Stawki ryczałtu 2024 - komu przysługuje ryczałt energetyczny z ZUS-u? Ile wynosi ryczałt po waloryzacji?
Ryczałt energetyczny przyznawany jest przez ZUS, jako dodatek do świadczeń emerytalno-rentowych na pokrycie kosztów energii elektrycznej, cieplnej i gazu. Przysługuje on osobom zarejestrowanym w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Komu dokładnie przysługuje i ile wynosi ryczałt energetyczny?
Spis treści
- Komu przysługuje ryczałt energetyczny w 2024?
- Ile wynosi ryczałt energetyczny po waloryzacji?
- Jak złożyć wniosek o ryczałt energetyczny?
Komu przysługuje ryczałt energetyczny w 2024?
Ryczałt energetyczny jest przyznawany na podstawie art. 20 ust. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. z 2018 r. poz. 276, z późn. zm.). Przysługuje on następującym grupom osób:
- kombatantom i ofiarom represji podczas wojny i w okresie powojennym,
- żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych,
- cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
- wdowom lub wdowcom – emerytom i rencistom, pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych,
- wdowom po żołnierzach przymusowo zatrudnianych.
Jeśli osoba ma prawo do dwóch lub więcej świadczeń uprawniających do korzystania z ryczałtu energetycznego to przysługuje on tylko raz.
Ile wynosi ryczałt energetyczny po waloryzacji?
Kwota ryczałtu energetycznego podlega co roku waloryzacji razem z innymi świadczeniami ZUS i od 1 marca 2024 r. wynosi 299,82 zł. Wysokość ryczałtu energetycznego ogłasza w formie komunikatu Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Robi to w terminie do 7 dnia roboczego lutego każdego roku. Komunikat ogłaszany jest w dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
Jak złożyć wniosek o ryczałt energetyczny?
Wniosek o przyznanie ryczałtu można złożyć w dowolnym terminie w oddziale ZUS. Należy wypełnić formularz ZUS-ERK, dostępny w oddziałach lub na stronie internetowej www.zus.pl. Do wniosku trzeba dołączyć:
- decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych stwierdzającą okresy działalności kombatanckiej lub represji w przypadku kombatantów i osób represjonowanych
- decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzającą uprawnienia, jako członka rodziny po kombatancie w przypadku wdów lub wdowców,
- zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej – w przypadku żołnierzy przymusowo zatrudnionych,
- zaświadczenie właściwego organu wojskowego – w przypadku wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnionych.
Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?
Autor: Szymon Starnawski/Murator
To nie tylko symbol Warszawy, ale też budynek mieszczący w sobie liczne muzea, teatry i kawiarnie. Zdecydowanie warto wybrać się na taras widokowy Pałacu – bilety są tanie, a z wysokości 30. piętra roztacza się niesamowity widok na centrum stolicy.