Urlop wypoczynkowy 2023. Jak najkorzystniej wydłużyć ustawowe 20 lub 26 dni wolnego do nawet dwóch miesięcy
Kalkulacja jest prosta. Zgodnie z kodeksem pracy trzeba co najmniej jedną część urlopu wypoczynkowego w całości przeznaczyć na 14-dniowy wypoczynek. Pozostałymi dniami można dysponować swobodnie, oczywiście o ile na współpracę pójdzie pracodawca. Wtedy korzystając z kalendarza dni wolnych i świąt można mocno tę pulę dni na wypoczynek pomnożyć.
Spis treści
- Urlop wypoczynkowy 2023: wiesz na pewno ile ci się go należy?
- Urlop 2023: jak wykorzystać najlepiej
- Jak i kiedy przedłużyć urlop w 2023 roku?
- Urlop w sierpniu 2023: jak maksymalnie wydłużyć odpoczynek
- Okazje urlopowe 2023: kiedy pracodawca może nie zgodzić się na urlop?
Korzystając ze świąt i związanych z nimi długich weekendów da się bowiem z 2-3 dni urlopu zbudować nawet 10 dni wolnego w jednym ciągu. I tak kilka razy w roku.
Urlop wypoczynkowy 2023: wiesz na pewno ile ci się go należy?
Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Wymiar urlopu zależy od dotychczasowego stażu pracy pracownika. Do stażu wlicza się także okres edukacji.
Wymiar urlopu wynosi:
- 20 dni na rok kalendarzowy dla pracownika ze stażem pracy poniżej 10 lat
- 26 dni na rok kalendarzowy dla pracownika ze stażem pracy co najmniej 10 lat.
Trzeba przy tym pamiętać, że urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego. Pracownik ma prawo skorzystać maksymalnie z 4 dni urlopu na żądanie w roku kalendarzowym.
Do stażu zalicza się okresy nauki zgodnie z programem nauczania szkoły lub uczelni, zakończone odpowiednim świadectwem, zaświadczeniem lub dyplomem. Nie sumuje się jednak okresów ukończenia poszczególnych szkół lecz bierze pod uwagę tę szkołę, która przy obliczaniu stażu pracy zapewnia pracownikowi najwyższą liczbę lat możliwą do uwzględnienia, np. ukończenie zawodówki – 3 lata, a szkoły wyższej – 8 lat.
Urlop 2023: jak wykorzystać najlepiej
Urlop wypoczynkowy powinien być, co do zasady, w całości wykorzystywany w roku kalendarzowym, w którym pracownik go nabywa.
Urlopu niewykorzystanego pracodawca musi udzielić pracownikowi najpóźniej do dnia 30 września kolejnego roku kalendarzowego. W praktyce wystarczy, aby 30 września był pierwszym dniem zaległego urlopu pracownika.
Jak i kiedy przedłużyć urlop w 2023 roku?
Kalendarz świąt i dni ustawowo wolnych od pracy, z których wiele wypada w środku tygodnia, daje duże pole do popisu osobom, które chcą, potrafią i mają możliwości (w tym łatwość uzyskania zgody pracodawcy) łączenia takich dni z kilkudniowymi urlopami.
W tym roku największe ku temu okazje były już w styczniu, kwietniu i maju. Zostały jeszcze w listopadzie i grudniu.
W listopadzie Wszystkich Świętych wypada w środę. Wystarczy wziąć 2 dni wolnego wcześniej lub później, by krótki urlop wydłużyć do 5 dni. Gdy zaś weźmiemy wolne ostatnie dwa dni października (poniedziałek i wtorek) oraz 2 i 3 listopada (czwartek i piątek), za cenę 4 dni urlopu wolne jednym ciągiem będziemy mieli aż 9 dni.
Ogromne możliwości daje grudzień 2023 r. Boże Narodzenie wypada w tym roku w poniedziałek i wtorek, a 30 i 31 grudnia to sobota i niedziela. Wystarczy więc wziąć trzy dni urlopu (środa, czwartek, piątek 26-28 grudnia), by cieszyć się aż 10-dniowym odpoczynkiem.
Na dodatek w toku legislacji – ale praktycznie już pewne – jest ustanowienie dniem wolnym od pracy także 24 grudnia (Wigilia), w konsekwencji w przyszłości nawet dwa dni urlopu będą umożliwiały osiąganie nieprzerwanego 10-dniowego okresu wolnego.
To Cię może zainteresować: Szukając dobrej oferty na mieszkanie za Bezpieczny Kredyt jednym nierozważnym posunięciem można dostać odmowę z banku
Urlop w sierpniu 2023: jak maksymalnie wydłużyć odpoczynek
W sierpniu Święto Wniebowzięcia 15 sierpnia wypada we wtorek. Tę datę też można wykorzystać – i to na dwa sposoby.
- Planując standardowy 14-dniowy urlop. Łatwo go wydłużymy zaczynając formalnie w poniedziałek 14 sierpnia. Wówczas do pracy pójdziemy dopiero 2 września, a w praktyce wolne będziemy mieli już od soboty 12 sierpnia. Dzięki temu okres wypoczynku przy 14 dniach urlopu wyniesie aż 20 dni.
- Planując długi weekend sierpniowy, jeśli już będziemy po urlopie albo urlop będziemy dopiero mieli w planie. Wtedy wystarczy wziąć z urlopu 1 dzień – 14 sierpnia, by mieć odpoczynek czterodniowy – od 12 do 15 sierpnia włącznie.
Okazje urlopowe 2023: kiedy pracodawca może nie zgodzić się na urlop?
Co do zasady urlopy powinny być planowane – w firmie powinien funkcjonować plan urlopów. Po zgłoszeniu propozycji ze strony pracowników i akceptacji przez pracodawcę plan urlopów jest czymś w rodzaju małej gwarancji terminu.
Gdy termin urlopu nadejdzie, pracodawca powinien go udzielić – a pracownik wykorzystać. Odstępstwa od planu i ze strony pracownika, i ze strony pracodawcy wymagają uzasadnienia. W przypadku gdy to pracownik chce zmienić termin urlopu wpisany do planu, konieczna jest zgoda pracodawcy.
Z kolei gdy to pracodawca chce mieć pracownika w firmie w terminie, który w planie urlopów figuruje jako czas jego urlopu wypoczynkowego, muszą zachodzić ważne powody, które sprawią, że mu tego urlopu nie udzieli. Muszą to być poważne okoliczności, (np. awaria) wskutek których obecność pracownika w pracy jest niezbędna dla normalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Z podobnych przyczyn może pracodawca odwołać pracownika z urlopu.
Jednak w obu takich przypadkach – odmowa urlopu ujętego w planie urlopów, odwołanie z urlopu – pracodawca jest zobowiązany do pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika podczas organizowania wyjazdu, z którego nie mógł skorzystać.