Wypowiedzenie umowy o internet - wzór. Czy możliwe jest rozwiązanie umowy o internet przed terminem? Jaka jest kara za zerwanie umowy?

2023-12-07 13:31
internet
Autor: gettyimages W przypadku umowy bezterminowej – czyli na czas nieokreślony, wypowiedzenie możliwe jest w każdym momencie (choć może obowiązywać tu okres wypowiedzenia). Jednak nie zapłacimy kar umownych

Już niemal każdy z nas ma w domu zainstalowane stałe łącze do internetu. Czasami jednak jakość usług się pogarsza lub cena za nią u konkurencji bywa korzystniejsza, dlatego zastanawiamy się nad zmianą dostawcy. Jeśli jednak chcemy to zrobić, w pierwszej kolejności powinniśmy wypowiedzieć aktualna umowę o internet. Jak rozwiązać taką umowę? Czy zapłacimy karę za zerwanie umowy? Odpowiadamy.

Spis treści

  1. Czy zapłacimy karę za zerwanie umowy?
  2. Jak wygląda zerwanie umowy bezterminowej na internet?
  3. Wypowiedzenie umowy o internet - wzór
  4. Jak wygląda zerwanie umowy na czas określony na internet?
  5. Jaka jest wysokość kary umownej za zerwanie umowy o internet?
  6. Jak rozwiązać umowę na internet?
  7. Co zrobić z routerem?
Szymon Hołownia: Najlepsze wypowiedzi w Sejmie

Czy zapłacimy karę za zerwanie umowy?

Usługa internetu jest nam oferowana na podstawie umowy. To tam określone są warunki, m.in. przy zerwaniu umowy. Niestety, w przypadku decyzji o zakończeniu współpracy z naszym dostawcą Internetu najczęściej grożą nam kary umowne. Jednak nie we wszystkich przypadkach. Mamy dwie podstawowe rodzaje umów, które różnią się między sobą właśnie sposobem ich rozwiązania i naliczaniem kar. Może to być umowa:

  • bezterminowa;
  • terminowa.

Jak wygląda zerwanie umowy bezterminowej na internet?

W przypadku umowy bezterminowej – czyli na czas nieokreślony, wypowiedzenie możliwe jest w każdym momencie (choć może obowiązywać tu okres wypowiedzenia). Jednak nie zapłacimy kar umownych. Można powiedzieć, że nie zobowiązaliśmy się do korzystania z Internetu przez określony czas, dlatego też i dostawca nie oczekuje od nas rekompensaty – czyli kary umownej. Jednak zwykle wadą umowy na czas nieokreślony jest wyższy koszt abonamentu w porównaniu z dokumentem podpisanym na czas określony.

Wypowiedzenie umowy o internet - wzór

Wzór

Jak wygląda zerwanie umowy na czas określony na internet?

Najczęściej użytkownicy internetu podpisują umowę z dostawcą na czas określony, standardowo na dwa lata. Jeśli chcemy zrezygnować z korzystania z usług przed terminem zawartym w umowie, firma oferująca Internet doliczy nam karę umowną. Najprościej mówiąc, to rekompensata za to, że nie wywiązaliśmy się z warunków, na jakie umówiliśmy się przy podpisywaniu dokumentów. Chodzi o to, że nie będziemy korzystać z usługi i płacić za nią przez określony czas. Kara umowna wyliczana jest na podstawie liczby dni, które zostały do zakończenia okresu umowy. Im jest ich mniej, tym niższe koszty, dlatego najmniej korzystne jest rozwiązanie umowy na początku jej zawarcia lub przedłużenia.

Jaka jest wysokość kary umownej za zerwanie umowy o internet?

Wysokość kary umownej i sposób jej naliczania zawarte są w regulaminie dostawcy Internetu. Nie jest to stała kwota. Kara liczona jest na podstawie pozostałego nam okresu do końca umowy i wysokości miesięcznego abonamentu. Należy się więc liczyć z tym, że wartość kary umownej to będzie wynik mnożenia (iloczyn) liczby miesięcy pozostałych do końca umowy o kwotę miesięcznego abonamentu. Kwota kary może wynosić więc kilkaset, a czasami nawet przekraczać tysiąc złotych

Jak rozwiązać umowę na internet?

Rozwiązanie umowy odbywa się w formie pisemnej, powinniśmy przygotować odpowiednie pismo, może być ono w formie tradycyjnego listu. Wówczas wysyłamy go pocztą za potwierdzeniem odbioru bądź też składamy osobiście w biurze obsługi klienta naszego operatora. Pismo można także wysłać w formie elektronicznej. W wypowiedzeniu powinniśmy zamieścić:

  • nasze dane wraz z numerem Pesel;
  • dane operatora;
  • data i miejscowość;
  • informacje na temat umowy, w tym numer, data zawarcia;
  • treść, w której informujemy o rezygnacji z umowy i terminie, z jaką chcemy zakończyć umowę.

Termin wypowiedzenia w przypadku standardowej umowy na czas określony wynosi zwykle miesiąc.

Co zrobić z routerem?

Dostawcy Internetu informują zwykle także o tym, co należy zrobić z modemem czy routerem. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakończenie umowy, to najczęściej należy oddać sprzęt w terminie do 14 dni kalendarzowych od dnia wygaśnięcia umowy abonenckiej.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany