Wniosek o dofinansowanie na ocieplenie domu 2023. Skąd pobrać wniosek, jak wypełnić?

2023-03-31 16:12
Wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu 2023. Skąd pobrać wniosek i jak go wypełnić?
Autor: Gettyimages Jak złożyć wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu 2023? Gdzie składa się wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu 2023?

Jednym z etapów termomodernizacji domu jest jego ocieplenie. Jeśli planujesz takie prace lub niedawno je rozpocząłeś, skorzystaj z dotacji w programie Czyste powietrze. Wyjaśniamy, jak złożyć wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu 2023? Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu 2023? Kto może uzyskać dotację na ocieplenie domu?

Spis treści

  1. Gdzie znaleźć wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu?
  2. Zmiany we wniosku o dofinansowanie ocieplenia
  3. Stare wnioski nadal w Portalu Beneficjenta
  4. Jak wypełnić wniosek w generatorze wniosków?
  5. Jak złożyć wniosek w wersji papierowej?
  6. Wniosek o płatność
  7. Dla kogo dofinansowanie ocieplenia?

W ramach programu Czyste powietrze można uzyskać dotację na ocieplenie domu. Inwestorzy planujący taką inwestycję oraz ci, którzy ją rozpoczęli nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, mogą ubiegać się o dotację. W tym celu należy złożyć wniosek o dofinansowanie. Można to zrobić na kilka sposobów. Niezbędne jest korzystanie ze ścieżki elektronicznej, żeby wypełnić wniosek. Jeśli ktoś nie dysponuje podpisem elektronicznym, może wniosek przygotowany przez internet wysłać w wersji papierowej.

Gdzie znaleźć wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu?

Wniosek o dofinansowanie ocieplenia można znaleźć w serwisie gov.pl lub na stronach internetowych wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Składa się go w wojewódzkim oddziale właściwym ze względu na lokalizację budynku, który został ocieplony.

Zmiany we wniosku o dofinansowanie ocieplenia

Od 3 stycznia 2023 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o dofinansowanie. Osoby, które miały wypełniony wniosek na wcześniejszym formularzu, ale formalności jego składania nie zostały jeszcze zakończone, powinny uczynić to ponownie, korzystając z nowej wersji. Wnioski na starych formularzach będą odrzucane.

Wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu
Autor: gov.pl Wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu składa się przez elektroniczny generator wniosków

Zmienił się również adres, pod którym można składać nowe wnioski. Od 3 stycznia 2023 r. wnioski o dofinansowanie składa się przez Generator wniosków o dofinansowanie pod adresem: https://gwd.nfosigw.gov.pl/.

Warto wiedzieć

Stare wnioski nadal w Portalu Beneficjenta

Uwaga! Dostęp do wniosków złożonych według wersji programu obowiązujących do 02.01.2023 r. odbywa się w dotychczasowej formie – przez Portal Beneficjenta działający przy odpowiednim miejscowo oddziale NFOŚiGW.

Jak wypełnić wniosek w generatorze wniosków?

Najprościej i najszybciej wypełnia się elektroniczny wniosek w Generatorze wniosków o dofinansowanie (GWD). W tym celu należy założyć konto i zalogować się w GWD. Wypełniony wniosek podpisuje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo przez profil zaufany. Podpisany wniosek, który został pozytywnie zweryfikowany i uzyskał status “oczekuje na złożenie”, można wysłać elektronicznie do właściwego WFOŚiGW.

Uwaga! GWD nie jest aplikacją mobilną i do wypełnienia wniosku potrzebne jest użycie stacji roboczej z ekranem o rozdzielczości minimalnej 1024 x 768 lub wyższej.

Jak złożyć wniosek w wersji papierowej?

Osoby niekorzystające z podpisu elektronicznego mogą wniosek wypełniony w GWD wydrukować, a następnie własnoręcznie podpisać. Wniosek musi osiągnąć status “oczekuje na złożenie”, co znaczy, że jest prawidłowo przygotowany. Taki dokument można wysłać pocztą do WFOŚiGW wraz z niezbędnymi załącznikami z wymaganymi podpisami w wersji papierowej.

Wniosek o płatność

Po zakończeniu inwestycji należy złożyć wniosek o płatność, do którego dołącza się dokumenty potwierdzające zakup materiałów, wykonanie prac itp. Na tej podstawie jest wypłacana dotacja.

Dla kogo dofinansowanie ocieplenia?

Przypominamy, że z programu “Czyste powietrze” może skorzystać osoba fizyczna będąca właścicielem lub współwłaścicielem istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany