Upadłość konsumencka osób prowadzących działalność gospodarczą

2017-05-31 11:55
Upadłość konsumencka osób prowadzących działalność gospodarczą
Autor: materiał prasowy Grzegorz Pietraszkiewicz, radca prawny Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor

– Zastrzeżenia dotyczące możliwości ogłaszania upadłości konsumenckiej przez osoby fizyczne prowadzące uprzednio działalność gospodarczą były zgłaszane już na etapie prac legislacyjnych – poinformował Grzegorz Pietraszkiewicz, radca prawny Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Wątpliwości budziła możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez osoby fizyczne, które prowadziły działalność gospodarczą, już w pierwszym dniu po wykreśleniu działalności z ewidencji – mówi Grzegorz Pietraszkiewicz.– Literalna wykładnia przepisów art. 491(4) ust.2 pkt. 3 może prowadzić do konkluzji, iż wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie zostanie oddalony w przypadku, gdy osoba składająca wniosek o upadłość konsumencką będąca uprzednio zobowiązana do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości jako przedsiębiorca uczyniła to i tym samym spełniła warunek formalny ustawy. Dotyczy to właśnie osób fizycznych prowadzących uprzednio działalność gospodarczą.

Wskazać należy, iż nawet nie złożenie wniosku o upadłość jako przedsiębiorca nie musi być przyczyną oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sąd może powołać się na klauzulę słuszności i względy humanitarne i ogłosić upadłość konsumenta.
 
Sądy bardzo rzadko korzystają z klauzul generalnych i zazwyczaj oddalają wniosek o upadłość konsumencką osób prowadzących poprzednio działalność gospodarczą, które nie realizowały obowiązków ustawowych.

Czytaj więcej na temat upadłosci konsumenckiej dla przedsiębiorców >>

Z drugiej strony nie można traktować obowiązku zgłoszenia wniosku o upadłość przedsiębiorcy wyłącznie jako wniosku formalnego. Oddalenie wniosku o upadłość osoby fizycznej może nastąpić z różnych przyczyn. Przyczyny te będą przedmiotem analizy sądu rozpatrującego wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Nie oznacza to, iż złożenie samego wniosku jako przedsiębiorca zwolni dłużnika z obowiązku udowodnienia rzetelności i uczciwości prowadzonej działalności gospodarczej. Sąd zbada całokształt naszej działalności jako przedsiębiorcy i jako konsumenta weźmie pod uwagę również stanowisko wierzycieli. W przypadku działalności gospodarczych gros zaległości jest zaległościami podatkowymi lub pracowniczymi a wierzyciel taki jak ZUS lub Urząd Skarbowy nie jest wierzycielem, który łatwo odstępuje od dochodzenia należności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany