Waloryzacja kapitału początkowego 2024 rekordowa! 1 czerwca wzrośnie aż o 14,87%
1 czerwca ZUS waloryzuje kapitał emerytalny ubezpieczonych. Rocznej waloryzacji ulegają fundusze zgromadzone nie tylko na koncie głównym i na subkoncie, ale również kapitał początkowy wszystkich osób, które były zatrudnione przed 1999 r. W tym roku wskaźnik waloryzacji jest rekordowy! Ile wzrosną kwoty zgromadzone na emeryturę od 1 czerwca 2024?
Spis treści
- Jak obliczana jest emerytura?
- Jaka waloryzacja składek w ZUS?
- Jaka waloryzacja kapitału początkowego w 2024?
Kapitał początkowy to środki niezewidencjonowane na koncie emerytalnym ubezpieczonego. Mają go wszyscy zatrudnieni przed wejściem w życie reformy ubezpieczeń społecznych ZUS w 1999 r. Każdy kto pracował w tamtym okresie, musi sam zgromadzić dokumenty, które potwierdzą zatrudnienie i odprowadzania składek ZUS. Aby się dowiedzieć, jaki jest kapitał początkowy, trzeba złożyć zebrane dokumenty do ZUS w celu przeliczenia składek na kapitał początkowy.
Jak obliczana jest emerytura?
W momencie przejścia na emeryturę ZUS przelicza zgromadzone na koncie emerytalnym fundusze z konta głównego, subkonta ZUS i kapitału początkowego (jeśli występuje) na miesięczne świadczenia. Kwota emerytury to kapitał emerytalny podzielony przez wskaźnik średniego dalszego trwania życia z tabeli (co roku od 1 kwietnia obowiązuje nowa tabela ogłaszana przez GUS).
Jaka waloryzacja składek w ZUS?
Co roku suma składek na koncie emerytalnym ZUS i kapitału początkowego zgromadzonych na dzień 31 stycznia podlega podwyższeniu o wskaźnik waloryzacji. Jest on wyliczany na podstawie inflacji oraz wzrostu przypisu składek w roku poprzednim. Wskaźniki rocznej waloryzacji składek zgromadzonych na koncie głównym i na subkoncie ZUS mają inną wartość. Są one ogłaszane przez GUS do 25 maja każdego roku. Wskaźnik waloryzacji kapitału początkowego jest taki sam jak ten dla konta głównego. Jedynie za rok 1999 r. wskaźnik waloryzacji kapitału początkowego był ustalony osobno w wysokości 115,60%.
Jaka waloryzacja kapitału początkowego w 2024?
Waloryzacja kapitałów emerytalnych zgromadzonych przez ubezpieczonych doczekała się rekordowego wyniku. Spowodowała to inflacja i wysokiego wzrostu przypisu składek.
Wskaźnik waloryzacji za 2023 r. wynosi 114,87% dla konta głównego ZUS i kapitału początkowego oraz 109,91% dla subkonta ZUS. Oznacza to, że środki kapitału początkowego i na koncie głównym 1 czerwca 2024 r. zwiększą swoją wartość o 14,87%, a kapitału na subkoncie o 9,91%.
Jeśli osoba osiąga powszechny wiek emerytalny w pierwszej połowie roku, to powinna poczekać z przejściem na emeryturę kilka miesięcy, gdyż po 1 czerwca zwiększy swój kapitał emerytalny o wskaźnik waloryzacji, a jednocześnie zmniejszy wskaźnik średniego dalszego trwania życia. To przełoży się na wyższą nawet o kilkaset złotych kwotę miesięcznego świadczenia.
Przykładowe wskaźniki rocznych waloryzacji za lata ubiegłe:
- za 2020 r. konto główne - 105,41% , subkonto – 105,23%
- za 2021 r. konto główne - 109,33%, subkonto – 107,07%
- za 2022 r. konto główne - 114,40%, subkonto – 109,20%