Wynajem krótkoterminowy pod kontrolą podatkową i wyłącznie z wpisem do rejestru! Ważne zmiany w prawie
To już zdecydowane. W krajach Unii Europejskiej będą wkrótce obowiązywały jednolite przepisy dotyczące zarobkowania w ramach najmu krótkoterminowego. Mieszkania czy pokoju nie wynajmie na weekend lub kilka dni nikt, kto nie będzie legitymował się specjalnym numerem z rejestru.
Spis treści
- Właściciele mieszkań zarabiają, tracą hotele i skarżą się sąsiedzi
- Wynajem krótkoterminowy pod kontrolą
- Wynajem krótkoterminowy - jaki podatek?
W czerwcu Rada Europy i Parlament Europejski mają procedować nowe przepisy dla wszystkich krajów członkowskich dotyczące tak zwanego najmu krótkoterminowego. Właściciele lokali przeznaczonych pod wynajem krótkoterminowy będą musieli wpisać się do specjalnego rejestru. Bez numeru potwierdzającego dopełnienie takiego obowiązku świadczenie takich usług będzie nielegalne.
Właściciele mieszkań zarabiają, tracą hotele i skarżą się sąsiedzi
W biznesie, zwłaszcza na już zagospodarowanym rynku, gdy jedni zyskują, inni tracą. Takim rynkiem z pewnością są usługi noclegowe w aglomeracjach i atrakcyjnych miejscach turystycznych na świecie. Zyskującym zaś są inwestujący w krótkoterminowy najem, ale odbierają klientów tradycyjnym hotelom.
Dzieje się tak wskutek zmiany przyzwyczajeń turystów. W poszukiwaniu wygody i komfortu wybierają oni samodzielne mieszkania zamiast pokoi hotelowych. Za zbliżoną cenę pokoju hotelowego mają warunki nieomalże jak we własnym domu. Upowszechniająca się moda na krótkie urlopy czy weekendowe wypady w różne miejsca świata sprawia, że popyt na taką formę usług noclegowych rośnie, a w ślad za nim przybywa inwestorów – mniejszych lub większych – kupujących mieszkania w atrakcyjnych punktach z zamiarem zarobku na najmie krótkoterminowym.
Okazuje się że tracą nie tylko hotele – nie wszystkie, bo niektóre oferują tanie mini apartamenty czy studia z aneksem kuchennym, dużą łazienką i oddzielną sypialnią oraz mini salonem – ale i osoby chcące na dłużej wynająć lub kupić mieszkania w takich miejscach. Inwestujący w najem krótkoterminowy windują ceny nieruchomości. Skarżą się też stali mieszkańcy, bo turyści hałasują, śmiecą i zakłócają stabilne wcześniej miejsce dzielnicy.
To jest geneza zainteresowania władz Unii Europejskiej najmem krótkoterminowym z zamiarem ujęcia go w ramy prawne godzące interesy stron. Do nich dodać trzeba bowiem jeszcze lokalne władze, które tracą na podatkach gdyż najem krótkoterminowy łatwo umyka uwadze fiskusa. Tymczasem nie tylko w Polsce, poza innymi, podatki od nieruchomości wyższe są od mieszkania czy domu pod biznes od tych na własne potrzeby rodziny.
Wynajem krótkoterminowy pod kontrolą
Dlatego główny nurt uzasadnienia do nowych przepisów regulacyjnych w zakresie najmu dotyczy wykluczenia możliwości unikania płacenia podatków. Okazuje się bowiem, że najem na czarno nie jest tylko polską specjalnością, ale równie często zdarza się w Amsterdamie czy w Barcelonie.
Nowe prawo wykorzystuje inną zaletę wynajmu krótkoterminowego, dzięki której tak zyskuje on na popularności – pośrednictwo platform i portali internetowych kojarzących właścicieli lokali pod wynajem krótkoterminowy z poszukującymi takiej usługi.
Nowe prawo na takie platformy i portale nałoży faktycznie obowiązki kontrolne. Osobie nie posiadającej numeru rejestrowego muszą one odmówić pośrednictwa. Ponadto będą odpowiedzialne za odpowiednie rejestrowanie liczby osób i noclegów oraz udostępnianie takich rejestrów organom publicznym, w tym kontroli podatkowej.
W razie naruszenia przepisów, np. podatkowych, organy publiczne będą mogły zawiesić numer rejestracyjny właściciela lokalu, uniemożliwiając mu zarobkowanie do czasu ustania naruszeń.
Wynajem krótkoterminowy - jaki podatek?
W Polsce wynajem krótkoterminowy, jeśli trudnią się nim osoby prywatne jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Gdy właściciel wynajmuje takie mieszkanie nie okazjonalnie, ale regularnie i w dłuższym czasie, traktowany jest jak działalność gospodarcza. Wtedy można skorzystać z przepisów o działalności gospodarczej nie wymagającej zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej – pamiętając, że jest ona limitowana wysokością miesięcznych dochodów. Gdy obroty są na większą skalę, trzeba założyć regularną firmę. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość odliczania od przychodów ponoszonych kosztów.
Coraz więcej osób inwestujących w lokale pod najem okazjonalny korzysta też z usług wyspecjalizowanych firm, które zajmują się zarządzaniem takimi lokalami – od ofertowania oraz wydawanie i odbierania kluczy od najemców po wszelkie formalności.
Takie firmy i platformy internetowe na podstawie umowy zawartej z właścicielem mogą też same pobierać i odprowadzać podatek – o ile najem prowadzony jest okazjonalnie, a przychód z niego nie przekracza rocznego limitu 20 tys. euro.