budynku - nowy pomysł rządu

Obowiązek budowy schronów lub pomieszczeń, które spełniają parametry techniczne schronów w każdym nowym budynku - takie plany rządu zdradził 5 marca w radiu RMF FM wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski. Budowa schronów ma być uregulowana ustawą o obronie cywilnej, która trafi do Sejmu w najbliższych tygodniach.

Spis treści

  1. Schron w każdym nowym budynku
  2. Ceny mieszkań ze schronami poszybują
  3. Sprawdź, gdzie masz najbliższy schron, a raczej prowizorkę

Schron w każdym nowym budynku

Rząd ma w planach wprowadzenie regulacji prawnych, które wprowadzą nakaz budowy schronów w nowo stawianych budynkach mieszkalnych. Zmiany w prawie dotyczyć więc będą deweloperów.

- Rozważamy wprowadzenie dla deweloperów obowiązku, by w nowo budowanych domach były miejsca, które będą miały wszystkie parametry schronu - oznajmił w radiu RMF FM wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski.

Dodał też, że jest to sprawa fundamentalna, więc można stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, że takie zmiany w prawie staną się faktem.

Przypomnijmy też, że pod koniec lutego 2024 do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów została wpisana nowelizacja prawa budowlanego. Jej celem jest poluzowanie wymogów przy budowie niektórych obiektów, a wśród nich są właśnie przydomowe schrony. Nowe przepisy mają umożliwić ich wznoszenie bez pozwolenia na budowę, a jedynie na zgłoszenie.

- Uregulowanie tych spraw jest szczególnie ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w szczególności w kontekście dalszego rozwoju konfliktu zbrojnego na Ukrainie oraz coraz częściej występujących ekstremalnych zjawisk pogodowych – można przeczytać w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Aktualnie MON wspólnie z MSWiA pracują nad projektem ustawy o obronie cywilnej, który ma zostać przedstawiony w ciągu kilku tygodni.

Ceny mieszkań ze schronami poszybują

- Żyliśmy do tej pory, wydawałoby się, w bezpiecznym miejscu Europy i rzeczywiście nie było potrzeby budowania tego typu obiektów. Było to oczywiście dobrym rozwiązaniem na czas pokoju, nie podnosiło kosztów realizacji inwestycji - twierdzi Rafał Dybicz, rzeczoznawca budowlany oraz specjalista w zakresie zarządzania projektami budowlanymi.

Dodaje też, że pomysł z nakazem budowy schronów jest słuszny, jednak dość kosztowny. W pierwszej kolejności podniesie koszty budowy samych budynków, następnie koszty wyposażenie i utrzymania takich obiektów. Będzie może bezpieczniej, ale na pewno dużej drożej. Problemów i kosztów będzie sporo, jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną, lepiej się przygotować.

O znacznym wzroście kosztów inwestycji mieszkaniowych ze schronami mówił też w Gazecie Wyborczej Konrad Płochocki, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Twierdzi, że jeśli zostałby wprowadzony wymóg budowy schronów, które są skomplikowane technicznie, a więc i drogie, koszt mieszkań mógłby wzrosnąć nawet o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent.

Konrad Płochocki zauważa też, że dodatkowym kosztem dla mieszkańców byłoby utrzymanie schronów, chociażby ich okresowe przeglądy techniczne, co z kolei podniosłoby koszty utrzymania części wspólnych w budynkach wielorodzinnych.

Sprawdź, gdzie masz najbliższy schron, a raczej prowizorkę

W ostatnim czasie powstała aplikacja "Schrony", dostępna na stronie schrony.straz.gov.pl. Pozwala znaleźć najbliższe miejsce doraźnego schronienia. Inwentaryzację obiektów na terenie całego kraju przeprowadziła Państwowa Straż Pożarna, natomiast autorem samej aplikacji jest Komenda Główna PSP. Narzędzie jest łatwe w obsłudze. W wyszukiwarce wystarczy wpisać swój adres i ustawić promień odległości, a interaktywna mapa pokaże miejsce schronienia.

Według ekspertów mapa jest tak naprawdę bezużyteczna, bo wiele umieszczonych lokalizacji nie jest w stanie przed niczym zabezpieczyć. Strażacy naliczyli w całym kraju 234 735 obiektów budowlanych. Sklasyfikowane są jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz jako miejsca doraźnego schronienia (MDS). Jak podano, w tych wszystkich obiektach znajdzie się miejsce aż dla 49 mln osób. Ale co z tego?

Takich schronów z prawdziwego zdarzenia, o właściwych parametrach technicznych, które są w stanie zabezpieczyć przed czynnikami rażenia, odłamkami bomb, pocisków, promieniowanie itp. jest zaledwie 2 tys., a te zdołają pomieścić około 300 tys. osób.

Inwentaryzacja strażaków potwierdziła tylko, że w razie konfliktu zbrojnego jako obywatele nie mamy gdzie się schronić.

Przypomnijmy, że ustawa o obronie ojczyzny, która weszła w życie wiosną 2022, spowodowała usunięcie z porządku prawnego przepisów, które regulowały funkcjonowanie obrony cywilnej. Czy teraz się to zmieni?

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej