Wystarczy technikum, aby projektować jak architekt? Szykuje się rewolucja w uprawnieniach budowlanych

2023-04-27 14:50
uprawnienia budowlane
Autor: gettyimages Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce, aby absolwenci techników budowlanych oraz inżynierowie budownictwa mogli projektować budynki

W środowisku architektów wrze, ale i konstruktorzy są zbulwersowani. Projektowane przez rząd zmiany w prawie budowlanym, dotyczące uprawnień w zakresie architektury i konstrukcji, już na etapie konsultacji wywołały ogromne kontrowersje.

Daleko idące uprawnienia z zakresu architektury oraz sztuki konstruktorskiej osoby z branży budowlanej uzyskały pół wieku temu – w latach osiemdziesiątych minionego wieku. Po powszechnej krytyce, iż projektowanie oraz konstruowanie budynków czy innych obiektów budowlanych wymaga ściślejszych kompetencji, w połowie lat dziewięćdziesiątych zmieniono prawo, zaostrzając rygory.

Obecnie konstruktorzy mają uprawnienia architektoniczne w ściśle określonym ograniczonym zakresie, podobnie jak architekci – w bardzo ograniczonym zakresie mają kompetencje konstrukcyjne. Dotyczą one zresztą wyłącznie osób po studiach magisterskich. Zmieniane prawo burzy ten porządek – niektórzy eksperci mówią wprost, że wraca do praktyk tak źle ocenianych pod koniec ubiegłego wieku.

Uprawnienia architektoniczne i konstrukcyjne nawet dla techników?

Kontrowersje wzbudza nowy zakres uprawnień budowlanych, które specjalistom z tej branży przysługują w ograniczonym zakresie. Znajdujący się wciąż w toku legislacji projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, inaczej określa kompetencje w zakresie uprawnień architektonicznych.

I tak, po odbyciu odpowiedniej praktyki zawodowej i zdaniu egzaminu, uprawnienia do projektowania w ograniczonym zakresie mieliby otrzymać absolwenci technikum lub branżowej szkoły: architektonicznej – w zakresie architektury, a konstrukcyjne – absolwenci technikum budowlanego.

Takie uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w specjalności architektonicznej będą upoważniały do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi. Jednak zakres uprawnień będzie uzależniony od posiadanego tytułu. Osoby z wykształceniem średnim w zakresie architektury, jeśli zdobędą uprawnienia, będą mogły projektować tylko obiekty o ograniczonej do tysiąca metrów sześciennych kubaturze związane z zabudową zagrodową.

Zmiana uprawnień architektonicznych i konstrukcyjnych magistrów budownictwa

Zmiana przepisów prawa budowlanego ma też rozszerzyć uprawnienia w zakresie architektury i konstrukcji na innych absolwentów wyższych uczelni budowlanych a więc nie tylko architektów i konstruktorów.

Podobnie jak w przypadku techników, po odbyciu praktyki zawodowej i zdaniu odpowiednich egzaminów każdy magister inżynier budownictwa będzie miał uprawnienia do projektowania architektury wszystkich obiektów o kubaturze do tysiąca metrów sześciennych w pięciu kategoriach wymienionych w prawie budowlanym:

  • budynków mieszkalnych w budownictwie jednorodzinnym,
  • budynków służących gospodarce rolnej,
  • innych niewielkich budynków typu domki letniskowe (kategorie I-III),
  • budynków przemysłowych (kategoria XVIII),
  • stacji paliw (kategoria XX).

W takich obiektach będą mogli też kierować pracami budowlanymi.

Zmiana uprawnień architektonicznych i konstrukcyjnych: skąd kontrowersje?

Aby przekonać się, jak bardzo są to rewolucyjne zmiany, poszerzające krąg osób uprawnionych i zakres przedmiotowy, wystarczy sięgnąć do prawa budowlanego w obecnym kształcie, a więc przed projektowanymi zmianami.

Obecnie uprawnienia architektoniczne mogą zdobyć tylko inżynierowie z tytułem magistra i to tylko o kierunku pokrewnym do architektury. Projektowaniem jakim będą mogli zająć się po odbyciu praktyki i zdaniu egzaminów. Na dodatek zdobędą uprawnienia dotyczące wyłącznie budynków o kubaturze do tysiąca metrów sześciennych w budowie zagrodowej lub na terenie budowy zagrodowej.

Na podobnych zasadach, w równie ograniczonym zakresie, architekci z tytułem magistra mogą zdobyć uprawnienia do projektowania w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.

Dlatego też kwestia poszerzenia uprawnień, szczególnie architektonicznych, wywołuje tyle emocji w środowiskach budowlanych, a kontrowersje z pewnością nie skończą się wraz z finałem prac legislacyjnych. Chyba że wskutek sprzeciwów w nowelizowanym Prawie budowlanym ograniczone uprawnienia budowlane pozostaną bez zmian.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany