Nowe limity zużycia prądu 2023 są wyższe! Czy trzeba złożyć wniosek o wyższy limit pradu?
Od 1 października 2023 obowiązują wyższe limity prądu. W życie weszła ustawa zwiększająca limity zużycia energii po zamrożonych cenach. Dzięki temu przeciętna polska rodzina zapłaci w tym roku za prąd od 3000 do nawet 4000 zł mniej. Limity zużycia prądu wzrosły z 2000 kWh rocznie do co najmniej 3000 kWh rocznie. Sprawdź, czy należy ci się wyższy limit i czy musisz złożyć wniosek?
Spis treści
- Wyższe limity zużycia prądu 2023
- Od kiedy wyższe limity zużycia prądu?
- Opłaciłeś już rachunek i przekroczyłeś limit 2000 kWh?
- Wyższe limity cen prądu 2023 - czy trzeba składać wniosek?
- Gdzie należało złożyć dokumenty?
Wyższe limity zużycia prądu 2023
Przypomnijmy, że ustawa o zamrożeniu cen prądu w 2023 roku zamraża je na poziomie z 2022 roku i mówi o tym, jakie limity przysługują różnym gospodarstwom domowym. Do końca września 2023 obowiązywały limity:
- do 2000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
- do 2600 kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
- do 3000 kWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.
Od 1 października 2023, po wejściu w życie nowelizacji ustawy nowe limity wynoszą:
- do 3000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
- do 3600 kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
- do 4000 kWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.
Po przekroczeniu tych wartości obowiązywać będzie cena maksymalna 693 zł za każde 1000 kWh (kwota netto + podatek VAT + akcyza). Reasumując, koszt jednego 1 kWh zużytego ponad limit wyniesie około 86 groszy brutto.
Ustawa przewiduje też, że jeżeli między 1 października 2022, a 31 grudnia 2023 roku odbiorca zmniejszy swoje zużycie, o co najmniej 10% w porównaniu z okresem 1 października 2021 - 31 grudnia 2022 roku, w 2024 sprzedawca ma mu zaoferować upust w wysokości 10% kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 - grudzień 2023.
Od kiedy wyższe limity zużycia prądu?
Wyższe limity cen prądu obowiązują od 1 października 2023.
Opłaciłeś już rachunek i przekroczyłeś limit 2000 kWh?
Anna Moskwa poinformowała też, że odbiorcom, którzy już zdążyli przekroczyć dotychczasowe limity i opłacić rachunek, nadpłata zostanie zaliczona na poczet kolejnego rozliczenia.
Wyższe limity cen prądu 2023 - czy trzeba składać wniosek?
Podniesienie limitu zużycia prądu o 1000 kWh dla wszystkich grup odbiorców zostanie zastosowane automatycznie tzn. że aby móc skorzystać z nowych limitów, nie trzeba składać żadnych dokumentów ani kontaktować się ze swoim dostawcą prądu.
Jednak aby skorzystać z zamrożenia cen prądu do podwyższonych limitów 2,6 MWh i 3 MWh rocznie (po nowelizacji 3,6 MWh i 4 MWh), niezbędne było złożenie oświadczenia o spełnieniu warunków do końca czerwca 2023. I tak, odpowiednio:
- rolnicy musieli dostarczyć decyzję o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok,
- duże rodziny - skan Karty Dużej Rodziny (ważny numer karty),
- gospodarstwa z osobami z niepełnosprawnością - orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Powyższe grupy musiały złożyć oświadczenie, aby mieć podwyższone limity.
Aby korzystać z najniższego limitu 2 tys. kWh, po nowelizacji ustawy 3 tys. kWh nie trzeba było składać oświadczenia. Limit przyznawany był z automatu.
Gdzie należało złożyć dokumenty?
Dokumenty należało złożyć w spółce energetycznej, w której gospodarstwo się rozlicza. Wzory oświadczeń można było znaleźć na stronach spółek energetycznych. Poniżej wzór oświadczenia:
Zamki i pałace Warszawy 2023. Zobacz najpiękniejsze perły dawnej architektury
Autor: Szymon Starnawski, Grupa Murator
Swoją nazwę wywodzi od nazwiska warszawskiego bankiera Piotra Blanka, który regularnie gościł w pałacu m. in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po śmierci bankiera w 1797 roku Pałac Blanka nigdy już nie powrócił do pierwotnej funkcji rezydencji. Służył jako kamienica czynszowa i pełnił funkcje biurowe. Swoją siedzibę miała tutaj m. in Policja Państwowa, a w okresie międzywojennym przyjmował w nim gości prezydent Warszawy, Stefan Starzyński. Podczas wojny urzędowali tutaj naziści. 4 sierpnia 1944 w budynku śmiertelnie postrzelony został Krzysztof Kamil Baczyński. Dzisiaj Pałac Blanka jest siedzibą Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Czy Polska naprawdę potrzebuje elektrowni jądrowych?
Posłuchaj rozmowy z ekspertem i poznaj fakty!
Listen on Spreaker.