Teraz skarbówka zablokuje ci każde konto, a o przedawnieniu zapomnij. Rewolucja w Ordynacji podatkowej
Po roku przerwy, który nastąpił od wdrożenia podatkowych przepisów Polskiego Ładu, szykuje się kolejna rewolucja – tym razem w podatkowych procedurach. Resort finansów rozpoczął właśnie konsultacje projektu ustawy gruntownie zmieniającej Ordynację podatkową.
Spis treści
- Podatnik nie ucieknie z pieniędzmi na nowe konto
- Nowa Ordynacja podatkowa: ułatwienia dla podatnika
- Zmiany w Ordynacji podatkowej: ważne dla spółek
O tym, że nowe przepisy nie są zwykłą korektą najlepiej chyba świadczy fakt, iż po ich wejściu w życie kierownicy urzędów skarbowych utracą prawo do przeprowadzania kontroli podatkowej.
Podatnik nie ucieknie z pieniędzmi na nowe konto
Jednak to nie oznacza, że kontroli podatkowych będzie mniej – po prostu rozwój nowych technologii pozwala skupić wszystkie funkcje kontrolne w jednym miejscu – w kompetencjach Krajowej Administracji Skarbowej, która oprócz podatków zajmuje się np. cłami i innymi daninami publicznym, nie ma więc sensu by podatnicy byli kontrolowani oddzielnie w każdej kategorii danin, skoro kompleksowa kontrola szybciej i łatwiej wykryje wszelkie próby unikania płacenia podatku czy wyłudzeń VAT.
Urzędy skarbowe, zwolnione z kontroli podatkowych będą za to miały więcej czasu na prowadzenie czynności sprawdzających. Zresztą granica między kontrolą a sprawdzaniem pozostanie nadal płynna. Ściganie podatników unikających płacenia podatków ma dać skarbówce możliwości blokowania także nowych kont podatnika takich jak choć by prowadzone w kryptowalutach.
Ponadto KAS będzie mogła łatwiej zawiesić bieg terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych.
To cię może zainteresować: Gdzie znajdziesz aktualną i rzetelną wiedzę o cenach transakcyjnych mieszkań i domów we wszystkich miejscowościach w Polsce
Nowa Ordynacja podatkowa: ułatwienia dla podatnika
W projekcie ustawy znalazło się też wiele rozwiązań upraszczających tryb postępowań, które obecnie uciążliwe są zwłaszcza dla szeregowych podatników.
Z pewnością taką rolę odgrywa umożliwienie zapłaty podatku za podatnika przez osoby spoza jego najbliższej rodziny do kwoty 5 000 zł (obecnie do 1 000 zł),
Nie trzeba też będzie najpierw płacić podatku a dopiero potem wnosić o możliwość jego umorzenia – nowa ordynacja da możliwość umorzenia podatku przed terminem jego płatności, bez konieczności oczekiwania na powstanie zaległości podatkowej.
Tym samym celom służy zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy wynika ona z korekty deklaracji.
Podatnicy zyskają ponadto możliwość załatwiana niektórych spraw podatkowych w postępowaniu uproszczonym – na swój wniosek. Z kolei uproszczony ustawowo zostanie sam tryb korygowania deklaracji z urzędu przez organ podatkowy w ramach czynności sprawdzających.
Zmiany w Ordynacji podatkowej: ważne dla spółek
Całkiem nowym rozwiązaniem będzie wprowadzenie kaskadowej odpowiedzialności podatkowej członków zarządu spółki kapitałowej będącej komplementariuszem spółki komandytowej lub spółki komandytowo-akcyjnej za zaległości tej spółki.
Po zmianach skarbówka zyska ponadto możliwość dokonania wymiaru zobowiązania podatkowego spółki kapitałowej wykreślonej z rejestru w trakcie postępowania podatkowego w decyzji orzekającej o odpowiedzialności podatkowej członków zarządu za zaległości tych spółek.
Sporo zmian przewidziano w przepisach Ordynacji podatkowej dotyczących trybu wydawania interpretacji podatkowych. Najważniejsza dotyczy wprowadzenia terminu ważności interpretacji. Przepisy mają też doprecyzować sytuacje, w których interpretacje indywidualne mogą być zastąpione objaśnieniami podatkowymi, podawanymi do publicznej wiadomości.
Dalej – opłaty za wydanie interpretacji zostaną zróżnicowane oraz dostosowane do rodzaju i wielkości wnioskodawcy.
Nowością jest też wprowadzenie obowiązku elektronicznego występowania z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dla podmiotów profesjonalnych.
Konsultacje projektu nowej Ordynacji podatkowej mają potrwać do końca sierpnia br. Dopiero potem projekt trafi na posiedzenie Rady Ministrów. W tej sytuacji są małe szanse by nowelizacja została uchwalona jeszcze przez Sejm bieżącej kadencji.