Skarbówka zwraca pieniądze Polakom! Za co i ile? Sprawdź, czy możesz się spodziewać przelewu
Rozliczenie podatku za 2022 rok mamy już za sobą, ale do kilkudziesięciu tysięcy podatników urzędy skarbowe wysyłają listy polecone. Pismo z tej instytucji zawsze budzi emocje – czy tym razem jest się czego bać?
Spis treści
- Hipotetyczny podatek: spadek po uldze dla klasy średniej
- Dlaczego list z korektą dopiero teraz?
- Urzędowa korekta PIT: kiedy zwrot hipotetycznego podatku
Polecone ze skarbówki, które przychodzą do podatników w maju zawierają korektę – dokonaną przez urząd skarbowy z urzędu – i są z korzyścią dla podatnika. W ślad za nimi na konto bankowe powinny trafić pieniądze, zazwyczaj kilkaset złotych ekstra zwrotu podatku.
Wszystko ma związek z zamieszkaniem wywołanym przez Polski Ład w kwestii tak zwanej ulgi dla klasy średniej; najpierw ją wprowadzono i rozliczano do lipca w comiesięcznych zaliczkach na PIT, a potem już w trakcie 2022 roku całkowicie zlikwidowano.
Hipotetyczny podatek: spadek po uldze dla klasy średniej
Ministerstwo Finansów uprzedzało, że taka korekta będzie dokonywana i spotka średnio co tysięcznego podatnika zobowiązanego do złożenia rocznego rozliczenia podatku za 2022 rok. Ma ona na celu zapewnienie osobom uprawnionym wcześniej do ulgi dla klasy średniej korzystniejszego rozliczenia podatku.
Aby żaden podatnik nie stracił na likwidacji ulgi dla klasy średniej, naczelnik urzędu skarbowego, po złożeniu przez podatnika zeznania, miał więc obliczyć hipotetyczny podatek należny z jej uwzględnieniem.
Podatek hipotetyczny jest więc wyliczany automatycznie, po złożeniu przez podatnika zeznania. Nie wymagał od podatników żadnej dodatkowej aktywności. Do obliczenia hipotetycznego podatku zostały wykorzystane wyłącznie te dane, które podatnik wskazał w deklaracji PIT. Pod uwagę wzięte też zostały wszystkie podane przez podatnika ulgi i preferencje.
Jeżeli obliczony przez KAS hipotetyczny podatek należny jest niższy od podatku należnego wykazanego przez podatnika w zeznaniu, to urząd skarbowy wyśle do podatnika informację o wystąpieniu różnicy i wysokości kwoty do zwrotu.
Dlaczego list z korektą dopiero teraz?
W przypadku podatników, którzy nie czekali do 2 maja ale sami złożyli zeznanie lub zaakceptowali przygotowane w systemie e-PIT przez KAS, procedura związana z podatkiem hipotetycznym realizowana była na bieżąco.
Nie było jednak obowiązku akceptacji zeznania przygotowanego przez skarbówkę, bo obowiązuje wciąż zasada, że jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37, to z upływem 2 maja zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT jest uznany za złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.
Ponieważ zaś informacja z urzędu skarbowego o korekcie związanej z hipotetycznym podatkiem ma trafić do podatnika w ciągu 21 dni od dnia złożenia zeznania, trafia dopiero po 2 maja – uznawanej w takich przypadkach za datę złożenia zeznania podatkowego za 2022 rok.
KAS ma obowiązek wysłania pisma pocztą albo przez e-Urząd Skarbowy (jeżeli podatnik zgodził się na taką formę korespondencji). Ponadto urząd skarbowy informuje tylko tych podatników, u których faktycznie wystąpiła różnica.
Urzędowa korekta PIT: kiedy zwrot hipotetycznego podatku
Urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić podatnikowi różnicę wynikającą z obliczenia hipotetycznego podatku należnego. Nadpłata będzie zwracana w terminie do 45 dni w przypadku zeznań PIT złożonych w formie elektronicznej lub w terminie do trzech miesięcy w przypadku zeznań papierowych.
Warto jednak pamiętać, zwłaszcza w przypadku osób składających PIT-36 i rozliczających poza przychodami z pracy także przychody z innych źródeł, że jeżeli ma się zaległości czy niedopłaty ta specjalna korekta, jak w każdym innym przypadku, w pierwszej kolejności zostanie ona zaliczona na ich poczet.
To może wyjaśniać dlaczego polecony z urzędu skarbowego informujący o korzystnej korekcie przyszedł, a pieniądze na konto nie wpłynęły.
Jakie są kwoty zwrotu? Przy dochodach rzędu 5 tys. zł brutto miesięcznie zwrot powinien wynieść ok 450 zł. Im wyższe dochody (ale do granic, które uprawniały do ulgi dla klasy średniej) tym wyższej kwoty przelewu na konto można się spodziewać.
Listen on Spreaker.