Co to jest subkonto w ZUS? Jak sprawdzić czy mam subkonto w ZUS? Czy każdy ma subkonto w ZUS?

2024-03-19 15:14
ZUS
Autor: Szymon Starnowski Subkonto to część konta ubezpieczonego w ZUS. Czy każdy je ma?

Subkonto w ZUS to wydzielona część podstawowego konta. W odróżnieniu od środków zgromadzonych na podstawowym koncie emerytalnym, pieniądze na subkoncie są to tzw. pieniądze spadkowe, podlegają podziałowi i dziedziczeniu. Czy każdy ma subkonto w ZUS? Jak sprawdzić, czy mam subkonto w ZUS? Czy można wypłacić pieniądze z subkonta za życia?

Składki na emeryturę odkładane są w ZUS. Każdy ubezpieczony pracownik ma swoje własne konto, gdzie znajdują się informacje m.in. o przebiegu ubezpieczenia i wysokości składek. Konto założone jest automatycznie przez urząd w momencie, gdy po raz pierwszy wpłynęło zgłoszenie o ubezpieczeniu danej osoby. Duża grupa ubezpieczonych ma także dodatkowo w ZUS subkonto.

Kto ma subkonto w ZUS?

Oddzielne konto, na którym oszczędzane są pieniądze na emeryturę, czyli subkonto, nazywane jest również II filarem. Ma go większość ubezpieczonych, ale nie wszyscy.

Urząd założył subkonta każdej osobie ubezpieczonej, urodzonej po 31 grudnia 1968 r. oraz urodzonej wcześniej, która miała zawartą umowę z Otwartym Funduszem Emerytalnym (OFE). Na subkonto w ZUS trafia 4,38 proc. podstawy składki emerytalnej, jeśli ubezpieczony wpłaca składki na OFE. Jeśli nie ma umowy z OFE, to na subkonto ZUS trafia 7,3 proc. podstawy składki emerytalnej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jeśli chodzi o pieniądze zgromadzone na subkoncie, to obowiązują inne zasady, niż w przypadku I filara, czyli podstawowej składki emerytalnej w ZUS. Różnica jest taka, że zaoszczędzone pieniądze na subkoncie podlegają podziałowi i dziedziczeniu uprawnionym do tego osobom. Dzieje się tak w przypadku:

  • rozwodu;
  • unieważnienia małżeństwa;
  • ustania wspólnoty majątkowej;
  • śmierci osoby, do której należy subkonto.

Jak sprawdzić, czy mam subkonto w ZUS?

Jeśli chcemy sprawdzić, czy mamy subkonto w ZUS, możemy to zrobić za pomocą PUE ZUS. Musimy zalogować się na PUE ZUS, a następnie wejść w „panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę „informacje o stanie konta”.

Jak można dziedziczyć pieniądze z subkonta?

ZUS wydzielił trzy sytuacje, które umożliwiają dziedziczenie zgromadzonych pieniędzy na subkoncie.

1. Dziedziczenie po członku OFE, który nie osiągnął wieku emerytalnego.

W Polsce obecnie wiek emerytalny kobieta osiąga w wieku 60 lat, a mężczyzna 65 lat. Jeśli ubezpieczony należał do OFE, ale nie przekroczył wieku emerytalnego, to w przypadku jego śmierci w pierwszej kolejności informujemy o tym OFE. W funduszu trzeba złożyć odpowiednie dokumenty i wniosek o wypłatę składek. Jeśli zmarły wyznaczył spadkobiercę, to podział środków nastąpi zgodnie z pozostawioną dyspozycją. Następnie fundusz w ciągu 14 dni powinien poinformować o zdarzeniu ZUS, który w ten sam sposób co OFE podzieli pieniądze zgromadzone na subkoncie. Urząd ma na to trzy miesiące.

2. Dziedziczenie po ubezpieczonym, który nie przystąpił do OFE

Ubezpieczone osoby, które nie były członkami OFE, a jednocześnie miały odprowadzane środki na subkoncie w ZUS, musiały złożyć oświadczenie o stosunkach majątkowych ze współmałżonkiem. W związku z tym po śmierci ubezpieczonego automatycznie połowa środków przekazywana jest małżonkowi, pieniądze przelewane są na jego subkonto.

Zmarły mógł także wcześniej wskazać osoby uprawnione do dziedziczenia, w związku z tym druga połowa zgromadzonych składek wypłacana jest zgodnie z dyspozycją. Jeśli nie ma wyznaczonej osoby, to połowa składek trafia do masy spadkowej. Tu stosuje się prawo związane z dziedziczeniem. Osoby uprawnione mogą też złożyć wniosek o wypłatę środków z subkonta. Wniosek należy dostarczyć do swojego oddziału ZUS. Urząd ma trzy miesiące na przelanie pieniędzy wnioskodawcy.

3. Dziedziczenie po członku OFE, który osiągnął wiek emerytalny

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, wszystkie środki zgromadzone na OFE mają już przekazane przez fundusz na subkonto w ZUS. Stosowany jest tu „suwak bezpieczeństwa”, chodzi o to, by 10 lat przed emeryturą chronić środki inwestowane przez OFE przed wahaniami na rynku finansowym. Dlatego fundusze mają obowiązek stopniowo przelewać zgromadzone pieniądze wcześniej do ZUS. Jeśli chodzi o dziedziczenie, to stosuje się tu taką samą procedurę, jak w przypadku osób, które nie przystąpiły do OFE.

Jeśli nie wiemy, czy zmarły był członkiem OFE, a także czy w ogóle miał subkonto, to powinniśmy się zgłosić do oddziału ZUS, tam uzyskamy informację.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany