Podwyżka opłat za śmieci dla części gospodarstw domowych. Winne piece węglowe i kominki
Mimo zachęt, w tym dopłat, wciąż w kilku milionach polskich domów funkcjonują przestarzałe piece węglowe, którymi w sezonie ogrzewa się nieruchomość, a w niektórych przez okrągły rok używa się ich do gotowania. Innym problemem, którego rozwiązanie się przedłuża, jest segregowanie odpadów. Czy można oba problemy rozwiązać jedną normą prawną?
Spis treści
- Wymienisz piec na ekologiczny, zyskasz podwójnie
- Opłata za śmieci: skąd ciągłe podwyżki
- Nie masz kopciucha, niższa opłata za śmieci
O tym, że można przekonani są przynajmniej posłowie sejmowej komisji zajmującej się deregulacją. Zaproponowali oni wprowadzenie przepisu, który umożliwi obniżenie opłaty za wywóz śmieci tym gospodarstwom domowym, w których nie wytwarza ię popiołów paleniskowych.
Wymienisz piec na ekologiczny, zyskasz podwójnie
W Polsce nadal w ponad 2 milionach domów funkcjonują piece i kotły węglowe nie spełniające jakichkolwiek norm ekologicznych. Tak zwane kopciuchy generują niską emisję, która nie tylko przyczynia się do ocieplania klimatu, ale przede wszystkim jest szkodliwa dla zdrowia sąsiadów i samych domowników.
Faktem jest, że w ciągu ostatniej dekady liczba kopciuchów zmniejszyła się o połowę, ale liczba dalej funkcjonujących urządzeń grzewczych opalanych węglem robi wrażenie. Okazuje się, że dotacje z wielu rządowych i lokalnych programów, ze sztandarowym „Czystym Powietrzem” na czele to wciąż za mało, trwa więc szukanie wszelkich sposobów na przyspieszenie procesu wymiany kopciuchów na urządzenia bardziej ekologiczne.
Z tym nurtem podąża pomysł posłów, którzy chcą zachęcić dodatkowo włodarzy gospodarstw domowych bazujących na piecach węglowych do szybszej ich wymiany poprzez obarczenie ich wyższymi opłatami za odbiór odpadów. Co prawda, opłaty te dla nich praktycznie nie miałyby wzrosnąć, a jedynie gospodarstwa domowe nie wytwarzające odpadów paleniskowych – a więc nie palące w piecach węglowych czy kominkach – miałyby uzyskać upust w takich opłatach. Efekt końcowy jednak jest taki, że właściciele kopciuchów za odbiór śmieci mieliby płacić więcej.
Opłata za śmieci: skąd ciągłe podwyżki
Nie bez powodu jeden nowy przepis miałby odnosić się aż do dwóch problemów o naturze ekologicznej, które dotykają wielu domostw. Opłata za odbiór odpadów wciąż w Polsce jet oparta na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej – opłaty są tak wysokie między innymi dlatego, że część gospodarstw domowych nie przykłada się do segregowania odpadów, za co rachunek jest wystawiany całej społeczności.
Oczywiście jedyną skuteczną i racjonalną drogą do obniżania opłaty za odbiór odpadów jest dokładna ich segregacja, dzięki której gminy wykonują zadania z zakresu selektywnej zbiórki odpadów i nie muszą płacić kar za nie wywiązanie się z tego ustawowego obowiązku. Tym niemniej każdy pomysł na obniżenie opłat – nie tylko drogą kar, ale i zachęt – powinien być wnikliwie rozważony.
Tak przynajmniej uważają posłowie, którzy swój projekt obniżenia opłat za śmieci zamierzają poddać pod obrady plenarne Sejmu. Jakie mają szanse na powodzenie – czy przepis dający prawo do ulgi w opłacie za śmieci gospodarstwom nie wytwarzającym popiołów paleniskowych wejdzie w życie?
Nie masz kopciucha, niższa opłata za śmieci
Projektodawcy nowego prawa proponują, by ostateczna decyzja w sprawie obniżki opłat za odbiór śmieci dla gospodarstw domowych, które nie wytwarzają odpadów paleniskowych należała do władz gminy.
Na razie projekt spotkał się z krytyką przedstawicieli Związku Powiatów Polskich (ZPP). Uważają oni, że nie przyniesie on spodziewanych efektów: nie stanie się dodatkową zachętą do szybszej wymiany kopciuchów i tym samym nie przyczyni się do lepszej ochrony środowiska, jak rekomendują projektodawcy. Za to może istotnie uszczuplić dochody gmin. W ocenie ZPP dostateczną premię w postaci niższej opłaty za odbiór odpadów otrzymują już gospodarstwa, które kompostują bioodpady.
Mimo to szanse na nową ulgę w opłatach śmieciowych są duże. Chyba spodziewają się jej nawet krytykujący – ZPP zgłosił bowiem też konstruktywny wniosek, by proponowany przepis uzupełnić o zasady weryfikowania i kontroli, czy ubiegające się o ulgę w opłacie za odbiór odpadów gospodarstwa faktycznie nie wytwarzają popiołów paleniskowych.
Listen on Spreaker.