System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) – czy i kiedy wejdzie w życie?

2023-12-28 17:22
System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB)
Autor: Szymon Starnawski System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) - trwają testy

Zgodnie z założeniami Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) ma doprowadzić do pełnej spójności cyfrowych procesów w budownictwie oraz połączenia wszystkich serwisów administracji budowlanej. Czy SOPAB wejdzie w życie? Kiedy to nastąpi?

Spis treści

  1. SOPAB - prace nad rozwojem systemu trwają
  2. Urzędnicy administracji architektoniczno-budowlanej testowali SOPAB
  3. System do Obsługi Postępowań Administracyjnych - po co?
  4. SOPAB – czy i kiedy wejdzie w życie?
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

System SOPAB być systemem nadrzędnym wobec pozostałych systemów, tj.:

  • eCRUB - Centralny Rejestr osób z Uprawnieniami Budowlanymi,
  • CKOB - Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego,
  • EDB - Elektroniczny Dziennik Budowy.

O powyższych narzędziach pisaliśmy TUTAJ

SOPAB - prace nad rozwojem systemu trwają

Choć prace nad projektem ustawy wdrażającej SOPAB z dniem 30 września 2023 r. zostały przerwane (druk sejmowy nr 3336), a ustawa nowelizująca Prawo budowlane nie jest obecnie procedowana, to w dalszym ciągu pod egidą Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) trwają uzgodnienia i prace nad rozwojem Systemu. Jest to naturalną konsekwencją zarówno nieuchronności informatyzacji w procesach administracji publicznej, jak i wspomnianego charakteru SOPAB jako systemu nadrzędnego nad już istniejącymi systemami spajającego je w jeden supersystem obsługi procesu administracyjno – budowlanego.

Nie bez znaczenia jest także zobowiązanie do wprowadzenia rozwiązań informatycznych w ramach relacji wspólnotowych oraz finansowanie prac nad Systemem i jego implementacją ze środków unijnych.

Urzędnicy administracji architektoniczno-budowlanej testowali SOPAB

GUNB informuje, że 16 listopada 2023 r. uruchomił pilotaż Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie, a ramach którego System testowali jego główni użytkownicy, czyli urzędnicy z organów administracji architektoniczno-budowlanej, zaś w dniach 11-12 grudnia 2023 r. odbyły się warsztaty z obsługi najważniejszych funkcjonalności Systemu w wersji oprogramowania MVP (Minimum Viable Product), których celem było pozyskanie informacji na temat potrzeb osób pracujących w organach administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego oraz barier dla wprowadzania cyfryzacji w urzędach.

System do Obsługi Postępowań Administracyjnych - po co?

Poza warstwą funkcjonalną (komunikacja bezpośrednio pomiędzy urzędami bez konieczności angażowania inwestora) SOPAB wychodzi naprzeciw rozwiązaniu problemu nadmiaru dokumentacji papierowej w administracji. Dokumenty dla papierowej obsługi wyłącznie procedury pozwoleń na budowę zajmują średniorocznie 28,2 tys. m³ powierzchni magazynowej, zaś koszt obsługi związanej z tym korespondencji papierowej wynosi 8 mln zł rocznie.

SOPAB – czy i kiedy wejdzie w życie?

Opisane praktyczne podejście do wdrożenia Systemu jest jednym z ostatnich etapów wdrożenia. Projekt SOPAB oznacza pełne wdrożenie cyfryzacji w organach administracji architektoniczno – budowlanej i nadzoru budowlanego, które ma zrealizować ideę jednego okienka i zapewnić komunikację bezpośrednio pomiędzy urzędami bez konieczności angażowania inwestora.

Z uwagi na zobowiązania wobec Unii Europejskiej niezbędne rozwiązania prawne zostaną wdrożone najpewniej jeszcze przed potwierdzeniem prawidłowości działania wersji MVP Systemu wyposażonego w moduł analityczno – raportowy, co zgodnie z założeniami, ma nastąpić w 2024 roku.

Kontakt z autorem

Kontakt do autora znajdziesz tu: chmuralegal.pl

Kancelaria Chmura i Partnerzy zapewnia wszechstronną obsługę prawną dla przedsiębiorców, w tym w szczególności z branży budowlanej, nieruchomości. Działalność kancelarii koncentruje się na zapewnieniu klientom kompleksowego wsparcia w zakresie rozwiązywania ich problemów prawnych oraz pomocy w rozwijaniu działalności gospodarczej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany