Zakaz palenia węglem w Warszawie od 1 października 2023. Będą kontrole i kary za łamanie przepisów!
Zakaz palenia węglem Warszawa wprowadza 1 października 2023. Węglem nie można ogrzewać w ramach znowelizowanej uchwały antysmogowej dla Mazowsza. Uchwała wprowadza ponadto zakaz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych domach, które mogą być podłączone do ciepła miejskiego. Za złamanie zakazu palenia węglem będą kary!
Spis treści
- Zakaz palenia węglem w Warszawie
- Za złamanie zakazu kary!
- Jakie wyjątki w zakazie palenia węglem w Warszawie?
- Zakaz palenia węglem - Warszawa idzie śladem Krakowa?
- Masz jeszcze piec na węgiel? Miasto pomoże ci go wymienić
Zakaz palenia węglem w Warszawie
Od 1 października mieszkańcy Warszawy nie będą mogli palić węglem w swoich domach i mieszkaniach. Zakaz dotyczy również paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem węgla. Zakaz palenie węglem obowiązuje:
-
od 1 października 2023 - w granicach administracyjnych Warszawy;
-
od 1 stycznia 2028 - także w powiatach wokół Warszawy, tj.:
- grodziskim,
- legionowskim,
- mińskim,
- nowodworskim,
- piaseczyńskim,
- pruszkowskim,
- otwockim,
- wołomińskim,
- warszawskim zachodnim.
Dodatkowo wprowadza się zakaz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych domach, które mogą być podłączone do ciepła miejskiego. Poza tym zapisem uchwała nie zakazuje spalania drewna ani w kominkach, ani kotłach.
- Uchwała antysmogowa - gdzie i w jakim zakresie obowiązuje? Jakie są kary za jej łamanie?
- Program Czyste Powietrze
- Program Ciepłe Mieszkanie
Za złamanie zakazu kary!
Wprowadzenie zakazu palenia węglem w Warszawie wiąże się jednocześnie z sankcjami dla tych, którzy nie będą przestrzegać nowych przepisów. Kary mogą sięgać 5000 zł.
Jeśli mieszkańcy Warszawy nie będą stosować się do decyzji straży miejskiej lub urzędników odpowiedzialnych za kontrolę instalacji grzewczych, ich sprawa może zostać przekazana do sądu.
Jakie wyjątki w zakazie palenia węglem w Warszawie?
Zgodnie z nową uchwałą, od 1 października 2023 mieszkańcy Warszawy nie będą mogli palić węglem w swoich źródłach ogrzewania. Wyjątkiem są tu:
- kotły na węgiel spełniające wymogi tzw. ekoprojektu, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 czerwca 2022,
- kotły na węgiel spełniające wymagania określone dla klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed 10 listopada 2017 r. Właściciele mają możliwość palenia w nich również węglem do końca ich żywotności.
Zakaz palenia węglem - Warszawa idzie śladem Krakowa?
Zakaz palenia węglem i drewnem obowiązuje w Krakowie już 4 lata i widać wymierne korzyści z regulacji antysmogowych. W efekcie regulacji zlikwidowano ok. 40 tysięcy kopciuchów. Od tego czasu odnotowuje się znaczną poprawę jakości powietrza: stężenia PM10 oraz rakotwórczego benzo[a]pirenu spadły o ponad 40%. Taka poprawa jakości powietrza przełożyła się również na poprawę zdrowia mieszkańców.
Z badań prof. Czarnobilskiej wynika że w Krakowie, w latach 2008-2018 obserwuje się spadek przypadków astmy u dzieci w wieku 7-8 lat z 22% do 9% badanej grupy - to prawie trzykrotny spadek. U dzieci starszych (16-17 lat) spadek był jeszcze wyższy: z 22% do 5% badanej grupy. Dzięki zakazowi spalania węgla również mieszkańcy Warszawy i okolic mają szansę na lepsze powietrze.
Badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza pokazało, ze aż 67% respondentów popiera zakaz spalania węgla w Warszawie i 57% popiera zakaz na obrzeżach miasta.
Zobacz coraz ładniejszą Warszawę
Autor: Szymon Starnawski/Murator
To nie tylko symbol Warszawy, ale też budynek mieszczący w sobie liczne muzea, teatry i kawiarnie. Zdecydowanie warto wybrać się na taras widokowy Pałacu – bilety są tanie, a z wysokości 30. piętra roztacza się niesamowity widok na centrum stolicy.
Masz jeszcze piec na węgiel? Miasto pomoże ci go wymienić
W Warszawie do wymiany pozostało jeszcze 4,2 tys. kopciuchów – w zdecydowanej większości prywatnych. Mieszkańcy wciąż mogą się ubiegać o miejskie dofinansowanie na likwidację starego pieca. Aktualnie warszawiacy mogą liczyć na dopłaty w wysokości 70% kosztów inwestycji. Do tej pory dzięki finansowemu wsparciu stolicy udało się zmniejszyć liczbę prywatnych kopciuchów o ponad 3,8 tys. sztuk. Jednocześnie w ostatnich latach zlikwidowano też 1,7 tys. przestarzałych pieców w zasobie komunalnym.
Warszawski program wsparcia pozwala na wymianę przestarzałego pieca na ekologiczne źródło ogrzewania: pompę ciepła, kocioł gazowy, instalację ogrzewania elektrycznego, przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej.
Mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację węglowego kopciucha, mogą również otrzymać dodatkowe środki na odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.
Źródło: Polski Alarm Smogowy, UMW