Uwaga na faktury za prąd po wyższych stawkach! Rachunki za energię elektryczną są gigantyczne
E.ON dostarcza swoim klientom faktury za prąd po niezamrożonych stawkach. Rachunki za energię zaskakują, gdyż są bardzo wysokie, mimo że ceny prądu miały być zamrożone. Anna Moskwa ostrzega E.ON i nakazuje stosowanie przepisów ustawy, czyli obniżonych stawek prądu w mieszkaniach, w których zarejestrowane są jednoosobowe firmy. Za nieprzestrzeganie przepisów dostawcy prądu grożą wysokie kary. Sprawdź, czy sprawa dotyczy również Ciebie.
Spis treści
- Anna Moskwa interweniuje w sprawie zamrożenia cen prądu do E.ON
- Zamrożenie cen prądu, a jednoosobowa działalność w mieszkaniu
- Zamrożenie cen prądu według ustawy
- Klienci E.ON dostają zaskakująco wysokie rachunki za prąd
- Jak rozwiązać problem firmy zarejestrowanej w mieszkaniu?
Anna Moskwa interweniuje w sprawie zamrożenia cen prądu do E.ON
Minister Anna Moskwa ostrzegła, że zakłady energetyczne, które będą stosować zawyżone stawki zapłacą wysokie kary. Za niestosowanie cen zamrożonych Prezes URE może wymierzyć karę od 0,5 do 5% przychodu. Anna Moskwa za pośrednictwem Twittera poinformowała, że zwróciła się w tej sprawie do firmy E.ON.
Zamrożenie cen prądu, a jednoosobowa działalność w mieszkaniu
Część klientów E.ON otrzymała wiadomość, że "na podstawie posiadanych przez nas informacji, nie kwalifikujesz się jako odbiorca uprawniony. Oznacza to, że będziemy się z Tobą rozliczać na podstawie cen energii określonych w naszej Taryfie".
Chodzi o firmy (JDG) zarejestrowane w mieszkaniu lub domu, w którym mieszka właściciel firmy wraz z rodziną. W większości przypadków taka działalność nie jest prowadzona tam gdzie jest zarejestrowana firma, dlatego też prąd nie jest zużywany na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Kolejny przypadek to firmy, które zamknęły swoją działalność. Znamy przypadek firmy, która została zamknięta 20 lat temu, a mimo to uznano, że w gospodarstwie domowym prowadzona jest działalność gospodarcza.
Zamrożenie cen prądu według ustawy
Przypomnijmy, że zamrożenie cen prądu wprowadziły dwie ustawy:
- O zamrożeniu cen prądu w ramach limitów 2000 kWh, 2600 kWh i 3000 kWh. Więcej piszemy w artykule: Zamrożenie cen prądu 2023 - jakie dokumenty trzeba złożyć, aby płacić mniej za prąd?
- Ustawa o maksymalnej cenie prądu, czyli kiedy gospodarstwa domowe zużyją 2000 kWh, 2600 kWh i 3000 kWh, wtedy obowiązuje maksymalna cena prądu 693 zł/MWh. Czytaj więcej w artykule: Ile zapłacimy za prąd po przekroczeniu limitu w 2023 roku?
Przepisy nie uwzględniają jednak gospodarstw domowych, gdy adres rejestracyjny jednoosobowej działalności jest pod adresem zajmowanym przez rodzinę. Wiadomo natomiast, ze z zamrożonych stawek nie można korzystać w domu lub mieszkaniu służącym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Dodać też należy, że aby korzystać z zamrożenia cen prądu do 2000 kWh, a następnie ceny maksymalnej 693 zł/MWh nie trzeba składać żadnego oświadczenia. Natomiast firmy muszą złożyć oświadczenie, aby korzystać z maksymalnej ceny energii 785 zł/MWh. Więcej o tym piszemy w artykule: Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu 2023 - do kiedy trzeba złożyć?
W takim razie co możemy zrobić w przypadku, kiedy działalność w mieszkaniu nie jest prowadzona a jedynie zarejestrowana lub gdy firma już nie istnieje, a dostawca energii uznaje że w gospodarstwie domowym prowadzona jest działalność gospodarcza? Jakie są wtedy rachunki za prąd dla przeciętnego gospodarstwa domowego?
Klienci E.ON dostają zaskakująco wysokie rachunki za prąd
Dla przeciętnego gospodarstwa domowego, które ma u siebie pod adresem zarejestrowaną działalność gospodarczą, ale nie prowadzi jej tam, ta różnica może sięgać nawet 2000 zł netto, z VAT-em to już będzie 2500 zł - wyliczył podczas rozmowy na antenie TVN24 BiS Bartłomiej Derski, dziennikarz WysokieNapiecie.pl. Ocenił, że sytuacja "może dotyczyć kilku procent mieszkańców Warszawy".
Poniżej rachunek za prąd za dwa miesiące i kolejne prognozy dla czteroosobowej rodziny, która nie została potraktowana jako odbiorca uprawniony, gdyż 20 lat temu prowadziła działalność gospodarczą pod adresem zamieszkania. Działalność oczywiście została dawno zamknięta. Teraz klienta czeka długie postępowanie odwoławcze.
Jak rozwiązać problem firmy zarejestrowanej w mieszkaniu?
Właściciel powyższego rachunku w odpowiedzi na roszczenia otrzymał informację od E.ON, że musi napisać odwołanie z prośbą o weryfikację danych o prowadzeniu działalności gospodarczej lub wypełnić formularz reklamacyjny online ze skanem dokumentu potwierdzającym zamknięcie działalności. Trzeba jednak wiedzieć, że fakturę mimo wszystko trzeba zapłacić i cierpliwie czekać na rozpatrzenie sprawy i korektę.
Jak rozwiązać problem firmy zarejestrowanej w mieszkaniu? Na to pytanie również odpowiedział Bartłomiej Derski.
- "Przede wszystkim, jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej w swoim lokalu mieszkalnym, to trzeba złożyć oświadczenie do sprzedawcy energii - wyjaśnił. Podkreślił, że portal WysokieNapiecie.pl zapytał spółkę energetyczną o tę sytuację. Przekazał, że "jeśli firma dostanie takie pismo, to wstecznie będzie naliczać te obniżone stawki".
"Warto jednak z tym nie zwlekać, tylko takie oświadczenie złożyć jak najszybciej i wówczas będziemy mogli liczyć na zamrożenie cen energii także w naszym przypadku" - dodał Derski.