Zasady uzyskiwania uprawnień biegłego sądowego

2014-09-22 17:46

Na podstawie Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (DzU nr 98, poz. 1070 z późn. zm.) Minister Sprawiedliwości wydał Rozporządzenie z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie biegłych sądowych (DzU nr 15, poz. 133), które określa aktualne zasady ustanawiania i obowiązki biegłych sądowych, w szczególności w zakresie nauki i techniki.

Biegłych sądowych powołuje przy sądzie okręgowym jego prezes.

Pełnią oni swoją funkcję przez 5 lat, przy czym okres ustanowienia upływa z końcem roku kalendarzowego. Mianowanie osoby zatrudnionej na biegłego wymaga zasięgnięcia opinii jego zakładu pracy. W przypadku osób wykonujących wolny zawód konieczna jest opinia organizacji zawodowej, do której osoba ta należy.

Biegłym może zostać każdy, kto:

  • korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
  • ukończył 25. rok życia,
  • posiada teoretyczne i praktyczne umiejętności niezbędne w danej gałęzi wiedzy,
  • daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków biegłego,
  • wyrazi zgodę na ustanowienie go biegłym.

Posiadanie specjalistycznej wiedzy powinno zostać odpowiednio udokumentowane. Powołanie na biegłego uprawnia, po złożeniu przyrzeczenia, do wydawania opinii na zlecenie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze w sprawach karnych w zakresie tej gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła, a także innych umiejętności, dla których ustanowienie nastąpiło.

Biegły, wydając opinię, używa tytułu „biegłego sądowego” z oznaczeniem specjalności oraz sądu okręgowego, przy którym został powołany. Za wykonanie czynności biegłemu przysługuje wynagrodzenie w wysokości określonej odrębnymi przepisami sądowymi.

Listy biegłych są dostępne dla zainteresowanych w sekretariatach sądowych. W szczególności wykazy te udostępnia się stronom, uczestnikom postępowania oraz organom prowadzącym postępowanie przygotowawcze w sprawach karnych. Przed upływem kadencji osoby zainteresowane winny wystąpić do prezesa sądu okręgowego z prośbą o przedłużenie ustanowienia na kolejne 5 lat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany