Zamiast dodatku do ogrzewania wezwanie do zapłaty. Wnioskodawcy muszą uważać!

2022-10-05 15:27

Trwa składanie wniosków o dodatki do węgla, pelletu, drewna, oleju opałowego i gazu LPG. Ruszyły też już wypłaty dodatku węglowego, w przypadku którego przyjmowanie wniosków rozpoczęło się wcześniej. Niektórzy wnioskodawcy mogą się jednak rozczarować, bo zamiast dodatku do ogrzewania dostaną wezwanie do zapłaty. Takich przypadków, jak informują gminy, jest już całkiem sporo. Urzędnicy przypadkowo dostali skuteczne narzędzie. O co chodzi?

Spis treści

  1. Gminy z dodatkowymi narzędziami do weryfikacji wniosków
  2. Deklaracja śmieciowa a dodatek do ogrzewania
  3. Zamiast dodatku do ogrzewania wezwanie do zapłaty

Przypominamy, że wnioski o dodatek węglowy można składać od 17 sierpnia, natomiast wnioski o pozostałe dodatki do ogrzewania - od 21 września. Z kolei 20 września weszła w życie nowelizacja ustawy o dodatku węglowym, zaostrzająca przepisy dotyczące weryfikacji składanych wniosków. Zmiany mają na celu ograniczenie prób wyłudzenia świadczeń oraz składania wniosków przez osoby, które do uzyskania wsparcia nie są uprawnione.

Gminy z dodatkowymi narzędziami do weryfikacji wniosków

Pierwotna wersja ustawy o dodatku węglowym, przede wszystkim brak sprecyzowanej definicji gospodarstwa domowego, dawała pole do nadużyć - mnożono gospodarstwa domowe mieszkające pod jednym adresem, zmieniano w CEEB deklarowane wcześniej źródło ciepła itp. Takie przypadki potwierdziły konieczność zaostrzenia przepisów dotyczących przyznawania świadczeń na ogrzewanie, a urzędników zobligowano do dokładnej weryfikacji wniosków. W razie wątpliwości, co do zgodności danych podanych we wniosku, urzędnik sięga po inne dokumenty, które są w zasobach samorządu, np. wniosek o dodatek osłonowy czy inne świadczenia socjalne, dokumenty skarbowe, jak również deklaracje dotyczące wywozu odpadów komunalnych.

Deklaracja śmieciowa a dodatek do ogrzewania

Urzędnicy zupełnie przypadkiem dostali do ręki bardzo praktyczne narzędzie. Możliwość porównania deklaracji śmieciowych z wnioskami o dodatki do ogrzewania może wykazać nieścisłości w tych pierwszych. Dokładnie chodzi o pomijanie w deklaracjach śmieciowych niektórych domowników, aby w ten sposób obniżyć opłatę za śmieci (w wielu gminach zależy ona od liczby osób w gospodarstwie domowym).

Jak to działa? W deklaracji śmieciowej podaje się tylko liczbę domowników, natomiast we wniosku o dodatek do ogrzewania osoba, która go wymienia wszystkich członków danego gospodarstwa domowego, podając też numery PESEL. Ta liczba osób musi się zgadzać, a często tak nie jest. Co prawda, deklaracje śmieciowe można sprawdzać na podstawie danych meldunkowych, ale ta metoda także nie do końca się sprawdza. Co prawda jest obowiązek meldunkowy, ale nie wszyscy się do tego stosują, ponieważ brak meldunku w tym przypadku nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami.

Zamiast dodatku do ogrzewania wezwanie do zapłaty

Skala tego zjawiska jest dość duża, jak informują samorządy, choć teraz może wreszcie uda się wyłapać nieuczciwych mieszkańców, którzy nie płacą za śmieci tyle, ile powinni. A jak podaje Związek Gmin Wiejskich RP, łącznie z Ukraińcami poza "systemem śmieciowym" może być nawet ok. 10 mln mieszkańców.

Jeśli deklaracja śmieciowa nie wykazuje wszystkich domowników, osobie ubiegającej się o dodatek węglowy czy też każdy inny, nie zostanie on przyznany. Mało tego, dostanie ona wezwanie do zapłaty za śmieci, naliczane nawet do pięciu lat wstecz. Ci, którzy do tej pory unikali opłaty za śmieci, mogą być ukarani pokaźnymi kwotami.

Pierwsze nieuczciwe osoby wyłapano chociażby w Gorzowie (podaje Interia). Jak wyliczyli tamtejsi urzędnicy na podstawie stawek za śmieci, które obowiązywały w Gorzowie w ostatnich pięciu latach, za taką pominiętą osobę trzeba będzie zapłacić od 1300 do 1600 zł. Przy dwóch takich osobach zaległość wzrasta do ok. 3000 zł. Urzędnicy nie mają wątpliwości, że posypią się wezwania do zapłaty.

MaB, Źródło: gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany